مواجهه با چالش‌ها؛ راهنمایی برای مواجهه با ابطال پروازابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, خسارت و تعویض در صورت ابطال پرواز

ابطال پرواز یا کنسلی

 

شیوه‌های دریافت خسارت تاخیر یا ابطال پرواز 

افرادی که در طی سال سفرهای هوایی زیادی دارند، با موضوع تاخیر و لغو پرواز کاملا آشنا هستند. تاخیر در پروازهای داخلی و خارجی گاهی چند دقیقه و گاهی چند ساعت طول می کشد البته قوانین تاخیر تعریف شده برای هر کدام از اینها متفاوت می باشد. گاهی نیز اتفاق ناخوشایند ابطال پرواز رخ می دهد. در این مطلب از بیتوته سعی خواهیم کرد شما را با قوانین ابطال پرواز آشنا کنیم.

کنسلی در پرواز چیست؟

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است هر مسافری را به شدت عصبانی کند، ابطال پرواز است. این اتفاق ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. البته از هر 100 پرواز، 80 پرواز به موقع انجام می شود و فقط 20 پرواز با تاخیر و یا کنسلی مواجه می شود.

 

اما بهتر است آگاهی کامل از قوانین کنسلی در پرواز داشته باشید تا اگر زمانی این اتفاق برای شما افتاد بتوانید حقوق خود را از ایرلاین ها دریافت نمایید و یا سفر خود را به گونه ای دیگر مدیریت نمایید زیرا برای برخی افراد کنسل شدن پرواز فاجعه انگیز است. آگاهی از دلایل ابطال پرواز می تواند به شما کمک کند تا بتوانید زمان بندی و تصمیم گیری مناسبی در هنگام تاخیر و یا کنسلی پرواز برای خودتان اتخاذ نمایید.

 

دلایل ابطال پروازها

به طور کلی ابطال پرواز به یکی از دلایل زیر رخ می دهد:

 

1. شرایط آب و هوایی نامساعد

یکی از مهمترین دلایل کنسلی پرواز شرایط جوی می باشد. معمولا پروازها در آب و هوای طوفانی، مه، بادهای شدید، بوران و یا آب و هوای خیلی گرم کنسل می شوند، زیرا هواپیماها در این شرایط به خاطر حفظ ایمنی مسافران قادر به پرواز نیستند.

 

بنابراین شرکت های هواپیمایی زمانی که سازمان هواشناسی شرایط جوی را بنا بر دلایلی که در بالا ذکر کردیم نامساعد اعلام کند، پروازهای خود را کنسل می کنند تا جان مسافران به خطر نیفتد. لازم به ذکر است که این یک قانون و استاندارد در صنعت هوانوردی است و همه ایرلاین ها موظف به انجام آن هستند.

 

• در هنگام کنسلی پروازها به علت شرایط جوی چه باید کرد؟

بهتر است قبل از اینکه به فرودگاه بروید شرایط آب و هوایی مقصد و مبدا را چک کنید. زیرا ممکن است شما در مبدا پرواز شرایط آب و هوایی مناسبی داشته باشید اما در مقصد شرایط ایده الی وجود نداشته باشد و در نتیجه پرواز کنسل گردد. یادآوری می کنیم که در مواردی که تاخیر و یا کنسلی در پرواز به دلیل بدی آب و هوا و یا بلایای طبیعی باشد ایرلاین ها هیچ گونه خسارتی را به مسافران پرداخت نمی کنند. تنها هزینه بلیط به طورکامل به مسافر بازگردانده می شود.

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, ابطال پرواز به خاطر شرایط بد آب و هوایی

ابطال پرواز به خاطر شرایط بد آب و هوایی

 

2. مسائل امنیتی

گاهی اوقات کنسلی پرواز ها به دلایل امنیتی اتفاق می افتد. مثلا در مبدا و یا مقصد پرواز در فرودگاه بمب گذاری صورت گرفته باشد. در این شرایط منطقی است که برای ایمنی و حفاظت از جان مسافران پروازهای ابطال گردند. امروزه تمام شرکت های هواپیمایی به امنیت پرواز اهمیت ویژه ای قائل هستند و ایرلاین ها آن را بسیار جدی تلقی می کنند. در نتیجه به هر دلیلی اگر امنیت پرواز به صورت 100 درصد تامین نباشد ایرلاین ها هیچ گونه ریسکی را قبول نمی کنند و در نتیجه به هواپیما اجازه پرواز نمی دهند.

