رازهای مدفون در سنگ قبرهای باغ چهل تنباغ چهل تن شیراز

باغ چهل تن شیراز

 

سفر به دل تاریخ با باغ چهل تن شیراز

در این مقاله از بیتوته، به بررسی جاذبه فرهنگی و طبیعی باغ چهل تن شیراز می‌پردازیم. این باغ با محوطه زیبا و دارای چهل قبر درویش در کنار هم، یکی از مقاصد دیدنی شیراز است که با آرامش و زیبایی خاص خود، بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.
بقعه چهل تنان شیراز

بقعه چهل تنان شیراز

 

باغ چهل تن شیراز

باغ چهل تن شیراز، یا همان بقعه چهل تنان، یک مکان تاریخی و مذهبی در شهر شیراز است که دارای تاریخچه‌ای جالب می‌باشد. این باغ در فاصله کوتاهی از شمال حافظیه و جنب باغ جهان‌نما واقع شده و با محوطه‌ای پر درخت و باصفا شناخته می‌شود.

 

قدمت این باغ به دوره زندیه، یکی از دوران‌های تاریخ ایران، برمی‌گردد. در این مکان چهل قبر کوچک در دو ردیف در کنار هم قرار گرفته‌اند. این چهل قبر مربوط به چهل نفر درویش است که در گذشته در این باغ زندگی می‌کرده و به عبادت مشغول بوده‌اند. هر زمان یکی از آنان وفات می‌یافته، دیگران او را دفن کرده و به این ترتیب هر ۴۰ نفر به تدریج از دنیای فانی وداع می‌گویند. قبور این درویشان در کنار هم در ضلع شرقی حیاط و نزدیک به دیوار قرار گرفته‌اند.

 

سنگهای این قبور فاقد نوشته هستند و در بین دو ردیف آنها، یک باغچه کوچک با گلکاری زیبا قرار دارد. در سال ۱۲۵۷ هجری قمری، به دستور معتمدالدوله فرهاد میرزا قاجار، حاکم وقت فارس، چهل سنگ قبر موجود به یک اندازه بریده شدند و بدون هیچ نوشته‌ای بر روی مزارها به موازات هم گذاشته شدند.

 

در آرامگاه چهل تنان، علاوه بر چهل قبر گمنام، دو عارف و ادیب شیراز به نامهای شیخ ابواسحق معروف به شیخ اطعمه که در سال ۸۳۰ هجری قمری درگذشته، و حشمت شیرازی که در سال ۱۳۶۹ هجری قمری (معادل ۱۳۳۰ هجری شمسی) به خاک سپرده شده، قرار دارند. این آرامگاه از زیبایی‌ها و ارزش‌های تاریخی شهر شیراز به شمار می‌آید.

 

تاریخچه باغ چهل تن

تاریخچه باغ چهل تن

  

جاذبه های دیدنی باغ چهل تن

باغ چهل تن با نزدیکی به حافظیه و وجود چهل قبر کنار هم، یک جاذبه دیدنی و مذهبی در شیراز محسوب می‌شود. این باغ به دلیل محیط باصفای آن، درختان سرو، گل‌های رنگارنگ، در و پنجره‌های چوبی، باغچه‌های متعدد و آجرکاری‌های ساده، مکانی است که هویت زیبایی به آن بخشیده است.

 

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

 

محوطه باصفای باغ چهل تن، مکانی مناسب برای فرار از شلوغی شهر و گشت زدن در تاریخ است. این باغ با آرامش عجیب خود، بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. پنجره‌ها و شیشه‌های رنگی در محوطه باغ چهل مقام قرار گرفته‌اند و از بناهای دوره کریمخان ساخته شده‌اند. این مکان همان جایی است که درویشان در گذشته زندگی می‌کرده‌اند.

 

در باغ چهل تن، در میان چهل قبر گمنام، دو عارف و ادیب معروف شیراز به نامهای شیخ ابواسحق (شیخ اطعمه) و حشمت شیرازی نیز به خاک سپرده شده‌اند. این قبور دارای نقوش و نگاره‌های هنرمندانه هستند که به بازدیدکنندگان یادآور هنر ایرانی گذشته می‌شوند.

 

باغ چهل تن به عنوان یک مکان با ارزش تاریخی و فرهنگی، همواره توجه گردشگران و بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده و فرصتی است برای آشنایی با زیبایی‌ها و هنرهای ایرانی.

