آشنایی با انواع اقامتگاه های موجود برای اقامت و استراحتاقامتگاه کویری, اقامتگاه های گردشگری, اقامتگاه چیست

اقامتگاه های گردشگری دارای انواع مختلفی هستند

 

20 نوع محل اقامت که می توانید در سفر انتخاب کنید 

اگر برای رفتن به سفر برنامه ریزی کرده اید اولین و مهمترین موضوعی که باید آن را مد نظر قرار دهید تعیین کردن مکانی برای استراحت و اقامت می باشد که علاوه بر آرامش، امنیت شما را نیز فراهم کند. اقامتگاه های گردشگری انواع مختلفی دارند که هر کدام امکانات و خدمات رفاهی خاصی را ارائه می دهند که شما بر اساس نیاز و بودجه ی خود یکی از آنها را انتخاب می کنید

انواع اقامتگاه

اقامتگاه های گردشگری دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع آنها، امکانات و خدمات رفاهی مختلفی را ارائه می دهند و در انواع مختلف متناسب با هر نوع سلیقه و توان مالی برای افراد مختلف با اهداف خاص موجود می باشد.

انواع اقامتگاه ها با توجه به شکل و اندازه و ویژگی ها و خدمات و تسهیلات و همچنین با توجه به ویژگی های اقلیمی و توریستی در کشور ها و شهر های مختلف، متفاوت می باشند.

 

شما ممکن است بارها نام هایی مانند متل، هاستل، Inn، پانسیون، Bed & Breakfast (B&B) و ... شنیده باشید که همگی مربوط به انواع مختلف اقامتگاه می باشد اما تفاوتهای کلی و جزئی زیادی باهم دارند.

در ادامه این مقاله به معرفی انواع اقامتگاه های گردشگری می پردازیم تا در صورت نیاز هنگامی که قصد سفر دارید با توجه به امکانات و سلیقه ی خود برای آنها برنامه ریزی کنید.

 

هتل

 

اقامتگاه بین راهی, اقامتگاه دخترانه, اقامتگاه های بوم گردی

انواع اقامتگاه ها باتوجه به امکانات و خدمات قیمت های متفاوتی دارند

 

مهم ترین و معروف ترین انواع اقامتگاه های گردشگری هتل ها می باشند که با توجه به مکان و نوع امکانات و خدماتی که ارائه می دهند درجه بندی می شوند.

درجه بندی هتل ها با ستاره مشخص می شود که از یک تا پنج متغیر است. علاوه بر درجه بندی ستاره ای برای هتل ها از درجه بندی بر اساس حروف نیز استفاده می شود که از A تا F مشخص می شود.

 

انواع خدماتی که توسط هتل ها ارائه می شوند و امکاناتی که در هتل وجود دارند شامل پذیرش، خدمات و تسهیلات اضافی و غذا، انواع اتاق های یک تا چند تخته با سرویس وعده های غذایی و پذیرایی و... می باشد.

هتل هایی که خدمات اضافی مانند پارک آبی یا رستوران های بین المللی و سینما و ... را نیز ارائه می دهند از درجه کیفی بالاتری برخوردارند و به تبع هزینه اقامت در این هتل ها نیز بالاتر می باشد.

 

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان ها همان طور که از نام آنها پیداست ترکیبی از هتل و آپارتمان هستند. در این نوع اقامتگاه ها تمام امکاناتی که در منزل شخصی تان وجود دارد مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و ... ارائه می شود، هتل آپارتمان ها مبله هستند و دارای امکانات ساده تری نسبت به هتل ها می باشند. 

 

شما می توانید در هتل آپارتمان ها بدون بستن قرارداد اجاره، تا مدتها اقامت کنید. هزینه این نوع اقامتگاه ها ارزان تر از هتل هاست و مناسب برای اقامت های طولانی مدت و شخصی می باشند.

مهمترین تفاوت هتل ها با هتل آپارتمان ها وجود آشپزخانه در هتل آپارتمان هاست.

