هر آنچه لازم است درباره شهر زنجان بدانیدفرهنگ مردم شهر زنجان و مهمان نوازیشان زبانزد عام و خاص می باشد

 

شهر زنجان یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است. شهر زنجان شهرت و اصلالت بسیاری دارد و جاذبه های گردشگری آن متعدد می باشد.

شهر زنجان جزو شهرهای شمال غرب ایران بوده که از جمله زیباترین و تاریخی ترین شهر های ایران به شمار می رود و مرکز استانی، به همین نام است. آب و هوای فوق العاده مطبوع در زنجان موجب شده که به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل شود. همچنین فرهنگ مردم شهر زنجان و مهمان نوازیشان زبانزد عام و خاص می باشد و از طرفی باید توجه داشته باشید که در این شهر جاذبه های گردشگری و تاریخی متعددی واقع شده که دیدن از آن خالی از لطف نخواهد بود.


معرفی شهر زنجان
زنجان شهری با قدمت و زیبا در شمال غرب ایران است که مرکز استان و شهرستان زنجان بوده و جزو بزرگترین شهرهای شمال غرب به شمار می رود. در سال ۱۳۸۹ زنجان به عنوان پرجمعیت ترین شهر ایران معرفی شده است و لازم است بدانید مساحت آن نیز نزدیک به هشتاد و یک کیلومتر می باشد. این شهر در حال حاضر دارای معادن معدنی، فلزی و غیرفلزی است و به طور کلی استان زنجان یکی از ثروتمندترین استان های ایران از این لحاظ به حساب آمده که در صادرات غیر نفتی ایران نقش زیادی دارد. با این حال باید توجه داشته باشید که سالانه به دلایل مختلف گردشگران زیادی به این شهر و استان سفر می کنند.

 

  در سال ۱۳۸۹ زنجان به عنوان پرجمعیت ترین شهر ایران معرفی شده است

 

تاریخچه شهر زنجان
در خصوص تاریخچه شهر زنجان بیان می شود که بنای این شهر در زمان اردشیر بابکان ساخته شده و در دوره قاجاریه خمسه فارس در آن قرار داشته که از این رو با نام خمسه نیز از آن یاد می‌شود. از طرفی لازم است بدانید به گفته حمدالله مستوفی که یکی از تاریخ نگاران نامدار می باشد، نام نخستین شهر زنجان، شهین بوده به طوری که در لغتنامه دهخدا نیز از آن یاد شده است. لازم است بدانید در معدن نمک چهرآباد زنجان حدود شش مومیایی پیدا شده که مطالعات نشان می‌دهد متعلق به دوران ساسانیان و هخامنشیان هستند که این امر طبیعتاً نشان دهنده قدمت این شهر می باشد.

 

‌با توجه به اینکه از همان زمان شهر زنجان در مسیر تجاری آذربایجان و ری قرار داشت دارای موقعیت استراتژیکی ویژه ای بوده که این امر موجب معروفیت آن از همان سالها شده است. در دوره سلطنت محمد شاه قاجار عده ای از پیروان فرقه بابیت که در مناظره های علمی از مسلمانان شکست خوردند دست به شورش زده و این امر موجب شد که عده زیادی از مردم زنجان به قتل برسند. این شورش ادامه داشت تا این که نخست وزیر وقت یعنی امیرکبیر آرامش را به زنجان برگرداند و موجب سرکوب آنان شد.

 

  نام نخستین شهر زنجان، شهین بوده به طوری که در لغتنامه دهخدا نیز از آن یاد شده است

 

خصوصیات نژادی مردم زنجان
شهر و استان زنجان با توجه به این که دارای تاریخی کهن می باشد و از طرفی با وجود جنگهایی که در آن رخ داده است مشاهده می شود مردمی با قومیت‌ های متفاوت دارد، به طوری که مردم زنجان مجموعه ای از اقوام آریایی، ترک و گرجی و ایل خمسه هستند. با این حال می توان اینگونه بیان کرد که در شهر زنجان خبری از پیروی از وحدت نژاد خاصی نمی باشد. لازم است بدانید در قرن هفتم هجری طایفه ای از قوم ترک به نام قنفور و در اواخر هزاره دوم قبل از میلاد اقوام آریایی، در دوران صفویه اقوام گرجی و ایل خمسه در منطقه زنجان استقرار یافتند.