 

•در مواقعی که امنیت پرواز دچار مشکل است چه باید کرد؟

در این مواقع بهتر است با موضوع به صورت منطقی برخورد کنید و آن را به شوخی نگیرید. زیرا فرودگاه جای حساسی است و نباید مسائلی مانند بمب گذاری، مواد منفجره، اسلحه ، تروریسم و... را به استهزا گرفت. زیرا در این مواقع جان افراد است که در خطر می باشند.

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, ابطال پرواز به خاطر مسائل امنیتی

ابطال پرواز به خاطر مسائل امنیتی

 

3. نقص فنی در هواپیما

هنگامی که هواپیما دچار نقص فنی می شود یعنی نیاز به تعمیر دارد و به خاطر همین موضوع نمی تواند پرواز کند. نقص فنی هواپیما مانند اتومبیل می تواند دلایل زیادی مانند نشت روغن هیدرولیک، عیب در موتور و یا خراب شدن لولای درب هواپیما داشته باشد. معمولا در این مواقع پرواز با کمی تاخیر انجام میگرید و یا پرواز به پرواز دیگری منتقل می شود. اما گاهی نیز ممکن است تعویض و یا تعمیر قطعه معیوب زمان بر باشد و پرواز کنسل شود.

 

•در صورتی که هواپیما نقص فنی پیدا کند چه باید کرد؟

در این صورت بهتر است آرامش و خونسردی خودتان را حفظ نمایید. و رفتاری عاقلانه و محترمانه با با پرسنل ایرلاین داشته باشید تا آنها نیز بتوانند به شما کمک کنند. مطمئن باشید که مدیران شرکت های هواپیمایی در این مواقع به دنبال راهی خواهند بود تا به شما در رفع این مشکل کمک نمایند. در این صورت مسئولان ایرلاین یا پرواز شما را با پروازی دیگر جایگزین می کنند و یا کلیه هزینه های بلیط را به شما پرداخت می کنند. 

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, ابطال پرواز به خاطر نفص فنی

ابطال پرواز به خاطر نفص فنی

 

4. نقص در کامپیوترها

با توجه به اینکه تمامی سیستم های فرودگاه و هواپیماها به الگوریتم های کامپیوتری وابسته هستند در نتیجه کوچکترین نقص کامپیوتری و یا وقفه در کار آن می تواند باعث ابطال پروازها گردد. این یکی از مشکلات تکنولوژی های پیشرفته در سراسر جهان است.

 

بسیاری از برنامه ها، سیستم های هوایی و مسیرهای پروازی که توسط برج مراقبت تعیین می گردند با سیستم های کامپیوتری کنترل می شوند. اگر بنا به دلایلی مانند خرابی، قطعی برق ، حملات سایبری و... در یکی از این سیستم ها مشکلاتی ایجاد گردد، دیگر مسیر پرواز امن نخواهد بود. بنابراین برای حفظ امنیت پرواز در صورت اختلال در این سیستم ها پرواز کنسل می شود. 

 

•در صورتی که سیستم های پروازی نقص کامپیوتری پیدا کنند چه باید کرد؟

مسئولیت هرگونه نقص کامپیوتری برعهده ایرلاین ها می باشد بنابراین در صورت وجود این نقص ها به هیچ عنوان پروازها انجام نخواهد شد. در نتیجه بهتر است مسافران در این وضعیت آرامش خود را حفظ نمایند. ایرلاین ها نیز وظیفه دارند خسارات کنسلی پرواز شما را با توجه به میزان تاثیری که بر روی شما داشته است جبران نمایند.

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, ابطال پرواز و کلافگی مسافران

ابطال پرواز و کلافگی مسافران

 

5. عدم وجود هواپیما

مطمئنا زمانی که شما بلیطی را از شرکت هواپیمایی دریافت می کنید آن شرکت موظف است در روز و ساعت مورد نظر به تعهداتش عمل نماید و برای مسافر خود هواپیما تهیه نمایید. اما گاهی عدم وجود هواپیما برای یک پرواز، به دلیل کنسلی و یا تاخیر پرواز در فرودگاهی دیگر اتفاق می افتد، در این صورت به مسافران اعلام می شود که هیچ هواپیمایی برای سرویس دهی به آنها در دسترس نیست.