 

هتل بوتیک

 

انواع مختلف اقامتگاه, انواع اقامتگاه, اقامتگاه

معروف ترین انواع اقامتگاه های گردشگری هتل ها هستند

 

بوتیک در زبان فرانسه به معنی فروشگاه های کوچکی است که نسبت به فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای، اجناس خاص و منحصر به فرد تری را ارائه می دهند. بوتیک هتل ها نیز دقیقا به همین معنا هستند. این نوع هتل ها دارای امکانات و سبک معماری خاص و منحصر به فردی می باشند و اندازه آنها از هتل های معمولی کوچکتر است. فضای هر اتاق هتل بوتیک، منحصر به فرد و متناسب با محیط بومی منطقه مختص به خود می باشد.

 

ویلا

ویلا به ساختمانی اطلاق می شود که از چهار طرف نما دارد و معمولا در اطراف شهر و ییلاق ها ساخته می شوند. اگر چه ممکن است در مرکز شهر ها نیز وجود داشته باشند. ویلا ها معمولا دارای امکاناتی مانند استخر، حیاط و ... هستند و در محوطه های باز ساخته می شوند که اطراف آنها باغ و درختان و مناظر زیبا وجود دارد.

 

مانسیون

 

اقامتگاه بین راهی, اقامتگاه دخترانه, اقامتگاه های بوم گردی

کاخ های بسیار مجلل یکی از انواع اقامتگاه ها برای افراد ثروتمند است

 

منشن ها یا مانسیون ها خانه های ویلایی و کاخ های بسیار مجللی هستند که افراد ثروتمند برای اقامت از آنها استفاده می کنند. این نوع اقامتگاه ها با سبک های معماری تاریخی و ویژه ای طراحی شده اند و امکانات و خدماتی که ارائه می دهند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

اقامتگاه های سنتی و بوم گردی

اقامتگاه های بوم گردی، خانه های سنتی و قدیمی در شهر ها و روستاها می باشند که برای اسکان دادن مسافران به خانه ای بوم گردی تبدیل شده است. این نوع اقامتگاه ها تفاوت های ویژه ای نسبت به بقیه دارند و دارای قواعد و قوانین خاصی می باشند. به طور مثال ارتباط بین مسافر و صاحب خانه به صورت میزبان و میهمان و بسیار صمیمی تر می باشد. اما در این گونه خانه ها خبری از امکاناتی که در هتل ارائه می دهند نیست، مانند نظافت و سایر خدمات. زیرا این نوع خانه ها توسط یک یا چند خانواده اداره می شوند و در آنها برای هر کاری پرسنل وجود ندارد.

 

متل

اقامتگاه چیست, انواع اقامت در گردشگری, انواع مختلف اقامتگاه

متل یکی از انواع اقامتگاه برای رانندگان است

 

متل ها به نوعی هتل گفته می شود که در مسیر جاده ها قرار دارند و برای رانندگان در نظر گرفته شده است. متل ها گزینه مناسبی برای رانندگان و افرادی است که در مسیر نیاز به یک استراحت کوتاه مدت دارند. در این اقامتگاه علاوه بر اتاق هایی برای استراحت، محلی برای پارک اتومبیل ها نیز در نظر گرفته شده است. در متل ها بر خلاف هتل ها وعده های غذایی سرو نمی شود اما ممکن است در نزدیکی آنها آشپزخانه و یا فروشگاهی قرار داشته باشد.

 

سوئیت

حتما بارها کلمه سوئیت به گوشتان خورده است و یا تبلیغات مربوط به اجاره آنها را در سایت ها دیده اید. سوئیت ها اقامتگاه های کوچکی هستند که دارای یک اتاق پذیرایی و یک یا چند اتاق در قسمت های پشتی می باشند.

در برخی از سوئیت ها اتاق های خواب و حمام با چند پله از اتاق پذیرای جدا می شوند که به این نوع سوئیت ها، سوئیت های دوبلکس می گویند. سوئیت ها فاقد حیاط هستند و ساختمان مستقلی ندارند.  

