چگونه وضعیت ممنوع‌الخروجی خود را بررسی کنیم؟ (استعلام ممنوع‌الخروجی)چه افرادی ممنوع الخروج می شوند, مدت اعتبار ممنوع‌الخروجی, سامانه استعلام ممنوع الخروجی

راههای استعلام ممنوع الخروجی

 

نحوه استعلام ممنوع‌ الخروجی و دلایل آن

افراد برای خارج شدن از کشور و وارد شدن به یک کشور دیگر به دو مجوز پاسپورت و ویزا نیاز دارد. در صورتی که فردی دارای محکومیت کیفری یا مالی باشد به او مجوز خروج از کشور داده نمی شود. برای استعلام ممنوع الخروجی می توانید به سایت exitban.ssaa.ir مراجعه نمایید. در این مطلب از بیتوته شما را با نحوه استعلام ممنوع الخروجی آشنا می کنیم.

ممنوع‌الخروجی چیست؟

بدترین خبری که می‌توانند به یک مسافر هنگام عبور از گیت و سوارشدن به هواپیما بدهند ممنوع‌الخروج بودن شخص است. تصور کن که کل هزینه‌های رزرو هتل، بلیت هواپیما، ویزا، جور کردن مرخصی کاملاً از بین می‌رود. ممنوع الخروجی یک وضعیت حقوقی است که فرد به علت‌های مختلف اجازه خروج از کشور را تا رفع مشکل پیش‌آمده، ندارد.

 

به عبارتی ممنوع‌الخروجی تضمینی است که قانون‌گذار برای جلوگیری از فرار متهم در موارد حقوقی و یا موارد کیفری و بر اساس قانون آیین دادرسی برای الزام فرد به تعهد خود بر اساس قوانین ثبتی و مدنی در نظر گرفته شده است. البته نگران نباشید این اتفاق برای همه افراد صورت نمی‌گیرد و فقط شامل افراد خاصی می‌شود.

 

چه افرادی ممنوع الخروج می شوند؟

به طور کلی می توان به یکی از 5 دلیل زیر ممنوع‌الخروج شد. که عبارتند از:

- ممنوع الخروجی مالیاتی: پرونده بدهی مالیات پرداخت نشده داشته باشید که به آن ممنوع‌الخروجی مالیاتی می‌گویند. افرادی که بدهی مالیات خود را نپرداخته‌ باشند اگر این بدهی بالای 500 میلیون تومان باشد حق خروج از کشور را ندارند.

 

البته در مواردی دیگر مانند افراد حقیقی با بدهی 100 میلیون ریال، افراد حقوقی تولیدی تا 5 میلیارد ریال و یا 20 درصد از مقدار اصلی سرمایه، افراد حقیقی تولیدی 2 میلیارد ریال نیز حق خروج از کشور را ندارند. البته این ممنوع‌الخروجی برای سفر زیارتی و درمانی یک‌بار در سال مشکلی ندارند و نیازی به استعلام ممنوع‌الخروجی مالیاتی نیست.

 

- ممنوع الخروج کیفری:  اگر فردی دارای بدهی باشد و دادگاه حکم مجرمیت برای آن شخص صادر کرده باشد و مجرم بودن متهم به مرحله اثبات نرسیده باشد حق خارج‌شدن از کشور را ندارد که به‌عنوان ممنوع‌الخروجی کیفری شناخته می‌شود.

 

- داشتن سابقه تکدی‌گری، دزدی و کلاه برداری در کشورهای خارجی:  داشتن یکی  از این سابقه در پرونده شخص باعث ممنوع‌الخروج شدن فرد می‌شود.

 

- ممنوع الخروج قضایی: هرگاه فردی قیم و یا سرپرست داشته باشد و قیم و سرپرستش اجازه خروج از کشور را ندهد فرد ممنوع‌الخروج می‌شود که به آن ممنوع‌الخروجی قضایی گویند.

 

- هرگاه دادگاه تشخیص دهد که خروج شخص از کشور به ضرر منافع ملی است فرد ممنوع‌الخروج می‌شود.

 

- عدم پرداخت مهریه: اگر همسر شخصی از عدم پرداخت مهریه شکایت کند آن شخص ممنوع‌الخروج می‌شود. زوجه از طریق  اداره ثبت‌اسناد می‌تواند با داشتن سند رسمی مطالبه مهریه کند که می‌بایست به دفتر ازدواجی که در عقدنامه‌اش ذکر شده مراجعه کرده و تقاضای صدور حکم کند.

 

سپس باید به اداره اجرای ثبت‌اسناد مراجعه کرده و اموال زوجه را توقیف کند و زوج را  ممنوع‌الخروج کند. که در صورت نداشتن وضع مالی مناسب زوج می‌تواند درخواست تقسیط مهریه نماید تا بتواند ممنوع‌الخروجی خود را رفع کند.

