چه چیزی دره موزل آلمان را بسیار خاص می کند؟شهر تریر در کنار دره موزل, دره موسل, تصاویر  دره موسل

دره موزل آلمان

 

دره موزل کجاست/ عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید

دره موزل با تاکستان های طبقه ای ، روستاهای نیمه چوبی قرون وسطایی و قلعه های سر به فلک کشیده در اطراف رود موزل یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آلمان محسوب می شود. در این مطلب از بیتوته شما را با این دره زیبا آشنا می کنیم.

دره موزل یا دره موسل (به انگلیسی : Moselle Valley)  یکی از جاذبه های گردشگری در مرز جنوب غربی آلمان است که بین شمال شرق فرانسه و شرق لوکزامبورگ قرار گرفته است. این دره در اطراف رود موزل ایجاد شده و سراسر پوشیده از تاکستان های پرطراوت ، تپه های سرسبز و مناظر زیبا و روستاهایی با بناهای قرون وسطایی و قصرهای بارونی است.

 

رود موزل از کشورهای فرانسه ، آلمان و لوکزامبورگ می گذرد و به رود راین میریزد. 

حال و  هوای خیابان های سنگی و حیاط های خانه ها که پر از تاکستان روستاها و شهرهای اطراف دره موزل است زیبایی و طراوت بی نظیری به این منطقه داده است. 

 

دره موزل کجاست؟

موزل طولانی ترین انشعاب رود راین و دومین آبراه قایق و کشتیرانی آلمان است. این منطقه گرم ترین آب و هوا در آلمان را دارد و آفتاب حتی در فصل پاییز هم می تابد و زمستان به ندرت یخ بندان می شود. دمای متوسط سالانه منطقه 10 درجه سانتیگراد است و به همین دلیل یکی از مناطق اصلی کشت انگور آلمان محسوب می شود که محصولات تاکستانهایش بسیار مرغوب و معروف است. دره های حاصلخیز این منطقه ایده آل ترین خاک و مناسب ترین شرایط آب و هوایی برای کاشت انگور را دارد. 

 

دره موزل یا دره موسل از کوه های فرانسه شروع می شود و از کنار شهر تریر Trier می گذرد و وارد آلمان می شود. 

تریر یکی از زیباترین شهر های رومی آلمان است که دروازه سیاه آن به نام پورتا نیگرا  Porta Nigra معروف شده است. 

دره موزل از بین تاکستان های شهر تریر و کوبلنتس می گذرد. 

شهر کوبلنتس Koblenz  در کنار قلعه بزرگ ارن برانشتاین Ehrenbreitstein در محل تلاقی رود راین و موسل واقع شده است و بنابراین زیباترین بخش دره موسل در گلوگاه جنوب کوبلنتس قرار گرفته است. 

 

جاذبه های گردشگری آلمان, دره موزل, دره موزل کجاست

تصویر دره موزل از نمای بالا

 

بهترین زمان برای سفر به دره موزل

دره موزل با ردیفی از تاکستان های پلکانی زیبا ، دهکده های نیمه چوبی قرون وسطایی و قلعه های افسانه ای بالای تپه ها یکی از خیره کننده ترین مناظر آلمان را در مقابل چشمان شما به تصویر می کشد. رود موزل که شاخه ای از رود راین محسوب می شود با طور 195 کیلومتر بین تریر و کوبلنتس جریان دارد و مقصدی فوق العاده برای فرار از استرس های زندگی شهری محسوب می شود.

 

دره موزل کجاست, عکس های دره موزل, زمان سفر به دره موزل

زمان مناسب برای سفر به دره موزل 

 

بهترین زمان برای سفر به دره موزل که یکی از زیباترین جاذبه های گرشگری آلمان محسوب می شود ، اواخر تابستان و اوایل پاییز است که روستاها در حال برداشت محصول تاکستان ها هستند و جشنواره ها، رژه های های خیابانی ، موسیقی زنده و محصولات محلی به این منطقه جذابیت دو چندان می دهد. 