 

مسافرخانه

 

اقامتگاه بین راهی, اقامتگاه دخترانه, اقامتگاه های بوم گردی

مسافرخانه یکی از انواع اقامتگاه های ارزان هستند

 

مسافر خانه ها یا مهمان پذیر ها از انواع اقامتگاه های ارزان قیمتی هستند که به علت قیمت مناسب آنها نسبت به هتل ها مورد توجه قرار می گیرند. مسافر خانه ها اتاق هایی را برای اقامت مسافران ارائه می دهند که بر خلاف هتل ها، این اتاق ها توسط مهمانان به طور مشترک استفاده می شود. اتاق ها اکثرا شامل حمام و سرویس های بهداشتی جداگانه هستند و دارای خدمات بهداشتی مناسبی می باشند.

 

هاستل

 

انواع اقامت در گردشگری, انواع مختلف اقامتگاه, انواع اقامتگاه

هاستل ها از انواع اقامتگاه های بسیار ارزان تر از مسافر خانه هستند

 

هاستل ها اقامتگاه هایی هستند که شباهت زیادی به مسافر خانه ها دارند اما قیمت پایین تری نسبت به آنها دارند. هاستل ها نیز مانند مسافر خانه ها اتاق های مشترکی به مسافران ارائه می دهند.

 

هاستل ها از نظر نوع خدماتی و سرویس آشپزخانه ای که ارائه می دهند به دو دسته تقسیم می شوند. یکی تنها یک وعده غذایی را ارائه می دهد و دیگری یک آشپزخانه به همراه وسایل مورد نیاز را در اختیار مهمانان قرار می دهد تا خودشان غذای مورد نیاز را آماده کنند.

 

در هاستل ها معمولا آشپزخانه ها و سرویس بهداشتی خارج از اتاق ها قرار دارند و به صورت عمومی مورد استفاده مسافران قرار می گیرند.

اتاق ها از نظر تعداد نفرات تقسیم بندی می شوند که قیمت آنها با توجه به آن متغیر است.

 

پانسیون

پانسیون ها شباهت بسیاری با مسافر خانه ها دارند با این تفاوت که پانسیون ها علاوه بر صبحانه، ناهار و شام هم ارائه می دهند. پانسیون ها معمولا به صورت خانوادگی اداره می شوند و نسبت به سایر اقامتگاه ها قیمت پایین تری دارند به گونه ای که مسافران به علت مناسب بودن قیمت آنها می توانند مدت طولانی تری در آن اقامت کنند.

 

تخت خواب و صبحانه (B&B)

در این نوع اقامتگاه ها که شباهت بسیاری با پانسیون ها دارند همان طور که از نام آن پیداست، تنها وعده های صبحانه و سپری کردن شب تا صبح را به مسافران ارائه می دهند. این نوع اقامتگاه ها بیشتر در کشور های غربی و اروپا مرسوم است که اغلب اتاق هایی از یک منزل شخصی به همراه پذیرایی وعده صبحانه از شب تا صبح اجاره داده می شود. غالبا این صاحب خانه ها به دور از فرزندان خود زندگی می کنند و از این راه کسب در آمد می کنند.

 

ریزورت

 

انواع مختلف اقامتگاه, انواع اقامتگاه, اقامتگاه

ریزورت یکی از انواع اقامتگاه در نزدیکی مراکز توریستی می باشد

 

ریزورت به معنی استراحت گاه می باشد. این نوع اقامتگاه ها در نزدیکی مراکز توریستی مانند ساحل، صحرا، پارک جنگلی، مسیر های اسکی و ... قرار دارند. ریزورت ها برای افرادی که علاقه به یک گردش و استراحت کامل دارند مناسب می باشد. ریزورت ها امکاناتی از قبیل استخر، زمین گلف، زمین تنیس و ... ارائه می دهند. برخی از این استراحت گاه ها به قدری بزرگ هستند که وسعت آنها به چندین هکتار می رسد.

 

شَله Chalet

 

قامتگاه بین راهی, اقامتگاه دخترانه, اقامتگاه های بوم گردی

شله نوعی اقامتگاه است که در مناطق کوهستانی ساخته می شود

 

شله ها اقامتگاه هایی هستند که بیشتر در کشور هایی مانند کشور های اروپایی وجود دارند. این نوع اقامتگاه ها شامل ساختمان های چوبی هستند که در مناطق کوهستانی ساخته می شوند و در فصل زمستان میزبان علاقمندان به ورزش های زمستانی مانند اسکی و بابسلی و ...  همچنین علاقمندان به طبیعت گردی در فصل های مختلف سال می باشند.

