راهنمای سفر معلولین با هواپیما و قطار راهنمای سفر معلولین با هواپیما, راهنمای سفر معلولین با قطار, نحوه ی سفر معلولین با هواپیما

راهنمای سفر افراد معلول با هواپیما

 

نکات مهمی که معلولین هنگام سفر با هواپیما و قطار باید بدانند

افراد معلول هرگز به تنهایی سفر نکنند. این معلولیت ها می تواند علاوه مشکلات جسمی مانند نداشتن توانایی راه رفتن باشد و یا مشکلات بینایی یا شنوایی داشته باشد. بنابراین بهتر است هرگز به تنهایی سفر نکنند و یا از تورها استفاده کنید.

راهنمای سفر معلولین با هواپیما  و قطار

سفر توسط افراد معلول، که به آنها "مسافرت معلول" یا "سفر قابل دسترسی" نیز می گویند، در حال افزایش است. صنعت سفر با ارائه خدمات بیشتر و اقامت بیشتر نیازهای ویژه مسافران معلول را ارائه می دهد. در همین حال، اطلاعات بسیار زیاد در مورد سفرهای قابل دسترسی حیرت انگیز است - بیشتر این اطلاعات توسط مسافران معلول ایجاد می شود.

 

قانون آمریکایی های دارای معلولیت تضمین می کند که مسافران دارای معلولیت بر اساس این قانون از رفتار برابر برخوردار می شوند. اگرچه در دنیای کاملی چنین است، اما در زندگی واقعی همیشه اینگونه نیست، به خصوص در کشورهای خارجی که مقررات دسترسی بسیار متفاوت هستند. مسافران معلول با وجود داشتن عقل سلیم، احساسات عمومی و قدرت قابل توجه، اغلب با امکانات ناکافی، تعصب، اطلاعات غلط، دردسرهای کلی و قیمت های بالاتر از سایر مسافران روبرو هستند.

 

مشکل پیچیده این واقعیت است که تعداد معلولیت ها به اندازه افراد معلول وجود دارد. نیازهای هر شخص کمی متفاوت است و استفاده از صندلی های هواپیما، اتاق های هتل و سرعت اتومبیل کرایه ای می تواند بسیار مشکل باشد. نکات و منابع زیر به مسافران معلول و همراهان آنها کمک می کند برخی از مشکلات سفرهای قابل دسترسی (سفرهای معلولین) را پیش بینی کنند.

 

نکات و توصیه هایی برای مسافران معلول :

1- تماس بگیرید. در بسیاری از موارد ارائه دهندگان خدمات، طبق قانون ملزم به پذیرایی از مسافران با نیازهای ویژه هستند. با این حال ، بیشتر افراد به مقداری زمان نیاز دارند تا هماهنگی های لازم را انجام دهند. در هنگام رزرو، نیاز خود را ذکر کرده و 24 تا 48 ساعت قبل از ورود با ارائه دهنده تماس بگیرید تا تأیید کند که محل اقامت مناسب برای شما آماده شده است.

 

2- هنگام توصیف معلولیت خاص خود واضح توضیح بدهید. همه ارائه دهندگان خدمات از مشکلات جسمی و شرایط خاص سفر معلولین و یا شرایط پزشکی آن ها اطلاع ندارند. تا جایی که می توانید جزئیات بیشتری در مورد آنچه می توانید انجام بدهید و نمی توانید انجام بدهید، بیان کنید و شدت معلولیت را نادیده نگیرید. هرچه یک ارائه دهنده خدمات اطلاعات بیشتری داشته باشد، بهتر قادر به پذیرش شما خواهند بود. اگر آنها به شما وعده محل اقامت خاصی می دهند، سعی کنید این وعده ها را به صورت کتبی دریافت کنید.

 

3- هنگام رفتن به سفر به پزشک خود اطلاع بدهید و از کمک بخواهید. یک پزشک اغلب می تواند برای مقابله با یک پرواز غیر معمول طولانی، امکانات پزشکی محدود در مقصد شما، در دسترس نبودن داروهای تجویز شده و سایر مشکلات سفر، اقداماتی را برای شما تجویز کند. آماده باشید - در بعضی موارد، پزشک ممکن است توصیه سفر را زیر سوال ببرد.

