سفری به آبشار آق سو در دل جنگل های گلستانآبشار آق سو,آبشار آق سو گلستان,موقعیت ابشار اق سو

آبشار آق سو در جنگل های ملی" گلستان" قرار گرفته است

 

آبشار آق سو آبشاری زیبا در جنگل های گلستان

چشمه آق سو یا همان آق سو كلاله در كنار آبشار پلكانی آق سو كه همگی در جنگل های ملی" گلستان" قرار گرفته اند از پر گردشگرترین مناطق شمال كشور می باشند.

معرفی آبشار آق سو در شمال کشور

گلستان استانی بسیار خوش آب و هوا در عین حال بسیار سرسبز و خرم در میان استان های شمال ایران است. هر چند این استان شمالی کشور دریا ندارد اما بخاطر آب و هوای مطلوبش در فصل تابستان و جنگل و آبشارهای بسیار زیبایش گردشگران بسياري را در فصل های مختلف سال به سوی خود می کشاند. شهر" گرگان" در مركز این استان از زیباترین شهر های جنگلی كشور است.

 

جاذبه های گردشگری استان گلستان کم نیستند در این بین آبشارهای گلستان بسیار چشم نوازند.

 

در این مقاله گردشگری از بیتوته سفر میکنیم به استان جنگلی و سرسبز" گلستان" و به آبشار جذاب و دیدنی آق سو در جنگل گلستان كه از جمله آبشار های پلكانی و كم نظیر كشور می باشد.

 

امکانات ابشار آق سو,تصاویر آبشار آق سو,عکس های آبشار آق سو

آبشار آق سو از پرگردشگرترین مناطق شمال کشور است

 

چشمه آق سو یا همان آق سو كلاله در كنار آبشار پلكانی آق سو كه همگی در جنگل های ملی" گلستان" قرار گرفته اند از پر گردشگرترین مناطق شمال كشور می باشند.

 

آبشار آق سو در مرز استان های گلستان و خراسان شمالی واقع شده است و یکی از آبشارهای خزه ای ایران به حساب می آید. آبشار آق سو در مسیر رودخانه چشمه گلستان و درست قبل از تونل گلستان واقع شده است.

 

حوضچه های طبیعی این آبشار به صورت طبیعی و پله ای آب را از سرچشمه آبشار به انتهای مسیر می رساند. میزان دبی آب این آبشار 30 لیتر بر ثانیه است. این آبشار در آخر وارد رودخانه مادرسو شده و به گرگان رود می ریزد.

 

این آبشار به فرم پله ای در مسیر رودخانه به صورت طبیعی ایجاد شده است. ترکیب صخره های خوش فرم خزه ای با آب زلال این آبشار، جلوه ای دیدنی به آن داده است. آب از بالادست آبشار بر روی سنگ ها و جلبک های رنگین می غلتد و به پایین می آید.

 

آبشار آق سو در تمام فصل های سال آب دارد و حتی در فصل کم آبی هم، تماشایی است. در پای آبشار، فضایی غارمانند ایجاد شده که آب درون آن جاریست. مسیر آب به تنگه ای باریک با صخره های بلند می رسد که برای عبور از آن باید وارد رودخانه شد و دل و جان را به آب زد.دیواره های بلند و شگفت انگیز این تنگه، شما را به پیش می کشاند.

 

مردم شرق استان گلستان از این آبشار به عنوان یکی از تفرجگاه های خود استفاده می کنند.

 

از آبشار آق سو كه گذر كنیم و مسیر خود را به سمت شهر" كلاله" ادامه دهیم، در 7 كیلومتری شهر" كلاله" به یكی دیگر از جاذبه های كم نظیر این استان می رسیم. چشمه آق سو از پر آب ترین چشمه های این استان است كه آب مصرفی شهر" كلاله" نیز از آن تامین می شود. چشمه ای جوشان در میان درختان سرسبز و سر به فلك كشیده، كه منطقه ای پر جاذبه را برای گردشگران آماده كرده است.