 

تصاویر دره موسل, دره موزل آلمان, جاذبه های گردشگری آلمان

جاذبه های دیدنی دره موزل

 

دیدنی های تلاقی دره موزل و راین

قلعه عجیبی به نام برج موشها یا ماستورم Maueturm  که چهار برج مراقبت دارد در این منطقه قرار گرفته است. 

دهکده زیبا با مناظری بدیع به نام برنکاستل گوئس با قلعه ای که بلندای آن به اندازه درختان اطرافش می رسد و فضای داخلی آن با مبلمان اصلی اش تزئین شده ست. 

 

دره موزل کجاست, عکس های دره موزل, زمان سفر به دره موزل

تفریحات دره موزل

 

با قایق سواری یا سوار شدن بر کشتی های کروز روی رود موزل میتوانید از دهکده ها و شهرهای کوچک کنار رودخانه بازدید کنید ، در این بین رودسهایم در قسمت جنوب دره و دروسل گاسی با تاکستان های پشت سر هم از پر طرفدار ترین شهرهای  دره موزل برای گردشگران محسوب می شود. 

 

شهر تریر در کنار دره موزل, دره موسل, تصاویر دره موسل

قایق سواری در رود موزل

 

شهر تریر که بازمانده از امپراتوری روم است.

شهر کوبلنتس ، محل تلاقی رود موزل و رود راین 

قلعه زیبای والتز

قایق سواری یا سوار شدن بر کشتی های کروز در مسیر رود موزل

دهکده آلکن و بوگرگ تورانت 

کلیساهای تریس کاردن

 

دره موزل کجاست, عکس های دره موزل, زمان سفر به دره موزل

شهر تریر در کنار دره موزل

 

شهر تریر در کنار دره موزل

شهر تریر Trier شهری در کناره دره  موزل است که به عنوان کهن ترین شهر آلمان شناخته می شود و از قرن اول میلادی مستعمره رومی ها بوده است.  

 

دره موزل کجاست, عکس های دره موزل, زمان سفر به دره موزل

پل چوبی روی رود موزل

 

پلی چوبی در شهر تریر بر فراز رود موزل ساخته شده است که گفته می شود مربوط به زمان پیدایش اولیه این شهر است که توسط حکومت روم ساخته شده  است . از روی حلقه های رشد تنه درخت هایی که در این پل به کار رفته اند میتواند قدمت این شهر را به 17 سال پیش از میلاد مسیح نسبت داد.

 

درواره شمالی شهر به نام پورتا  نیگرا که در سال 160 میلادی ساخته شده  است ، حمام عمومی باربارا و آمفی تئاتر بزرگ شهر از جاذبه های توریستی دره موزل محسوب می شوند. سرشناس ترین ساکن تریر ، کارل مارکس اقتصاد دان و نظریه پرداز اجتماعی است که به عنوان پدر سوسیالیسم شناخته می شود. 

 

دره موزل کجاست, عکس های دره موزل, زمان سفر به دره موزل

شهر کوبلنتس محل تلاقی راین و موزل

 

شهر کوبلنتس محل تلاقی رود موزل و رود راین

کوبلنتس Koblenz محل تلاقی راین و موزل است و بیشتر به خاطر بنای یادبودش برای آلمان متحد شناخته می شود. در این شهر قلعه ها و گردشگاه های متعددی کنار رودخانه وجود دارد و محصولات تاکستانهایش بسیار معروفند. 

 

شهر تریر در کنار دره موزل, دره موسل, تصاویر دره موسل

تصاویر دره موزل

 

کوبلنتس یک سفر  عالی یک روزه از کلن به این منطقه محسوب می شود ولی اگر بخواهید از زیبایی های دره موزل و رود راین استفاده کنید و از قلعه های کنار دره موزل بازدید کنید حدود 3 – 4 روز برای بازدید از کوبلنتس زمان لازم خواهید داشت. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------