 

•در صورت عدم وجود هواپیما چه باید کرد؟

ممکن است برخی از خط های هوایی در پروازهای خود جایی داشته باشند که مسافران پروازهای دیگر را در خود جای دهند در این صورت می توانید مسافرت خود را با پروازی دیگر جایگزین کنید.

 

6. کمبود کادر پرواز

در برخی از مواقع ایرلاین ها فاقد کادر پرواز کافی هستند. این در مورد در صورتی انتفاق می افتد که یکی از اعضای کادر پرواز دچار بیماری و یا مشکلی شده باشد و جایگزینی برای انی فرد وجود نداشته باشد و یا کادر پرواز در زمانبندی خود دچار اشتباه شده باشند در این صورت پرواز ابطال می گردد.

 

•در صورت عدم وجود کادر پرواز چه باید کرد؟

در صورتی که ایرلاین با کمبود کادر پرواز مواجه باشد تا پیدا کردن نفر جایگزین ، پرواز به تاخیر می افتد و یا به طور کامل کنسل می شود. در این صورت می توانید از ایرلاین های دیگری که در این پرواز با ایرلاین جاری Code Share دارد را با کمک مدیر فروش ایرلاین پیدا کنید تا بتوانید پرواز خودتان را با این پرواز جایگزین نمایید.

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, خسارت و تعویض در صورت ابطال پرواز

ابطال پرواز بخاطر کمبود کادر پرواز

 

دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی ابطال پرواز

• هرگاه بلیت تهیه شده  توسط مسافر یک هفته قبل از پرواز توسط شرکت هواپیمایی کنسل شود ایرلاین باید کل وجه بلیت را به مسافر پس بدهد.

 

• اگر بلیت هواپیمای خریداری شده از 6 روز قبل از پرواز تا 24 ساعت قبل از آن توسط شرکت هواپیمایی لغو شود شرکت موظف است بلیتی با همان کلاس و با 30 % تخفیف در اختیار مسافر قرار دهد.

 

• اگر 24 ساعت قبل از ساعت پرواز به مسافر اطلاع کنسلی پرواز را بدهند شرکت هواپیمایی موظف است وجه کامل بلیت را پرداخته و یک بلیت مشابه کلاس قبلی با قیمت نیم‌بها  به مسافر ارائه دهند.

 

• شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند که حداکثر تا 72 ساعت قبل از پرواز، کنسلی پرواز را به اطلاع مسافر برسانند و در کوتاه‌ترین زمان و با همان کلاس پروازی برای مسافر بلیت تهیه نمایند و در صورت تمایل نداشتن مسافر به سفر باید کل هزینه بلیت به مسافر پس داده شود.

 

• اگر هواپیما به دلیل نقص فنی مجبور به بازگشت به فرودگاه مبدأ باشد در صورت اصرار مسافر برای رفتن به مقصد، شرکت هواپیمایی مربوطه موظف است در کوتاه‌ترین زمان با همان کلاس پروازی برای مسافر بلیت تهیه کند.

 

• اگر هواپیما به علت نقص فنی مجبور به فرود در فرودگاه دیگری غیر از فرودگاه مقصد شود، شرکت هواپیمایی موظف است در اسرع وقت مسافرین را به مقصد برساند و در صورت انصراف مسافر از ادامه سفر، شرکت باید کل وجه بلیت را به مسافر عودت دهد.

 

• مسافرینی که تأخیر پرواز آنها بیش از 4 ساعت است می‌توانند با مراجعه به آژانس‌ها هزینه بلیت را دریافت نمایند.

 

• اگر تأخیر پرواز به دلیل شرایط آب‌وهوایی باشد ایرلاین مربوطه موظف به استرداد کامل وجه و  پذیرایی کامل از مسافر است.

 

• اگر تأخیر بیش از 5 ساعت باشد علاوه بر موارد بالا ایرلاین مربوطه باید نسبت به پرداخت 20 درصد خسارت به مسافر اقدام کند، البته به شرطی که مسافر قبل از 5 ساعت درخواست استرداد وجه نکرده باشد.

 

ابطال پرواز, تاخیر و ابطال پرواز, قوانین کنسلی پرواز

قوانین کنسلی پرواز

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------