 

- افرادی که دوره سربازی را سپری نکرده اند: سربازانی که دوره خدمت خود را نیمه‌کاره رها کرده‌اند و سربازان فراری که کارت پایان خدمت دریافت نکرده‌اند اجازه خروج از کشور را نداشته و ممنوع‌الخروج محسوب می‌شوند که به این عنوان ممنوع‌الخروجی قضایی گویند.

 

- اتباع خارجی اگر از بسته‌های مالی دولت و بانک‌ها استفاده کرده و بدهی خود را نپرداخته باشند ممنوع‌الخروج محسوب می‌شوند.

 

- زن‌ها و مردها می‌توانند همسران خود را باتوجه‌به دلایل قانونی محکم طبق شرایطی خاص ممنوع‌الخروج کنند. البته این ممنوع‌الخروجی شامل زنان و مردانی که در خارج از کشور اقامت دارند محسوب نمی‌شود.

 

چه افرادی ممنوع الخروج می شوند, مدت اعتبار ممنوع‌الخروجی, سامانه استعلام ممنوع الخروجی

از چه سایتی میتوانیم ممنوع الخروجی را چک کنیم

 

روش های استعلام ممنوع الخروجی 

درگذشته کسانی که از ممنوع‌الخروجی خود اطلاع پیدا می‌کردند دوراه داشتند: یکی اینکه حضوری می‌بایست به اداره گذرنامه می‌رفتند و یا با تماس گرفتن از طریق تلفن از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود مطلع می‌شدند؛ ولی امروزه افراد با پیشرفت تکنولوژی فقط با وارد شدن به سامانه‌های مربوطه قبل از سفر از ممنوع‌الخروجی خود مطلع می‌شوند که البته هر سازمان و ارگان برای استعلام ممنوع‌الخروجی خود سامانه‌ای دارد.

 

سامانه‌های معتبر جهت استعلام ممنوع‌الخروجی عبارت‌اند از:

- اپلیکیشن تاپ 

- سامانه ثبت من 

- اپلیکیشن پلیس من 

- سامانه میخک 

- سامانه ثنا

- سامانه exitban.ssaa.ir

- سایت my. Tax.gov.ir

- سایت سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به آدرس www.ssaa.ir

- استعلام حضوری از طریق پلیس +10

 

استعلام ممنوع الخروجی از اداره گذرنامه, نحوه استعلام ممنوع الخروجی, استعلام ممنوع الخروجی از طریق اینترنت

استعلام ممنوع الخروجی از طریق اپلیکیشن ها

 

سامانه تاپ

سامانه تاپ یکی از سامانه‌هایی است که با همکاری ناجا شرایطی را فراهم کرده تا در کمتر از 100 ثانیه با واردکردن کد ملی خود از ممنوع‌الخروجی خود مطلع شوید. با واردشدن به این سامانه تمامی ممنوع‌الخروجی‌ها اعم از مالیاتی، کیفری، مهریه، قضایی را می‌توان استعلام کرد.

 

از آنجایی‌ که بدهی بانکی و بدهی مالیاتی و عدم پرداخت مهریه رایج‌ترین دلایل ممنوع‌الخروجی افراد هستند و باتوجه‌به اینکه حکم ممنوع‌الخروجی در دادگاه صادر می‌شود؛ ولی مجری آن ناجا و پلیس گذرنامه است پس راه‌اندازی این سامانه با همکاری ناجا راحت‌ترین و سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای گرفتن استعلام ممنوع‌الخروجی است.

 

ضروری‌ترین اطلاعاتی که برای استعلام ممنوع‌الخروجی باید به سامانه داده شود اطلاعات شخصی از جمله کد ملی، شماره تماس، شماره شناسنامه است.

با واردشدن به سامانه تاپ علاوه بر آگاهی و گرفتن استعلام ممنوع‌الخروجی می‌توانید  عوارض خروج از کشور و خرید بلیت هواپیما را نیز تهیه نمایید. اگر استعلام ممنوع‌الخروجی شما مربوط به دوایر اسناد رسمی‌سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور و یا مربوط به ندادن مالیات است به سایت تاپ مراجعه کنید.

 

ویژگی‌های سامانه تاپ

 • پشتیبانی 24 ساعته 

• استعلام ممنوع‌الخروجی در لحظه 

• عدم نیاز به سایر سامانه‌ها 

• همکاری مستقیم و برخط با ناجا

• کامل‌ترین و مطمئن‌ترین روش استعلام ممنوع الخروجی 

• کاربری ساده و آسان 

 

سامانه ثبت من

یکی دیگر از سامانه‌هایی که با همکاری قوه قضاییه راه اندازی شده است سامانه استعلام ممنوع‌الخروجی < ثبت من> است که دسترسی به این سامانه برای عموم آزاد بوده و کلیه افراد می‌توانند با واردشدن به این سامانه و واردکردن کد ملی از وضعیت نهایی خود در خصوص ممنوع‌الخروجی اطلاعاتی کسب نمایند.

