بازدید از خانه قزوینی‌ها: سفری در آثار دوران قاجار اصفهانخانه قزوینی‌ها

خانه قزوینی‌ها

 

زیبایی‌های خانه قزوینی‌ها: معماری تاریخی در اصفهان

در این مقاله از بیتوته،  آشنا خواهید شد با خانه قزوینی‌ها، یکی از خانه‌های تاریخی در شهر اصفهان که به دوره قاجار بازمی‌گردد. با معماری زیبا و ارتباط با دوران قاجار، خانه قزوینی‌ها به عنوان یک مرکز فرهنگی و گردشگری جذاب برای بازدیدکنندگان شناخته می‌شود.
خانه قزوینی‌ها اصفهان

خانه قزوینی‌ها اصفهان

 

خانه قزوینی‌ها کجاست؟

خانه قزوینی‌ها یا خانه حاج حسن غفوری یکی از خانه‌های تاریخی در شهر اصفهان است که به دوره قاجار بازمی‌گردد. این خانه در خیابان ابن سینا، چهارراه بابا قاسم، میدان شهشهان واقع شده و به دلیل زیبایی معماری و ارتباط با دوران قاجار، جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان دارد.

 

معماری خانه قزوینی‌ها

معماری خانه قزوینی‌ها

 

معماری خانه قزوینی‌ها

خانه قزوینی‌ها با قدمتی که به دوره سلطنت ناصر الدین شاه قاجار بر می‌گردد، یکی از خانه‌های تاریخی و دیدنی های اصفهان است. با ساختمانی زیبا و نقشه‌ای استادانه، خانه قزوینی‌ها شامل اندرونی، بیرونی و حیاط‌هایی است که گرداگرد آنها اتاق‌هایی بسیار قرار دارد. از زیبای‌های خانه می‌توان به مقرنس‌های ظریف شاه‌نشین، شیشه‌بندی منقوش درهای شاه‌نشین و گچبری و آینه‌کاری تالار پذیرایی اشاره کرد.

 

فضاهای خانه در سه جهت حیاط مرکزی قرار گرفته‌اند. جبهه شمالی این خانه دو طبقه است و در وسط خود یک تالار دارد که دو اتاق سه‌دروی در طرفین آن قرار گرفته‌اند. هر یک از این اتاق‌های سه‌دروی دارای یک ایوانچه می‌باشند که بر روی آن در طبقه بالا یک اتاق قرار دارد. اتاق‌های طبقه بالا ارسی‌هایی دارند که به حیاط رو به‌روی خود می‌افتند، اما متأسفانه آسیب زیادی دیده‌اند. تالار مرکزی این جبهه فضایی مشابه به یک شاه‌نشین در مجاورت حیاط دارد که توسط سه پنجره هم‌اندازه به حیاط باز می‌شود.

 

تصویرخانه قزوینی‌ها

تصویرخانه قزوینی‌ها

 

در جهت غربی حیاط، فضاها به وسیلهٔ یک فضای باز با حوض هشت‌ضلعی نفوذ کرده‌اند که به شکل یک حوضحانه روباز تزیین شده است. اتاق‌های طرفین این فضا از یک سو به آن و از سوی دیگر به حیاط اصلی خانه می‌نگرند و ورود به حیاط از همین جهت صورت می‌گیرد. عبور از هشت و دالان موجب ورود به یک ایوانچه در گوشه این قسمت از حیاط می‌شود.

 

در گوشه شمال‌غربی خانه، فضای آشپزخانه و یک چاه آب قرار دارد. طبقه بالای این قسمت یک حیاط بالا‌خانه واقع شده است که اتاقی که در ضلع غربی تالار جبهه شمالی به آن باز می‌شود، در آن قرار دارد. پیرامون این حیاط بالا‌خانه یک اتاق سه‌دروی و دیگر فضاها قرار گرفته‌اند که مجموعاً بخش مستقلی را در خانه شکل داده‌اند. جالب است که استفاده از چاه آب خانه در این طبقه نیز ممکن است. این بخش از خانه ورود جداگانه‌ای به کوچه مجاور دارد.

 

عکس خانه قزوینی‌ها

عکس خانه قزوینی‌ها

 

جبهه شرقی حیاط شامل یک اتاق پنج‌دروی در وسط و دو اتاق سه‌دروی در دو سوی آن است. اتاق سه‌دروی در جهت جنوب این جبهه دارای تزئینات گچبری و طلاکاری است و ورود به آن از طریق اتاق پنج‌دروی مجاور انجام می‌شود. ضلع غربی حیاط دیواری است که در سال‌های اخیر به صورت مشبک بازسازی شده است. نماهای حیاط با اندود سیم‌گل پوشیده شده‌اند و ریزه‌های چوبی نقاشی شده‌ای بر دیوار جبهه شمالی مشاهده می‌شود.

 

خانه تاریخی قزوینی‌ها

خانه تاریخی قزوینی‌ها

 

امروزه در این خانه دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان واقع است. بازدید از این خانهٔ تاریخی امکان‌پذیر است.

  

سوالات متداول درباره خانه قزوینی‌ها

۱. خانه قزوینی‌ها چه دوره‌ای را نشان می‌دهد؟

خانه قزوینی‌ها به دوره قاجار بازمی‌گردد و یکی از خانه‌های تاریخی شهر اصفهان می‌باشد.

 

۲. موقعیت جغرافیایی خانه قزوینی‌ها چگونه است؟

این خانه در خیابان ابن سینا و در میدان شهشهان واقع شده و به دلیل زیبایی معماری و ارتباط با دوران قاجار، جذابیت خاصی دارد.

 

۳. چه نقشی در حال حاضر بر عهده‌ی خانه قزوینی‌ها است؟

در حال حاضر، خانه قزوینی‌ها محل دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان می‌باشد.

 

۴. چه ساعاتی این خانه برای بازدید عموم باز است؟

بازدید از خانه قزوینی‌ها هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۴:۱۵ به غیر از جمعه‌ها امکان‌پذیر است.

 

۵. سبک معماری خانه قزوینی‌ها چگونه است؟ 

سبک معماری خانه قزوینی‌ها، به عنوان یک نمونه از معماری دوره قاجار، با ویژگی‌ها و الهام‌گرفته‌های خود، جذابیت خاصی دارد. این ساختمان به طور کلی با معماری ایرانی قاجاری و اجزایی از معماری اصفهان در آن دوره ارتباط دارد. ویژگی‌های معماری خانه قزوینی‌ها شامل استفاده از ایوان‌ها، حیاط مرکزی، تزئینات گچبری و طلاکاری در برخی اتاق‌ها، و نمای خارجی با اندود سیم‌گل و ریزه‌های چوبی می‌باشد. این سبک معماری باعث ایجاد فضاهای زیبا و آرام برای ساکنان و بازدیدکنندگان خانه قزوینی‌ها می‌شود.

 

سخن پایانی مقاله درباره ی خانه قزوینی‌ها   

در پایان، خانه قزوینی‌ها به عنوان یک نماد ارزشمند از تاریخ و فرهنگ اصفهان باقی مانده و جلوه‌ای زیبا از دوران قاجار را به ما نشان می‌دهد. معماری زیبا، محل استقرار دفتر سازمان میراث فرهنگی و جذب گردشگران، این خانه را به یک نقطه مهم در سفر زمانی تبدیل کرده است. از بازدید از این خانه تاریخی لذت ببرید و شاهد زیبایی‌هایی باشید که از دوران گذشته به ارث مانده‌اند.

  

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------