 

4- یادداشت و شماره تلفن پزشک را بردارید. با بیانیه ای از پزشک خود، ترجیحاً روی سربرگ، که شرایط شما، داروها، عوارض احتمالی، نیازهای ویژه و سایر اطلاعات مربوط را پوشش می دهد، سفر کنید. حتماً شماره ای دارید که در هر ساعت از شبانه روز در شرایط اضطراری می توانید به پزشک (یا یک پزشک دیگر) تماس برقرار کنید.

 

5- داروی اضافی بیاورید. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که در موارد اضطراری با دو بسته کامل داروی ضروری سفر کنید. کلیه داروها و سایر تجهیزات پزشکی لازم را در کیف دستی خود نگهداری کنید.

 

6- در دسترس بودن پزشک را در جایی که سفر می کنید بررسی کنید. پزشک، ارائه دهنده خدمات بهداشتی، شرکت بیمه یا سفارت محلی می توانند نام و شماره تماس پزشکان را در مقصد شما ارائه دهند. برای اطلاعات بیشتر ، به مراقبت های بهداشتی در خارج از کشور مراجعه کنید.

 

7- پیدا کردن هشدارهای پزشکی : اطلاعات هشدار پزشکی را ترجیحاً در محلی که یک پزشک متخصص یا هر کسی به شما کمک می کند به راحتی پیدا کنید.

 

8- استفاده از آژانس مسافرتی متخصص را در نظر بگیرید. برخی از نمایندگان خدمات طاقچه ای ستاره ای را ارائه می دهند. یکی ممکن است در کار با مسافران کم شنوا بسیار با تجربه باشد، دیگری با مسافرانی که نقص رشد دارند. از آنجا که الزامات مورد نیاز این مسافران بسیار متنوع و متفاوت است، کسی را پیدا کنید که در مورد آن ها اطلاعاتی داشته باشند و بتوانند کمک کنند. بررسی کنید و آژانس های مسافرتی واجد شرایط خود را پیدا کنید.

 

9- از اتصال پروازها خودداری کنید. اگرچه صندلی های چرخدار آخرین مواردی هستند که باید در قسمت چمدان ها بررسی شوند، بنابراین ابتدا باید آنها را بیرون کشید، پرواز مستقیم می تواند در وقت و دردسرهای غیر ضروری شما صرفه جویی کند.

 

یک استثنا: اگر در رفتن به سرویس های بهداشتی هواپیما مشکل دارید، ممکن است پروازهای طولانی مدت برای شما ناخوشایند باشد - بنابراین یک سری پروازهای کوتاه تر ممکن است گزینه بهتری باشد.

 

اگر از اتصال پروازها استفاده کردید ، حتماً باید بین پروازها وقت زیادی بگذارید (ما حداقل 90 دقیقه یا اگر لازم است از گمرک یا امنیت عبور کنید دو ساعت توصیه می کنیم) تا از یک دروازه به دروازه دیگر بروید.

 

10- قبل از پرواز زمان کافی برای ورود به سیستم، ورود به سیستم امنیتی و انتقال به دروازه خود اختصاص دهید. حداقل دو ساعت قبل از پرواز داخلی و سه ساعت قبل از پرواز بین المللی وارد شوید - اگر در زمان اوج مسافرت هستید زمان زودتری در فرودگاه حاضر شوید.

 

11- هماهنگی با مهماندار هواپیما قبل از فرود هواپیما. قبل از فرود هواپیما، با مهماندار هواپیما هماهنگ کنید تا برنامه ای برای خروج شما تهیه کند.

 

دانستنی هایی برای سفر معلولین, نکاتی برای سفر رفتن معلولین, نکته هایی برای مسافرت رفتن معلولین با هواپیما و قطار

نکته هایی برای مسافرت افراد معلول

 

12- حمل و نقل به فرودگاه را فراموش نکنید. اگر صندلی چرخدار دارید، از قبل هماهنگی کنید تا یک وسیله نقلیه قابل دسترسی شما را در شهر مقصد سوار کند.

