به اصفهان سفر می کنید یا فارس ؟ نوروز 93 یک نوروز استثنایی برای علاقه‌مندان سفر است. یک تعطیلات پنج روزه در آغاز و یک تعطیلات چهار روزه در پایان، نوروز 93 را  به یکی از پرسفرترین نوروزهای سال‌های اخیر تبدیل خواهد کرد. هرچند هرگوشه این مرزپرگهر سرشار از زیبایی و دیدنی است اما آمار نشان مي‌دهد  که استان‌هاي گیلان و مازندران و همین‌طور اصفهان و فارس از مهم‌ترین هدف‌هاي گردشگری نوروزی محسوب مي‌شوند. آنهایی هم که از سرما و برف خسته شده‌اند راهی جنوب کشور مي‌شوند. شما نوروز امسال به کجا سفر مي‌کنید؟ قبل از اینکه چمدان‌تان را ببندید این چندمطلب را بخوانید.

اصفهان
سفري سنتي- رويايي
برای رسیدن به قلب استان اصفهان 2 راه داریم:

1- تهران- ساوه- دلیجان - اصفهان. به طول 460 کیلومتر
2- تهران - قم - کاشان - اصفهان. به طول 461 کیلومتر

 اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,گردشگری اصفهان

 

مسیر دوم مسیر امن‌تر و بهتری است.هرچند اصفهان به دليل بناهای تاریخی‌اش مانند سی و سه پل، میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، عالی قاپو، منارجنبان و... شهرت دارد اما این استان که از یک سو بیابانی و نیمه بیابانی و ازسوی دیگر کوهستانی است جاذبه‌هاي طبیعی بسیاری دارد که کمترشناخته شده، کویرها و روستاهای کویری زیبا و آرام ، غارها، آبشارها، باتلاق‌ها و رودهای اصفهان هم بسیار دیدنی است.

 

چند کیلومتری مانده به کاشان شهرهای کوچک قمصر و نیاسر با باغ‌ها و عرقیات و گلاب شان زبانزد خاص و عامند. روستای زیبای مشهداردهال آرامگاه شاعر بلندآوازه معاصر سهراب سپهری و روستای سرخ ابیانه نیز در همین مسیر و نرسیده به کاشان واقع شده‌اند که مي‌توانید پیش از رسیدن به شهر اصفهان از آنها بازدید کنید.بهتر است حداقل یک روز کامل را به کاشان اختصاص دهید. خانه‌هاي تاریخی کاشان، حمام و باغ فین و کویرهای اطرافش مانند کویر مرنجاب و دریاچه نمک را ندیده نگذارید.برای اقامت در کاشان هم مي‌توانید سراغ هتل بروید و هم مهانسراهای سنتی که فضایی ایرانی، خاطره‌انگیز و بسیار دلنشین دارند. در مسیر کاشان به نطنز هم یک اکوکمپ کویری زیبا و مجهز در روستای متین آباد واقع شده که مي‌توانید اقامتی خاص را در آن و در دل کویر تجربه کنید. اگر به سمت کویر مرنجاب بروید یک شرکت خصوصی حجره‌هاي کاروانسرای مرنجاب را کمي‌ مرتب  و تجهیز کرده و مي‌توانید اقامتی تاریخی را تجربه کنید.

 

   اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,گردشگری اصفهان

 

شهراصفهان دارای اماکن اقامتی بسیاری است از هتل‌هاي بسیار شیک و مجلل تا هتل های سنتی و مهمانسراهای ارزان، اگر هم ترجیح مي‌دهید برای چند روزی که در اصفهان هستید خانه اجاره کنید باید سراغ بنگاه‌هاي معاملات ملکی بروید. برای بازدید کامل از جاذبه‌هاي تاریخی شهر اصفهان دو روز کامل باید وقت بگذارید. در محاسبات‌تان ترافیک سنگین اصفهان و شلوغی بیش از حد اماکن تاریخی را فراموش نکنید.خوردن بریونی و  دوغ و گوش فیل را فراموش نکنید.در میدان نقش جهان اصفهان و درست روبه‌روی گنبد شیخ لطف‌الله سری به چاه حاج میرزا بزنید البته برای پیداکردنش باید از کسبه سؤال کنید حیف است که به اصفهان بروید اما یک ساعتی در چاه حاج میرزا ننشینید و غذایی نخورید و چای و قلیانی نزنید و دوغ و گوش فیل را امتحان نکنید.هرچه سوغاتی مي‌خواهید در همان میدان نقش جهان پیدا خواهید کرد.