 

محوطه زیبای باغ چهل تن

محوطه زیبای باغ چهل تن

 

فصل مناسب برای بازدید از باغ چهل تن 

باغ چهل تن در فصل‌های بهار و تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسد، ارمغانی از گلهای رنگارنگ و فضای سبزی که در این فصول طبیعت را آراسته و دلنشین می‌کند. اگر به دنبال سفر به شیراز در آب و هوای مساعد هستید، این باغ زیبا با آرامش و صفا در هوای خنک و مطبوع به شما تجربه‌ی خاصی از سفر را ارائه خواهد کرد.

 

دسترسی به باغ چهل تن

دسترسی به باغ چهل تن

 

نحوه دسترسی به باغ چهل تن

 باغ چهل تن، در مکانی کمی فاصله دار از حافظیه واقع شده و به همین دلیل یک مقصد پربازدید در شیراز محسوب می‌شود. دسترسی آسان به این مکان توسط سیستم حمل و نقل عمومی شیراز فراهم شده است. با این حال، استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی یکی از راحت‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران می‌باشد. برای دسترسی به باغ چهل تن، گردشگران می‌توانند به سمت بلوار هفت تنان بروند و از آنجا به سمت بلوار چهل مقام ادامه دهند.

 

آدرس دقیق این مکان: شیراز، خیابان چهل مقام، ۲۰۰ متری جنوب هفت تن شمال حافظیه  

 

جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی باغ چهل تن شیراز

شما می‌توانید از جاذبه‌های دیدنی دیگر در نزدیکی باغ چهل تن شیراز نیز بازدید کنید. برخی از این مکان‌ها عبارتند از:

 

باغ و موزه هفت تنان:در فاصله ۲۵۰ متری از باغ چهل تن شیراز، باغ و موزه هفت تنان با فضاهای سبز و زیبا منتظر بازدید شماست.

 

آرامگاه حافظ شیرازی:با فاصله ۳۰۰ متری، آرامگاه حافظ یک مقصد مهم جهت آشنایی با شاعر بزرگ ایرانی است.

 

باغ جهان نما:در فاصله ۴۵۰ متری، باغ جهان نما با طراحی زیبا و مناظره‌های دلنشین، جذابیت خاصی دارد.

 

دروازه قرآن:با کمتر از ۱ کیلومتر فاصله، دروازه قرآن یکی از نمادهای فرهنگی و مذهبی شیراز است.

 

لونا پارک شیراز:با فاصله ۱.۶ کیلومتر، لونا پارک یک فضای سرگرمی و تفریحی مناسب برای خانواده‌ها و گروه‌های دوستانه است.

 

سوالات متداول درباره باغ چهل تن شیراز

1. باغ چهل تن شیراز کجا واقع شده است؟

باغ چهل تن شیراز در فاصله کمی از حافظیه و جنب باغ جهان نما واقع شده است.

 

2. چه تاریخی و فرهنگی در پس زمینه باغ چهل تن شیراز وجود دارد؟

باغ چهل تن شیراز به دوره زندیه باستانی برمی‌گردد و دارای چهل سنگ مزار به همان تعداد نفر درویش می‌باشد که در گذشته در این مکان زندگی می‌کردند.

 

3. آیا باغ چهل تن شیراز دارای جاذبه‌های خاصی است؟

بله، این باغ با محوطه زیبا، درختان سرو، گل‌های رنگارنگ و آجرکاری‌های ساده جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان دارد.

 

4. چه عارفان و ادبیانی در باغ چهل تن شیراز به خاک سپرده شده‌اند؟

در این باغ، دو عارف و ادیب معروف به نامهای شیخ ابواسحق (شیخ اطعمه) و حشمت شیرازی به خاک سپرده شده‌اند.

 

5. چگونه به باغ چهل تن شیراز دسترسی داریم؟

برای دسترسی به باغ چهل تن، می‌توانید از سیستم حمل و نقل عمومی شیراز استفاده کنید یا از خودرو شخصی یا تاکسی بهره ببرید و به سمت بلوار هفت تنان بروید و از آنجا به سمت بلوار چهل مقام ادامه دهید.

 

سخن پایانی مقاله درباره ی باغ چهل تن شیراز

با آرامش و زیبایی باغ چهل تن شیراز، سفری به گذشته‌ی فرهنگ و تاریخ این نقطه زیبا را تجربه کنید. با وجود چهل قبر درویش در این مکان، حس آرامش و عبادی به دیدار شما خواهد آمد. باغی که به همراهی درختان سرو، گل‌های رنگارنگ و آجرکاری‌های ساده، یک مقصد پرطرفدار در شیراز است. بازدید از این باغ، لحظاتی خاص از هنر و تاریخ ایران را در کنار هم به  وجود خواهد آورد.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------