 

13- لوازم یدکی و ابزار همراه داشته باشید. صندلی های چرخدار می توانند هنگام مسافرت مشکلاتی پیدا کنند. یک کیت کوچک از قطعات یدکی و ابزار را برای تعمیرات اضطراری مونتاژ کنید. همچنین ممکن است برای برخی از پروازها یا فعالیت ها لازم باشد ویلچر خود را برچینید. مطمئن شوید که شما و همراهانتان می دانید که چگونه این کار را انجام دهید.

 

14- حقوق خود را بدانید. قبل از گذراندن امنیت فرودگاه، از قوانین TSA برای مسافران دارای معلولیت و شرایط پزشکی آگاه باشید. همچنین به مرکز منابع معلولیت وزارت حمل و نقل کشور مراجعه کنید.

 

نحوه سوارشدن معلولین به هواپیما بنا به شرایط خاصی که این افراد دارند متفاوت است و باید بیشتر بدان پرداخته شود. معلولین همواره بخشی از جامعه ما را تشکیل می دهند و آن‌ها نیز دارای حقوق انسانی هستند از این رو باید برای سفر آن‌ها تمهیدات لازم اندیشیده شود تا بتوانند سفر کنند و از زندگی خود لذت ببرند.

 

مسافرانی که از صندلی چرخ دار استفاده می کنند از جمله: جانبازان، سالخوردگانی که قادر به راه رفتن نیستند و معلولین جسمی؛ باید حداقل 48 ساعت قبل از پرواز از دفتر فروش بلیط درخواست تعیین جا کنند. و حدود نیم ساعت زودتر از حد معمول در فرودگاه حضور داشته باشند تا مسئولان خدمات ویژه، بتوانند آن ها را با استفاده از بالابر به داخل هواپیما ببرند. علاوه بر آن خدمات ویژه ی دیگری را برای افراد معلول داده می شود.

 

این خدمات ویژه از زمان ورود به فرودگاه انجام می شود. این خدمات شامل :

غذای مخصوص

 کمک کارکنان فرودگاه در سوار و یا پیاده کردن مسافر

 انتقال دادن صندلی چرخ دار آن ها

 انتقال تجهیزات حیاتی مورد نیاز مسافر در حین پرواز مانند ماسک اکسیژن و سایر لوازم ضروری

 استفاده از صندلی چرخ دار در داخل هواپیما

 

افراد معلول، معمولاً باید زودتر از بقیه وارد هواپیما شوند و آخر از همه از هواپیما پیاده شوند. خدمه هواپیما معمولاً برای سوار و پیاده کردن این افراد آموزش دیده هستند اما سعی کنید حتما خودتان هم نکات لازم هنگام سوار کردنتان به هواپیما را گوشزد کنید تا مبادا خدای ناکرده هنگام جابه کردن شما آسیبی به شما وارد شود.

 

راهنمای سفر معلولین با قطار :

افراد معلول، همیشه با همراه به سفر بروند، و یا از تورهای مسافرتی استفاده کنند، تورها همیشه راهنما دارند که آن ها می توانند به شما کمک کنند که از گروه عقب نیفتید و یا گم نشوید. افراد معلول هرگز نباید خرید بلیط خود را به روزهای آخر بیاندازند. بلکه باید حداقل یک هفته قبل بلیط خود را تهیه کنند. حتما هنگام تهیه ی بلیط خود اشاره به معلول بودن خود کنید.

 

نکاتی برای سفر کردن معلولین, راهنمای سفر معلولین با قطار و هواپیما, روش های مسافرت معلولین با هواپیما

نحوه ی قرار گرفتن صندلی ویلچردار در قطار

 

مسیر منزل را تا راه آهن را در نظر بگیرید، حتما قبل از سفر ایستگاه قطار را بررسی کنید که آیا امکانات لازم برای افراد معلول را دارد یا نه؟ مسلما اگر نداشته باشد باید خیلی زودتر در محل آماده شوید.