اگر به یکی از کشورهای اروپایی واقع در نزدیکی کوه های آلپ مسافرت می کنید فرصت اقامت در چنین اقامتگاهی را از دست ندهید.

 

گنبد

اقامتگاه کویری, اقامتگاه های گردشگری, اقامتگاه چیست

خانه های گنبدی اقامتگاه های لوکسی اند که متناسب با طبیعت اطراف ساخته می شوند

 

خانه های گنبدی هتل های لوکسی هستند که در هماهنگی با طبیعت اطراف ساخته شده اند. گنبد ها اتاق هایی هستند که در دل طبیعت با سقف های شیشه ای ارائه می شوند و شما امکان تماشای آسمان بکر پر ستاره را در شب های آرام خواهید داشت.

برای مثال یکی از این خانه های گنبدی زیبا، هتلی است در کشور فنلاند که محل مناسبی برای تماشای نورهای شفق شمالی می باشد.

 

کلبه

کلبه ها و ویلا ها مکان های مناسبی برای اقامت خانواده ها می باشند تا در سفر خود به دور از هیاهو و استرس های شهری به آرامش برسند.

کلبه ها بسیار بزرگتر از اتاق های هتل ها می باشند و دارای ظرفیت حد اقل 4 نفره هستند. کلبه ها امکانات مختلفی مانند آشپزخانه، ناهار خوری و اتاق خواب ارائه می دهند که نسبت به هتل ها و سایر اقامتگاه ها از رفاه و آسایش بیشتری برخوردار می باشند.

 

مزرعه ها و مراتع

این نوع اقامتگاه ها، فصلی بوده و بیشتر در کشور آمریکا مرسوم هستند. هنگام اقامت در این نوع مناطق حس نوستالژی فرهنگ آمریکایی را تجربه خواهید کرد. با اقامت در مزارع و مراتع، شما امکان اسب سواری و یا شکار به همراه راهنمای محلی در جنگل ها و مناطق اطراف را خواهید داشت.

 

کمپ ها و چادرها

چادر یکی از گزینه های مناسب برای اقامت افراد و مخصوصا جوانان ماجراجویی است که علاقمند به تجربه زندگی در دل طبیعت بکر می باشند تا زیبایی های طبیعت را به خوبی لمس کنند. هنگام اقامت در چادر وسایلی ضروری مانند کیسه خواب، کوله پشتی و ... را نیز باید به همراه داشته باشید. البته این نوع اقامت خطرات خود را نیز به همراه دارد.

 

کاروان

کاروان ها اتاقک های کوچکی هستند که بر روی یک وسیله نقلیه حمل می شوند و به طور همزمان هم محلی برای استراحت و اقامت محسوب می شوند و هم حرکت می کنند. برخی از این کاروان ها به قدر کافی بزرگ می باشند و گنجایش استراحت برای چند نفر را دارند.

 

کپسول هتل

 

اقامتگاه های گردشگری, اقامتگاه چیست, انواع اقامت در گردشگری

کپسول هتل از انواع اقامتگاه است که در مناطق پرجمعیت کاربرد زیادی دارد

 

کپسول هتل ها برای اولین بار در سال 1979 در کشور ژاپن طراحی و ساخته شدند. این نوع اقامتگاه های موقت بیشتر در کشور هایی مانند چین و سنگاپور و شهرهایی وجود دارند که تراکم جمعیت آنها بالاست. کپسول هتل ها برای افرادی طراحی شده است که از محل کار تا منزل باید مسیر طولانی را طی کنند و گاهی وقتها این مسیر به قدری طولانی است که ارزش صرف وقت را ندارد بنابراین به یکی از کپسول هتل های نزدیک برای گذراندن شب تا صبح و یا ساعاتی مراجعه می کنند.

 

کپسول هتل ها بسیار ارزان قیمت بوده و از محفظه های پلاستیکی یا فایبر گلاس ساخته می شوند. این بلوک ها که به صورت کپسول هستند تنها برای یک نفر ظرفیت دارند و دارای امکانات اولیه مانند تشک خواب و تلویزیون می باشند.

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------