 

ایل های خمسه که تیپ مخصوص زنجانی هستند در حاشیه رودخانه ها و جلگه ها زندگی کرده و مهمترین مشخصات این تیپ، موهای سیاه، پوست گندمی و چشم های میشی می باشد. همچنین اقوام آریایی اصیل نیز در این منطقه باقی مانده اند که از مهمترین مشخصات آنها رنگ پوست سفید، چشم هایی زاغ و موهای به رنگ بور است.

 

مردم زنجان مجموعه ای از اقوام آریایی، ترک و گرجی و ایل خمسه هستند


مردم‌ شناسی زنجان
با وجود آن چه گفته شد در می یابیم نژاد مردم شهر زنجان یکی نمی باشد و اگرچه مردم این شهر در بسیاری از وجوه با یکدیگر مشترک هستند، اما شاخصه هایی وجود دارد که موجب تفاوت مردم این شهر شده است. با این حال می توان گفت مهربانی مردم شهر زنجان یکی از صفات بسیار زیبا و پسندیده بوده که در میان همگی آن ها دیده می شود، به طوری که عموما در میان مردم زنجان مهمان دارای منزلت و مقام بزرگی بوده و پس از ورود مهمان به خانه، تمامی اعضای خانواده در خدمت مهمان هستند.

 

این مردم خونگرم و مهربان با لهجه زنجانی و به زبان ترکی صحبت کرده و همچون دیگر مردان و زنان نقاط مختلف ایران، دارای پوشش مخصوص منطقه‌ای خود هستند به طوری که لباس مردان این شهر از کلاه نمدی یا پوستی بوده و دو نوع کت مختلف با نام اویما و ستره و پاپوش هایی به نام گون که از جنس پوست گاو میش است می پوشند.

 

 شهر زنجان یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است


راهنمای سفر به زنجان
با وجودی که شهر زنجان یکی از شهر های زیبا با مردمی خونگرم است مشاهده می شود سالانه افراد زیادی قصد اقامت و سفر و گردشگری به این شهر را می کنند. حال به طور حتم یکی از موارد بسیار مهم در هنگام سفر، اطلاع از هزینه سفر به مقاصد مختلف می باشد. لازم است در خصوص سفر به شهر زنجان بدانید که این شهر دارای اقامتگاه های مختلف و رستوران های متعددی بوده با این حال افراد می‌توانند بنا به شرایط و سلیقه خود نوعی از آن را انتخاب کنند. طبیعتاً در این شهر هتل هایی وجود داشته که قیمت پایینی دارد که افراد با انتخاب آن می توانند در هزینه های خود صرفه جویی نمایند. همچنین باید توجه داشته باشید که در این منطقه آثار تاریخی و گردشگری بسیار زیادی وجود داشته با این حال لازم است قبل از سفر به شهر زنجان در مورد این موارد اطلاع کافی داشته باشید تا بتوانید از بهترین جاذبه ها دیدن کنید.

 

راههای رسیدن به زنجان
به طور کلی می‌توان برای رفتن به شهر زنجان راههای هوایی و زمینی از جمله اتوبوس و قطار را امتحان کرد که افراد می‌توانند متناسب با نیاز خود نوعی از آن را انتخاب نمایند. حال اگر شما قصد سفر به شهر زنجان در سریع ترین زمان ممکن و با شرایط ایده‌آل را دارید لازم است بدانید که هواپیما گزینه ای مناسب خواهد بود. این شهر دارای یک فرودگاه بین المللی بوده است به طوری که در فصل حج، پروازهایی به سمت مدینه و مکه انجام می‌دهد و در دیگر زمانهای سال نیز در روزهای سه شنبه و جمعه تنها مسیر پروازی آن به سمت مشهد است.

 

دیگر روش سفر به شهر زنجان از طریق قطار می باشد که راه آهن تهران تبریز از این شهر گذشته البته مسافران عزیز می توانند با اکثر خطوط راه آهن به زنجان سفر کنند. اتوبوس دیگر گزینه مناسب جهت انتخاب برای سفر به شهر زنجان می باشد به گونه ای که در بسیاری از شهرهای ایران خط مستقیم به زنجان وجود داشته و لازم است بدانید تمامی اتوبوس هایی که از سمت تهران به شهرهای شمال غربی عازم هستند از این شهر گذر می کنند. همچنین از شهر زنجان نیز به شهرهایی نظیر رشت، قم، تهران، تبریز و غیره اتوبوس ‌هایی در ساعات مختلف شبانه روز وجود دارد. توجه داشته باشید اگر قصد سفر با خودرو شخصی را دارید می توانید از آزادراه استفاده کرده که از این طریق در ۳ ساعت می توانید از تهران به زنجان برسید.