 

من اکیداً توصیه می کنم که بلیط قطار را حداقل 24 ساعت قبل از عزیمت، به ویژه هنگام مسافرت بین المللی، خریداری کنید. بسته به مکانی که سفر می کنید از دو استراتژی استفاده کنید :

 

بعضی از اپراتورهای اصلی خدمات ریلی برای سفرهای داخلی ایالات متحده، در هنگام رزرو، در صورت درخواست فضای نشیمن برای صندلی چرخدار، می توانید هنگام تهیه ی بلیط خود از مقداری تخفیف آن ها استفاده کنید.

 

برای سفرهای بین المللی خارج از ایالات متحده، هیچ اپراتور راه آهن وجود ندارد. تشخیص اینکه چه کسی باید برای مسافران ویلچردار تماس بگیرد دشوار است. ترجیح می دهیم 1-2 روز قبل از سفر برنامه ریزی شده، بلیط خود را در ایستگاه قطار خریداری کنید. نماینده فروش بلیط در ایستگاه قطار می تواند به شما کمک کند تا درخواست کمک برای صندلی چرخدار را ارائه دهید. بسیاری از اپراتورهای راه آهن تخفیف های قابل توجهی را به افراد دارای معلولیت ارائه می دهند، بنابراین حتما در این مورد سوال کنید.

 

ورود زود هنگام به ایستگاه قطار مهم است. برای اعلام ورود خود به ایستگاه باید با دفتر اطلاعات تماس بگیرید. تا به شما آموزش و اطلاعات مربوطه داده شود. در کشورهای خارجی که سفرهای ریلی بسیار است، فشار زیادی برای عزیمت به موقع قطارها وجود دارد. این بدان معنی است که اپراتورهای راه آهن و پرسنل ایستگاه آنها توجه بیشتری را به اطمینان از سریع سوار شدن مسافران معلول (ویلچردار) اختصاص می دهند.

 

مسافران ویلچر کجا در قطار می نشینند؟

اپراتورهای قطار در سراسر دنیا ردیف های نشیمن یا صندلی های جداگانه را حذف کرده اند تا به مسافران ویلچر اجازه دهند تا در طول سفر روی صندلی های چرخدار خود نشسته باشند. بسته به طراحی واگن قطار، مسافران ویلچر اغلب می توانند یک صندلی استاندارد را اشغال کرده و در صورت راحتی بیشتر صندلی چرخدار خود را در کنار آنها یا در نزدیکی آنها قرار دهند. به ویژه قطارهای آمتراک برای استفاده کنندگان از صندلی های چرخدار مناسب هستند تا بتوانند از یک گزینه سوار بر هواپیما استفاده کنند. عکس زیر فضای باز جلوی ردیف اول مخصوص صندلی چرخدار است. پریز برق قطار در تصویر زیر برای شارژ وسایل الکترونیکی یا صندلی چرخدار شما است که در طول سفر در دسترس شما می باشد.

 

راهنمای سفر معلولین با قطار, نحوه ی سفر معلولین با هواپیما, نحوه ی سفر معلولین با قطار

مکان مناسب برای قرار دادن صندلی ویلچردار

 

مسافران ویلچر دار باید توجه داشته باشند که قلاب ها و تسمه های ایمنی معمولاً در قطارها، چه در ایالات متحده و چه در خارج از کشور، در دسترس نیستند.

 

آیا قطارها به سرویس بهداشتی قابل دسترسی مجهز هستند؟

بیشتر قطارها به سرویس بهداشتی قابل دسترسی مجهز هستند. بسیاری از قطارها دارای سرویس بهداشتی های بزرگ که برای جا دادن صندلی چرخدار است. سرویس بهداشتی قابل دسترسی در قطارها با وجود اندازه بزرگتر، کاملاً مناسب خواهد بود. در هنگام خرید بلیط حتما در مورد این موضوع سوال بفرمایید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------