 

آق سو به چه معناست؟

چشمه آق سو,آدرس آبشار آق سو,جنگل آق سو

آق سو  تشکیل شده از دو کلمه ترکی آق به معنی سپید و سو به معنی آب است

 

آق سو به معنی آب سپید، تشکیل شده از دو کلمه ترکی آق به معنی سپید و سو به معنی آب است. احتمالا دلیل نامگذاری این آبشار به دلیل رنگ سپیدی می باشد كه آب از خود به نمایش می گذارد. شاید علت این رنگ سفید شدت آب در هنگام سرازیر شدن از آبشار به پایین و تبدیل آب به كفی سفید رنگ می باشد.

 

آدرس دقیق آبشار آق سو

 

چشمه آق سو,آدرس آبشار آق سو,جاذبه های گردشگری گلستان

آبشار آق سو ارتفاع ۷۰ متر دارد

 

چشمه آق سو در فاصله هفت کیلومتری کلاله، در استان گلستان قرار دارد و یکی از پرآب ترین چشمه های این استان به شمار می رود. در نزدیکی چشمه، آبشار آق سو با ارتفاع ۷۰ متر واقع شده است.

 

آبشار آق سو به فاصله 42 کیلو متری از شهر گالیکش و در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع است.

 

پارک ملی گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی بی نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده است.

 

همچنین در این پارک رودخانه های متعددی جریان دارد و بیش از ۲۱ دهنه چشمه در آن شناسایی شده است که مهمترین آنان را میتوان رودخانه مادرسو، زاو، قرتو، چشمه های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو، کرکولی اسم برد.

 

اما برای رسیدن به آبشار آق سو مدت كوتاهی نیاز به یك پیاده روی ساده و لذتبخش می باشد. یكی از مزایای این منطقه گردشگری، بكر و دست نخورده بودن آن است، تا جایی كه اگر در كنار تونل" گلستان" كمی دقت نشود مسیر این آبشار را نمی توان یافت.

 

در مسیر راه آبشار آق سو به رودخانه ای برخورد می کنید که باید از درون رودخانه عبور کرده و به سمت بالای جنگل حرکت نمایید. آب آبشار آق سو از 2چشمه تأمین می شود. گردشگران از اینجا به منظور آب‌بازی استفاده می کنند.

 

آبشار آق سو در مسیر رودخانه چشمه گلستان، در جاده گرگان- بجنورد، بعد از تنگه گلو و پیش از تونل گلستان واقع شده است. با رسیدن به تونل، می بایست خودرو خود را پارک نمایید و تا رسیدن به آبشار آق سو، در مسیری جنگلی، کمی پیاده روی کنید.

 

امکانات رفاهی- گردشگری آبشار آق سو:

 

جنگل آق سو,جاذبه های دیدنی گلستان,پارک ملی گلستان

بهترین زمان برای بازدید از آبشار آق سو فصل بهار و اوایل تابستان است

 

علاوه بر چشم اندازهای طبیعی زیبا، این منطقه دارای امکانات مناسب رفاهی از جمله چندین آلاچیق، سرویس بهداشتی، آب اشامیدنی، وسیله های بازی کودکان و همچنين نیروی نظافتی است.

 

پارکینگ ها و کمپینگ هایی جهت استراحت و اقامت شبانه در پارک ملی گلستان به وجود آمده است که امکان دسترسی به آن ها اسان و نیز از برخی جنبه های اساسی تفرجگاهی مانند ملاحظه مناظر زیبا و بدیع، امکان مشاهده انواع پرنده ها و حیوانات حائز اهمیت است. این پارکینگ ها حداقل وسایل و امکانات تفرجگاهی مانند میز و نیمکت، اجاق، زباله دانی و سرویس های بهداشتی را دارند.

 

بهترین زمان بازديد از آبشار آق سو:

با توجه به آب و هوای شمال کشور به خصوص استان گلستان و همچنین با توجه به موقعیت قرار گیری آبشار آق سو بهترین فصل برای بازدید از این مکان دیدنی فصل بهار و اوایل فصل تابستان است.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------