بهترین زمان سفر به زنجان
شهر زنجان به طور کلی دارای آب و هوای معتدل و رو به خنکی می باشد زیرا همانطور که گفته شد این شهر جزو شهرهای شمال غرب ایران به شمار می آید. حال با این وجود اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به زنجان از لحاظ آب و هوایی را بررسی کنیم می توان گفت اردیبهشت تا تیر بهترین فصل سفر به این شهر است زیرا در این فصل آب و هوای زنجان در بهترین حالت خود قرار دارد. از طرفی اگر افراد قصد استفاده از پیست اسکی و ورزشهای زمستانی زنجان را دارند، باید توجه داشته باشند که فصل سرما بهترین فصل برای سفر به زنجان می باشد البته در این زمان لازم است که لباس های گرم با خود بردارید.

 

جاذبه های گردشگری زنجان
اگر شما هم از  دسته افرادی هستید که به دنبال بازدید از مناطق بکر و کمتر دیده شده ایران می باشید، بهتر است سری به شهر جذاب زنجان بزنید به طوری که باید توجه داشته باشید این شهر پر از جاذبه های گردشگری بوده است. مثلاً مسجد جامع زنجان که معروف به مسجد سید است در قلب بافت قدیمی شهر قرار گرفته و جزو زیباترین مساجد این شهر می باشد.

 

جاذبه های دیدنی زنجان

 

مسجد چهل ستون نیز دیگر مسجد تاریخی زنجان بوده که در بافت بازار بالای زنجان واقع شده است. بازار زنجان دیگر جاذبه زیبای این شهر بوده که طویل ترین بازار ایران می باشد. موزه رختشویخانه یا موزه مردم شناسی زنجان با وجود حوضچه های زیاد با کاربردهای گوناگون از بی نظیر ترین جاذبه های این شهر به شمار می‌آید. همچنین مسجد خانوم، بلوار شیخ اشراق، مسجد اسحاق میرزا، موزه حیات وحش طبیعی، موزه نسخ خطی، حمام حاج داداش، گرمابه حاج ابراهیم، خانه ذوالفقاری از دیگر جاذبه های این شهر به شمار می‌رود.

 

مراکز خرید زنجان
علاوه بر این که در هنگام سفر به زنجان لازم است حتماً از بسیاری از جاذبه های این شهر دیدن کنید طبیعتاً رفتن به مراکز خرید این شهر نیز خالی از لطف نخواهد بود. باید توجه داشته باشید که این شهر مانند دیگر شهرهای ایران مراکز خرید متعددی دارد به طوری که پاساژ نور واقع در خیابان امام یکی از مهم‌ترین مراکز خرید این شهر به شمار می رود. از دیگر مراکز خرید این شهر می‌توان به بازار قدیم زنجان، پاساژ مروارید، پاساژ ایران زمین، مرکز فروش خیابان سعدی و غیره اشاره نمود.

 

 شهر مانند دیگر شهرهای ایران مراکز خرید متعددی دارد

 

خرید سوغاتی در زنجان
خرید سوغاتی در هنگام سفر یکی از موارد فراموش نشدنی بوده با این حال افرادی که قصد سفر به شهر زنجان را دارند طبیعتاً با بازارگردی و چرخ در بازارها و مراکز خرید زنجان به دنبال خرید سوغاتی برای اقوام و آشنایان خود خواهند بود. بدون شک یکی از محبوب ترین سوغاتی های شهر زنجان چاقو بوده اما لازم است بدانید در این شهر سوغاتی های خوشمزه زیادی نیز وجود دارد. سقز، انگشت پیچ، شیرینی شستی، پیاز کوهی، سبزی غازیاغی و نان اردک از جمله خوراکی ها و نان های سنتی و محلی زنجان بوده که می توانید از آن به عنوان سوغاتی استفاده کنید.

