شهري معلق در اقيانوس 

سلطان درياي کارائيب. اين لقبي است که به کشتي اوسيس - بزرگ‌ترين کشتي تفريحي دنيا- داده اند. اين لقب، پيش از اين به کشتي آلوره تعلق داشت؛ کشتي‌اي که توسط همين شرکت سازنده اوسيس، يعني‌رويال کارائيب ساخته شده بود و هم‌اکنون به نام خواهر دوقلوي اوسيس شناخته مي‌شود.

 

اوسيس بزرگ‌ترين و گران‌ترين کشتي تفريحي اقيانوس‌پيمايي است که تا به حال در دنيا ساخته شده است. اين کشتي، پنج برابر بزرگ‌تر از کشتي تايتانيک است و يک و نيم ميليارد دلار براي ساخت آن هزينه شده است.

 

 

شهری معلق در اقیانوس

 

اوسيس 360 متر طول، 47 متر عرض و 220 هزار تن وزن دارد. ارتفاع اين کشتي 18 طبقه، 65 متر از سطح درياست و علاوه بر آن، نه متر از اين کشتي نيز زير آب قرار مي‌گيرد. اين کشتي با طراحي منحصر به‌فردش در واقع يک شهر شناور در درياست که شامل استخر با امکان موج‌سواري، سالن بدنسازي، سالن سينما و تئاتر با ظرفيت 600 نفر، زمين فوتبال و بسکتبال، چندين رستوران و کافي‌شاپ، شهربازي و پارک و دو ديوار بزرگ صخره‌نوردي است.

 

شهری   معلق در اقیانوس

 

 

در اين کشتي، مرکز خريدي نيز ساخته شده است. زمين فوتبال و استخر آن حتي جايي براي نشستن تماشاچيان هم دارد. تمام اتاق‌هايش دو بالکن دارد: يکي به سمت داخل کشتي که نمايي از پارک و زمين بازي دارد و يکي به سمت بيرون که نماي بسيار زيبايي از اقيانوس دارد. 42 آسانسور در کشتي اوسيس تعبيه شده که هر کدام گنجايش جابه‌جايي 16 نفر را دارد. سالن تئاتر اوسيس در پايين‌ترين نقطه از کشتي ساخته شده و نمايي از زير آب دارد.

 

 

شهری معلق در اقیانوس

 

 

 

اوسيس حتي آرايشگاه و مهدکودک نيز دارد. پارک در طبقه هشتم ساخته شده و مساحت آن 1900 متر است. در اين پارک، 12 هزار درخت وجود دارد که 62 درخت تاک و 56 گياه بامبو از آن جمله است. همچنين آب‌نمايي موزيکال و زيبا در ميان پارک ساخته شده است. در هر طبقه يک رستوران قرار دارد که در تمام آنها، انواع غذاهاي بين‌المللي سرو مي‌شود. سازنده کشتي تفريحي اوسيس، شرکت آمريکايي رويال کارائيب است که تا به حال بزرگ‌ترين و مشهورترين کشتي‌هاي تفريحي دنيا را طراحي کرده و ساخته است. ساخت اوسيس از سال 2006 در فنلاند آغاز شد و تقريبا سه سال طول کشيد.

 

 

شهری معلق در اقیانوس

 

 

اين کشتي اولين سفر خود را از اول دسامبر 2009 از فلوريدا به سمت هائيتي آغاز کرد و در آوريل 2010 به مقصد رسيد. اوسيس در اين مسير توقف‌هاي کوتاهي در جزاير سنت توماس، سنت مارتين و باهاماس در درياي کارائيب داشت. گنجايش اين کشتي 3630 مسافر و 2100 نفر خدمه است. البته اين ظرفيت قرار است با اضافه کردن چندين سوئيت به اين کشتي تا اواسط سال 2011 به 6200 مسافر و خدمه افزايش يابد. يکي از حاميان مالي ساخت اين کشتي کمپاني دريم ورکز بود و به همين خاطر از شخصيت‌هاي کارتوني اين کمپاني، مانند شرک و پرنس فيونا براي تزئينات پارک و همچنين تبليغات استفاده شده است. نرخ بليت براي هر نفر 1104 دلار است که البته براي استفاده از هر کدام از امکانات داخل کشتي بايد پولي جداگانه پرداخت شود.

 

شهری معلق در اقیانوس

 

 

کشتي اوسيس شامل شش موتور بزرگ 16 سيلندر مي‌شود که هر کدام نيرويي برابر با 18 هزار کيلووات توليد مي‌کند و اين نيرو، براي حرکت دادن کشتي استفاده مي‌شود. همچنين سه موتور کوچک‌تر انرژي 97 هزار واتي براي تامين برق کشتي توليد مي‌کنند. تمام وسايل بازي پارک و بدنه اصلي استخر از 21 لايه استيل ساخته شده است تا در برابر زنگ‌زدگي و پوسيدگي مقاومت داشته باشد. سرعت اين کشتي 37 کيلومتر در ساعت است که نسبت به بزرگي و وزن آن، سرعتي بالا محسوب مي‌شود.

 

 

شهری معلق در اقیانوس

 

 

منبع:tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------