 

اگر ممنوع‌الخروجی شما مربوط به پرونده‌های دوایر اسناد رسمی‌سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور است باید به سایت https://my.ssaa.ir/portal مراجعه کنید.

 

این سایت فقط به ممنوع‌الخروجی‌های این سازمان مربوط بوده و شامل بقیه ممنوع‌الخروجی‌ها نمی‌شود. از ویژگی‌های این سامانه این است که کلیه خدمات ارائه شده به کاربران رایگان است  و نیاز به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست.

 

سامانه استعلام ممنوع الخروجی, استعلام ممنوع‌الخروجی, مراحل استعلام ممنوع الخروجی

اگر ممنوع الخروج باشید بلیت پرواز شما کنسل می شود

 

سامانه پلیس من 

سامانه پلیس من نیز یکی دیگر از سامانه‌های استعلام ممنوع‌الخروجی است که اگر ممنوع‌الخروجی شما به دلیل بدهی مالیاتی و قضایی باشد با واردشدن  به سایت پلیس من، می توانید وضعیت ممنوع الخروجی خود را بررسی نموده و اقدام به رفع ممنوع‌الخروجی کنید. سایت دیگری که می‌توانید با واردشدن به آن از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود استعلام بگیرد و همچنین از بدهی‌های مالیاتی خود مطلع شوید سایت my.tax.gov.ir  است.

 

سامانه ثنا

یکی دیگر از سامانه‌هایی که برای استعلام ممنوع‌الخروجی راه‌اندازی شده است سامانه ثنا است. که مربوط به  پرونده قضایی و کیفری است.

 

سامانه میخک

سامانه میخک نیز از سامانه‌های راه‌اندازی شده برای ایرانیانی که پرونده قضایی و حقوقی دارند. ایرانیان خارج از کشور که در پی برطرف‌کردن ممنوع‌الخروجی خود هستند می‌توانند به  سامانه میخک مراجعه کرده و امور قضایی و حقوقی خود را پیگیری کرده و برطرف کنند.

 

استعلام تلفنی ممنوع الخروجی

اگر به هر دلیلی دسترسی به اینترنت ندارید می‌توانید از استعلام تلفنی ممنوع‌الخروجی استفاده کنید به این صورت که با شماره‌گیری تلفن فرودگاه امام و یا اداره گذرنامه اقدام به استعلام ممنوع‌الخروجی خود نمایید.

 

در هنگام تماس تلفنی شخص باید تمام اطلاعات هویتی خود را که شامل شماره شناسنامه، کد ملی، نام و نام خانوادگی، است را به‌صورت تلفنی در اختیار فرودگاه امام یا اداره گذرنامه قرار دهد تا مراحل استعلام ممنوع‌الخروجی خود را به‌صورت تلفنی پیگیری نماید.

 

اگر ممنوع‌الخروج شدیم چه اقدامی باید انجام دهیم؟

 با مطلع شدن از ممنوع‌الخروجی شما می‌توانید در مدت 20 روزبه حکم اعتراض نمایید. که اگر ممنوع‌الخروجی شما از سوی بازپرس صادر شده باشد، محل اعتراض شما دادگاه است و اگر حکم ممنوع‌الخروجی شما را قاضی صادر کرده باشد برای اعتراض باید به دادگاه تجدیدنظر مراجعه نمایید.

 

ممنوع‌الخروجی چیست, چه افرادی ممنوع الخروج می شوند, مدت اعتبار ممنوع‌الخروجی

در هنگام اطلاع از ممنوع الخروجی باید چه کرد؟

 

مدت اعتبار ممنوع‌الخروجی چقدر است؟

• مدت اعتبار ممنوع‌الخروجی به‌طورکلی 6 ماه است که این میزان می‌تواند بر طبق صلاح دید دادگاه  توسط مجری قانون تمدید شود.

 

• اشخاصی که ممنوع‌الخروجی آنها مالیاتی است باید سریعاً به دادستان انتظامی مالیاتی مراجعه کرده و طبق قانون میزان بدهی مشخص شده را تسویه کرده و یا ارزش آن را به‌صورت نقدی یا وثیقه گرو بگذارد.

 

• اگر فردی دارای بدهی زیاد است و پرداخت یکجا برای شخص مقدور نمی‌باشد طبق رأی دادگاه می‌تواند بدهی خود را قسط بندی کرده و ممنوعیت خویش را رفع کند.

 

• توصیه می‌شود هرگاه از ممنوع‌الخروجی خود اطلاع پیدا کردید برای اینکه دچار خسارت و یا جریمه نشوید از یک وکیل کمک بگیرید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------