 

  زنجان, شهر زنجان,دیدنی های زنجان

از مهمترین صنایع دستی زنجان می توان به میل کاری، چارق دوزی و چاقو سازی اشاره نمود

 

همچنین این شهر دارای صنایع دستی مختلف بوده به طوریکه ساخت اشیا فلزی از گذشته در این شهر رواج داشته است که از مهمترین انواع آن می توان به میل کاری، چارق دوزی و چاقو سازی اشاره نمود. اشیاء مسی زیبایی نیز در بازار زنجان مشاهده می‌شود زیرا در میان صنایع دستی مرتبط با فلزات، مسگری جزو قدیمی ‌ترین صنایع در این شهر است.


بهترین هتل های شهر زنجان
انتخاب اقامتگاه مناسب در هنگام سفر  یکی از مواردی است که بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد؛ به طوری که داشتن اقامتگاهی مناسب می‌تواند در دلپذیر شدن سفر تاثیر بسزایی داشته باشد. با وجود اینکه این شهر جزو مسافر پسند ترین شهر ها در تابستان می‌باشد طبیعتاً هتل های گوناگونی در این شهر قرار دارد. هتل بزرگ زنجان یکی از هتل های ۴ ستاره این شهر بوده که در ورودی آزادراه تهران زنجان قرار داشته و امکانات متعددی از جمله رستوران، کافی شاپ، جکوزی، استخر و سونا دارد. هتل سه ستاره پیام زنجان نیز در مرکز شهر و رو به دریاچه واقع شده که دارای دو نوع سوئیت یک خوابه دو تخته و سوئیت دو خوابه شش نفره می باشد.

 

هتل سه ستاره سپهر در نزدیکی مجموعه تفریحی و گردشگری ائل داغی قرار دارد و دارای امکاناتی همچون پارکینگ، آسانسور، سالن کنفرانس، خشکشویی و رستوران می باشد. هتل ۲ ستاره جهانگردی زنجان نیز دارای اتاق هایی به صورت کلبه دو تخته ویلایی بوده که لازم است بدانید این هتل تنها ۱۶ اتاق داشته و جزو هتل های خلوت این شهر به شمار می رود که دارای سرویس بهداشتی، صبحانه و مبلمان رایگان می باشد.

 

بهترین رستوران های زنجان
هنگامی که در فصل تابستان از گرمای هوا در کلان شهرهایی همچون تهران خسته شدید بهتر است سری به شهر زنجان زده و از آب و هوای بی نظیر این شهر لذت ببرید. حال طبیعتاً در اینجا افراد تمایل دارند که در هنگام سفر به زنجان در بهترین رستورانهای این شهر اقدام به سرو غذا کنند. در این بین رستوران پلو جزو بهترین رستوران های این شهر می باشد که در خیابان خرمشهر، خیابان معلم و روبروی کوچه اول قرار دارد.

 

سفره خانه و رستوران سنتی زرتشت نیز دارای محیطی گرم و صمیمی و غذاهای لذیذ و محلی است که مناسب برای خانواده ها بوده و در بلوار خرمشهر روبروی صدا و سیما واقع شده است. رستوران صدف یکی دیگر از بهترین رستورانهای این شهر بوده که سرویس‌ دهی بسیار عالی دارد و با محیط آرام و شیک جزو پرطرفدارترین غذاخوری های این شهر می باشد. لازم است بدانید پیشنهاد می شود که در این رستوران حتماً زیتون پرورده اش را امتحان کنید. از طرفی اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به خوردن فست فود دارید باید بدانید فست فود ارگانو که در روبروی نمایشگاه بین المللی و قبل از مرکز تفریحی واقع شده است انواع پیتزا ونیز، پیرونی ایتالیایی، استیک، سالاد سزار و مرغ سوخاری را می توانید در آن میل کنید.

 

خورشت آلوچه با مرغ نیز از اصیل ترین خوراکی های سنتی استان زنجان است


غذاهای محلی شهر زنجان
خوردن غذاهای محلی در هنگام سفر در آن می تواند تجربه ای بی نظیر برای افراد باشد. با این حال شهر زنجان نیز دارای خوردنی های محلی فراوان بوده که همگی تقویت کننده، سالم و طبیعی هستند. یکی از خاص ترین غذاهای محلی این شهر جغور بغور می باشد که بسیار خوشمزه بوده و در آن از جگر سیاه و سفید به همراه پیاز و سیب زمینی استفاده شده است. خورشت آلوچه با مرغ نیز از اصیل ترین خوراکی های سنتی استان زنجان بوده که طعم لذیذی دارد. بوغدا آشی، آش ترش، آش شیر، حلیم ،کشک بادمجان و کله جوش از دیگر خوراکی های زنجان هستند.

 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------