مهمانپذیر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟مهمانپذیر چیست, ویژگی مهمان‌پذیرها, رزرو در مهمان‌پدیر

ویژگی مهمان‌پذیرها

 

مهمانپذیر چیست؟

استفاده از کاروانسراها در گذشته‌های دور متداول بوده است. بعدها مسافرخانه‌ها با قدری تغییر در شرایط به وجود آمدند. مهمانپذیر، مهمانسرا، متل، هتل، هتل آپارتمان، هاستل و انواع دیگر مراکز اقامتی هم به تدریج به وجود آمده‌اند. در این مطلب در مورد مهمانپذیر بیشتر خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

در ایران به مکانهای اقامتی ارزان قیمت شبانه‌روزی، مهمانپذیر و هم مسافرخانه گفته می‌شود. در نیمهٔ اول قرن چهاردهم خورشیدی، ساخت مسافرخانه‌های ارزان قیمت در شهرهای گوناگون ایران رواج پیدا کرد و در شهرهای گوناگون این مکان‌ها، در میدان‌ها اصلی شهر، دروازه‌های ورودی و نیز در اطراف گاراژهای مسافرتی ساخته شدند.

 

در دهه‌های اخیر، علاقهٔ بیشتری به ساخت و اقامت در هتل به وجود آمده‌است. به همین علت، خیلی از مسافرخانه‌های قدیمی تغییر کاربری داده‌اند. در دوره‌های قدیمی تر، کاروانسراها نقش مهمانخانه را بر عهده داشته‌اند.

 

مهمانپذیر چیست, ویژگی مهمان‌پذیرها, مهمانپذیر

مهمانپذیر

 

مهمانپذیر به چه جایی می گویند؟

مهمانپذیرها، اقامتگاه‌هایی ارزان قیمت و کوچک هستند که معمولا دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک می‌باشند.

 

در تعریف مهمانپذیر باید گفت که مهمانپذیرها در حقیقت تغییر شکل یافته مسافرخانه‌های قدیمی هستند که نسبت به هتل‌ها از امکانات کمتری برخوردارند و پرسنل آن ساعت کاری محدودتری نسبت به هتل‌ها دارند. گاه خانه‌های شخصی به اقامتگاه تبدیل شده‌اند و گاه مهمانپذیرها غیر اختصاصی هستند که نسبت به نوع قبل خود از خدمات و امکانات بیشتری برخوردار هستند.

 

مهمانپذیر چیست, ویژگی مهمان‌پذیرها, نکاتی در مورد مهمانپذیر

نکاتی در مورد مهمانپذیر

 

ویژگی مهمان‌پذیرها

مهمانپذیرها بر خلاف هتل‌ها دارای امکانات پخت‌وپز در آشپزخانه بوده و همه نوع وسیله طبخ در آن‌ها برای آشپزی و غذا خوردن آماده است. استفاده از توالت، حمام و آشپزخانه در مهمانپذیرها مشترک است، به جز این مکان‌ها بیشتر بهداشتی هستند.

 

همه مهمانپذیرها موظف هستند ضوابط ومقررات سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را رعایت کنند تا به فعالیت خود ادامه دهند. حداقل متراژ زمین برای احداث مهمانپذیر یا تغییر کاربری ساختمانی به مهمانپذیر باید ۲۰۰ متر مربع باشد.

 

مهمانپذیر چیست, ویژگی مهمان‌پذیرها,خصوصیات مهمان‌پذیرها

خصوصیات مهمان‌پذیرها

 

رزرو در مهمان‌پدیر

از طریق اینترنت به آسانی می‌توانید یک مهمان‌سرا در هر شهر از هر کشوری که بخواهید پیدا کنید و آنگاه با مکالمه تلفنی اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید. برای این کار احتیاج به پرداخت پول از طریق کارت اعتباری بانکی نمی‌باشد.

 

بیشتر صاحبان مهمانپذیرها شبها را در آن نمی مانند و مهمانپذیر به طور کامل در اختیار مهمانان آن است؛ پس چنانچه دیروقت به شهر مورد نظر خود می‌رسید باید از مسئول مهمانپذیر بسته به نوع امکانات آن، محل قرار گرفتن کلید اتاق یا رمز عبور باز کردن درب اتاقی که رزرو کرده‌اید را از او بپرسید تا هنگام وارد شدن به مهمانپذیر دچار مشکل پشت درماندن نشوید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023