 

  اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,گردشگری اصفهان

 

اما جاذبه های گردشگری اصفهان فقط در کاشان و اصفهان خلاصه نمي‌شود.  اگر اهل طبیعت گردی هستید مي‌توانید یک روز کامل را به دیدن جاذبه‌هاي طبیعی اطراف سمیرم اختصاص دهید. دو آبشار بسیار زیبا و منحصر به فرد سمیرم و آب ملخ را حتما ببینید. البته آبشار سمیرم به دليل سهولت دسترسی احتمالا شلوغ خواهد بود اما آبشار آب ملخ خلوت‌تر، زیباتر و منحصربه فردتر است.اگر اهل ماجراجویی هستید حتما غارپلنگ را در 12 کیلومتری شهر کمه از توابع سمیرم ببینید. برای ورود، دهانه غار را باید به طور خزیده طی كرد و پس از آن وارد محوطه بزرگی مي‌شوید، طول غار حدود 95 متر است، صخره‌های داخلی غار به شكلی انسان را به درون آن هدایت می‌كنند كه گویی شخصیت مهمي‌در انتهای آن به انتظار ایستاده است. هرچند از نظر علمي‌هیچ توجیهی برای این افسانه مردم محلی مبنی بر سنگ شدن پلنگ آدمخوار وجود ندارد اما تخته سنگ بزرگی در انتهای غار موجود است كه به شكل پلنگی عظیم الجثه در حالت خوابیده است.

  اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,گردشگری اصفهان

 یکی دیگر از جاهای بسیار دیدنی اصفهان که ملغمه‌ای از جاذبه‌هاي فرهنگی، تاریخی و طبیعی است روستای کویری ورزنه است. زنان این روستا بر خلاف جاهای دیگر ایران همیشه چادرسفید سر مي‌کنند. ارگ قورتان در نزدیکی ورزنه یکی از بزرگ‌ترین ارگ‌هاي ایران است که هنوز مردم در آن سکونت دارند و نیز تپه ماسه‌هاي طلایی و بکر ورزنه ارزش طی مسافت 100 کیلومتری اصفهان تا ورزنه را دارد. باتلاق گاوخونی در نزدیکی ورزنه قرار دارد اما یادتان باشد که برای دیدنش نروید چون در حال حاضر به‌خاطر بسته بودن آب زاینده رود خشک است.

فارس
حافظ،  عشاق را مي​طلبد
بهترین مسیر برای رسیدن به مرکز استان فارس(شیراز) مسیر تهران- قم - کاشان- اصفهان- شهرضا-آباده- مرودشت-شیراز به طول 940 کیلومتر است. هرچند استان فارس به دليل آثار به جا مانده از دوره پیش از اسلام و به‌خصوص تخت جمشید و پاسارگاد (آرامگاه کوروش) معروف است اما بهتر است قبل از سفر به این استان با جاذبه‌هاي دیگر تاریخی، طبیعی و فرهنگی این خطه از ایران آشنا شوید. در 135 کیلومتری شیراز و پیش از آنکه به مرودشت برسیم در سمت چپ بزرگراه تابلویي ما را به سمت محوطه تاریخی پاسارگاد که به‌خاطر مقبره کوروش زبانزد است راهنمایی مي‌کند. هرچند تک‌تک بخش‌هاي محوطه تاریخی پاسارگاد برای تاریخ دانان و علاقه‌مندان میراث فرهنگی بسیار با ارزش است اما برای مخاطب عام جالب‌ترین قسمت این مجموعه آرامگاه کوروش است. پیشنهاد ما این است که اگر اطلاعات دقیقی از بناهای دیگر این مجموعه ندارید پس از دیدن آرامگاه کوروش این مجموعه را ترک کنید و به سمت نقش رستم بروید. نقش رستم در فاصله 66 کیلومتری شیراز  و در سمت چپ بزرگراه قرار دارد. آرامگاه 4تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان و بنای معماگونه کعبه زرتشت  در این مکان قرار دارند. 6 کیلومتر پس از نقش رستم به تخت جمشید مي‌رسید. بازدید از تخت جمشید حداقل 4 ساعت طول خواهد کشید. اگر زمان کافی ندارید این بازدید را  روز آخر و هنگام بازگشت انجام دهید و به هیچ وجه بدون راهنما یا کتاب راهنما اقدام به بازدید نکنید.

