سفر رؤیایی به کی‌یف، پایتخت اوکرایندیدنی های اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

  کی‌یف، از شهرهایی است که حول محور یک رود پرآب شکل گرفته‌اند

 
شهری که فضای سبز خود را به شکل ویژه‌ای حفظ کرده باشد، ساختمان‌های آن بلندمرتبه نباشند، خیابان‌هایش تنگ نباشند و بیشتر، سنگ‌فرش شده باشند، همان‌قدر که ترافیک نداشته باشد، هوای پاک داشته باشد، می‌شود شهری در باغ، می‌شود کی‌یف، پایتخت اوکراین.

اوکراین را شاید در این سال‌ها، بیشتر به انقلاب‌های رنگی‌اش و اخیرا، محل مناقشه‌ی اتحادیه‌ی اروپا با روسیه شناخته باشیم اما آن‌چه که بیش از پیش در پایتخت آن به چشم می‌خورد، آرامش، رنگ، موسیقی و کلیساست. جاهایی در شهر، به تپه‌هایی جنگلی می‌رسید و فکر می‌کنید این‌جا دیگر انتهای شهر است اما کافی است از پیچی که احتمالا کمی سربالایی هم دارد بگذرید، پسِ پیچ، از دیدن یک بخش جدی شهر متوجه می‌شوید که همه چیز ادامه دارد و قطعا بینشی در دست‌کم 70 سال گذشته‌ای این شهر وجود داشته که فضاهای سبز آن‌را - برخلاف نقاط مختلف و بیشتر شمالی تهران - به ‌شکل ویژه‌ای حفظ کرده است.

 
 کی‌یف، از شهرهایی است که حول محور یک رود پرآب شکل گرفته‌اند. این شهر 1500 ساله که از شهرهای قدیمی اروپای شرقی و مرکزی محسوب می‌شود، به‌وسیله‌ی رود «دنیپر» به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود که قسمت شرقی، محله‌هایی با بیش از دو و نیم میلیون نفر جمعیت و بخش غربی، محله‌هایی با حدود یک میلیون نفر جمعیت را شامل می‌شود.

خود اوکراین کلا 24 استان دارد و از شمال با روسیه سفید، از شرق با روسیه و از غرب و جنوب غربی، با کشورهای لهستان، اسلوواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی همسایه است. از جنوب هم در مجاورت دریای سیاه قرار دارد. یک بخش خودمختار اخیرا مشهورتر کریمه را هم دارد که در ماجرای مناقشه‌های ناتو با روسیه بسیار مورد توجه رسانه‌ها واقع شد. خود اوکراین در کل، پس از روسیه، دومین ارتش اروپا را داراست. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هم تاریخ پر فراز و نشیبی را با دو انقلاب رنگی تجربه کرده است.

دیدنی های اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

 کی‌یف  1500 ساله از شهرهای قدیمی اروپای شرقی و مرکزی محسوب می‌شود

 

با همه‌ی این اوصاف، اوکراینی‌ها به یک چیز، خیلی معروفند؛ این‌که با امکانات کم هم قادرند که خوش‌ترین لحظه‌ها را برای خودشان بسازند. این را در آرامش رفتاری و در جریان زندگی روزمره‌ی اقشار مختلف آن در خیابان‌های پایتخت‌شان هم می‌توان مشاهده کرد.

در چنین شرایطی، کلا ازدحام و تراکم شهری، آن چیزی است که در کی‌یف اصلا یافت نمی‌شود. در عوض، تا دلتان بخواهد، آرامش صوتی و بصری در کی‌یف جریان دارد.

دین غالب اوکراینی‌ها مسیحی است و از این لحاظ، کلیساهای متعدد و پویایی در جای جای کی‌یف به‌چشم می‌خورند که بیشتر آن‌ها هم ارزش تاریخی دارند. همچنین رنگ‌های گرم در این منطقه از شرق اروپا مانند روسیه سفید و امثال آن، جایگاه ویژه‌ای ازجمله در نمای کلیساها دارد. تعداد موزه‌های کی‌یف هم مانند ساختمان‌های قدیمی آن، قابل توجه است.

 اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

 کی‌یف به‌وسیله‌ی رود «دنیپر» به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود

 
خیابان خرشاتیک که میدان استقلال اوکراین را هم دربر گرفته، علاوه بر آن‌که محل تجمع‌های مربوط به انقلاب‌های آن از سال 1994 تاکنون بوده، خیابان گردشگری آن هم محسوب می‌شود که فروشگاه‌های برند را در خود جای داده و همچنین محل فعالیت‌های فرهنگی هنری و عرضه‌ی محصولات مربوط به آن است.

علاوه بر سفر آبی چندساعته بر روی رود پرآب و عریض دنیپر، غذاهای اوکراینی که اتفاقا از قیمت مناسبی هم برای گردشگران کشورهایی چون ایران برخوردارند، از جاذبه‌های سفر به کی‌یف، پایتخت اوکراین، محسوب می‌شود که به‌واسطه‌ی وجود پروازهای مستقیم ایرلاین‌های ایرانی و اوکراینی و نیز فاصله‌ی کم آن از کشورمان، از گزینه‌های مناسب جایگزینی برای سفر به کشورهای ناامنی چون ترکیه محسوب می‌شود.  

اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

 اوکراینی‌ها با امکانات کم هم قادرند که خوش‌ترین لحظه‌ها را برای خودشان بسازند

  اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

   اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

 ازدحام و تراکم شهری در کی‌یف اصلا یافت نمی‌شود و آرامش صوتی و بصری در کی‌یف جریان دارد

  اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

  اوکراین,جاذبه های گردشگری اوکراین,جاهای دیدنی اوکراین

 

منبع: isna.ir

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------