روز شیرازروز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شیراز

 

همه چیز درباره 15 اردیبهشت / روز شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران می باشد ، شیراز مرکز استان فارس است. پس از تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس ۱۵ اردیبهشت را روز شیراز نامگذاری کردند. به همین مناسبت، هر ساله برنامه‌های ویژه‌ای در این روز برگزار می‌گردد.  

شهر شیراز قدمتی طولانی دارد، در الواح گلی عیلامی که متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد می باشد و از جنوب غرب این شهر به دست آمده، به شهری به نام "تیرازیس" اشاره شده که در بعدها به شیراز تغییر کرده است. همچنین، در سال ۱۳۱۴ خشتی عیلامی در تخت‌جمشید یافت شد که در آن از قلعه‌ای به نام «تیرازیس» یا «شیرازیس» نام برده بود. 

شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر بالاتر از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. 

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

حافظیه یا آرامگاه شیراز

 

در آغاز دهه ۸۰ شمسی شورای شهر شیراز پیشنهاد نام‌گذاری روزی به نام شیراز را ارائه نمود که این پیشنهاد با موافقت مجلس شورای اسلامی مواجه شد و به این دلیل "۱۵ اردیبهشت‌ماه" به نام روز شیراز در تقویم ملی ایران ثبت گردید. 

 

آب و هوای عالی و عطر دل انگیز بهار نارنج در اردیبهشت ماه یکی از دلایل نامگذاری شیراز در 15 اردیبهشت گردید. تلفیق هنر و معماری ایرانی با عطر درختان بهار نارنج چنان زیبایی به شهر شیراز می‌بخشند که شیراز را در این روزها به گوشه‌ای از بهشت تبدیل می کند.

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

خانه شاپوری شیراز

 

از اهداف برنامه‌هایی که طی سال‌ها در این روز برگزار می‌شوند معرفی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شیراز و سنت‌ها و آداب و رسوم شیراز می باشد، برخی از این برنامه‌ها جنبه تفریحی و سرگرمی دارند.

 

برنامه‌های روز شیراز

در 15 اردیبهشت بازدید از مکان‌های گردشگری و فرهنگی شیراز رایگان می باشد و برنامه‌های متنوعی در شهر برای شادی و نشاط مردم برگزار می گردد. از جمله این برنامه‌ها تخفیف مراکز اقامتی، برگزاری کنسرت‌ها، طبخ غذاهای شیرازی و سنتی، کارگاه‌های خنده درمانی، مشاوره‌های گروهی، برپایی نمایشگاه‌های عکس از شیراز، مسابقه‌های عکاسی و نمایشگاه‌های خوشنویسی می باشد.

 

در روز شیراز آرامگاه‌های حافظ و سعدی نیز برنامه‌های ویژه‌ای دارند. یکی از برنامه‌های خاص این روز، برگزاری گردهمایی‌ها و برنامه‌هایی با محوریت شعر بوده است. برنامه‌های دیگری چون نمایشگاهی از کتابت و خوشنویسی اشعار حافظ، نمایشگاه مینیاتور، اجرای شب شعر و برنامه خوشنویسی روح القدس در حافظیه برپا می‌شود و حال و هوای معنوی و دلنشینی به آن می‌دهد.

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

آرامگاه سعدی در شیراز

 

جشن‌های شبانه ای نیز در ارگ‌ها و باغ‌های شیراز برگزار می گردد. همچنین، جشن‌ها و مسابقه‌های تفریحی برای کودکان و نوجوانان نظیر مسابقه بادبادک‌بازی در پارک‌ها برگزار می شود. از جذاب‌ترین برنامه‌هایی که تا به حال در روز شیراز انجام شده، پرواز هم‌زمان بالون‌های رنگارنگ می باشد که از کشورهای اروپایی به ایران آورده شده بودند.

 

همچنین در این روز نمایشگاه‌های مشاهیر و تجلیل از شیرازشناسان، رونمایی از کتاب‌ها، مسابقه‌های اسکیس معماری از آثار معماری شیراز و پخش فیلم‌های کارگردانان شیرازی برگزار می گردد.

 

در بین تمام بناهای تاریخی شیراز، بازدید از باغ های قدیمی که غرق در عطر بهار نارنج و شکوفه هستند، یکی از بهترین و لذت بخش ترین کارها می باشد. 

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

تخت جمشید شیراز

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

باغ ارم شیراز

 

روز شیراز , 15 اردیبهشت روز شیراز , روز شیراز کی است

پرواز بالون های رنگارنگ در روز شیراز

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X اخذ ویزا

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024