     شیراز,مکانهای تفریحی شیراز,گردشگری شیراز

 حافظیه شیراز

 شهر شیراز خوشبختانه هم دارای هتل‌ها و مهمانسراها و هتل‌هاي سنتی خوب است و هم خانه‌هاي مبله برای اجاره کردن در آن پیدا مي‌کنید. کافی است سری به مرکز شهر و حوالی بازار وکیل بزنید؛ بر در و دیوار شهر  اعلان‌هاي اجاره خانه  را مي‌بینید. بازدید از جاذبه‌هاي تاریخی و فرهنگی شهر شیراز دو روز تمام طول خواهید کشید. شب‌های‌تان را در شیراز مي‌توانید به زیارت شاه چراغ یا حافظ بروید، همچنین مي‌توانید در نزدیکی حافظیه به باغ جهان نما بروید. بهترین سوغاتی‌ها را هم مي‌توانید از بازار وکیل و مخصوصا سرای مشیر تهیه کنید.در خیابان پشتی ارگ کریم خانی هم دو سه فالوده‌فروشی هست که نباید از قلم بیفتد.

اما جاذبه‌هاي تاریخی استان فارس تنها در مرودشت و شیراز خلاصه نمي‌شود. شهرستان کازرون در فاصله 154 کیلومتری غرب شیراز  بیشترین آثار به جا مانده از دوره ساسانی را در خود جا داده است؛ معبد آناهیتا ایزدبانوی آب، شهر باستانی بیشاپور که زمانی پایتخت ایران بوده و بزرگ‌ترین مجسمه دوره ساسانی مجسمه شاپور اول از آن جمله‌اند. مي‌توانید یک روز کامل از سفر خود را به آثار تاریخی و طبیعی کازرون اختصاص دهید، یادتان باشد در مسیر شیراز به کازرون وقتی هنوز کمتر از 25 کیلومتر از شیراز دور شده‌اید سراغ روستای رمقان و آبشار بسیار زیبای کوهمره سرخی هم مي‌توانید بروید.

   

شیراز,مکانهای تفریحی شیراز,گردشگری شیراز

عمارت مرکزی باغ ارم شیراز

هرچند معروفترین جاذبه طبیعی استان فارس آبشار مارگون است اما ما به دليل ازدحام بیش از حدگردشگران بازدید از این آبشار را در تعطیلات نوروز پیشنهاد نمي‌کنیم. شاید در مورد دریاچه‌هاي استان فارس هم زیاد شنیده باشید اما اگر مي‌خواهید دریاچه‌ای پر آب ببینید بهتر است به تماشای دریاچه‌هاي استان فارس نروید در این میان دریاچه مهارلو که در فاصله 10 کیلومتری جنوب شرقی شیراز که تبدیل به دریاچه نمک شده دیدنی است و به‌خاطر فاصله اندکش با شیراز مي‌تواند یکی از گشت‌هاي کوتاه اما دیدنی شما باشد اما اگر مي‌خواهید از جاذبه‌هاي طبیعی فارس حسابی لذت ببرید بهتر است 100 کیلومتر از شیراز به سمت شمال غرب بروید تا به سپیدان برسید. به جز  پیست اسکی مجهز سپیدان که دومین پیست اسکی بین‌المللی ایران است مي‌توانید در 20 کیلومتری اردکان (مرکز شهرستان سپیدان) سراغ تنگ تیزاب را بگیرید و کنار رودی که از کوه‌هاي یاسوج تا تنگ تیزاب آمده است در کمپ‌هايی که برای گردشگران مهیا شده ساعاتی بیاسایید. اگر اهل ماجراجویی و کوهپیمایی هستید مي‌توانید دیگر جاذبه‌هاي طبیعی و بکر فارس را جست‌وجو کنید جاهایی مانند تنگ دم اسب و  تنگ رغز که از بی‌نظیرترین جاذبه‌هاي طبیعی ایران هستند.

منبع:مجله زندگی ایده آل

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------