آشنایی با چابهار تنها شهر اقیانوسی ایرانراهنمای سفر به چابهار, اقتصاد چابهار, نام تنها بندر اقیانوسی ایران

تنها شهر اقیانوسی ایران چابهار است

 

چابهار؛ تنها بندر اقیانوسی ایران 

چابهار یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان و همچنین تنها شهر و البته تنها بندر ایران است که به طور مستقیم با یک اقیانوس یعنی اقیانوس هند در ارتباط است. این شهر از نظر اقتصادی و گردشگری جزو مهم ترین شهرهای بندری است که می تواند کشورهایی نظیر روسیه و افغانستان را به اقیانوس و همچنین کشور هند متصل کند. 

جغرافیای چابهار

شهرستان چابهار یکی از شهر های جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که در همسایگی شهر های کنارک و دشتیاری قرار گرفته است. در گذشته چابهار با پاکستان هم مرز بود که امروزه با ارتقاء بخش دشتیاری این شهر دیگر با پاکستان هم مرز نیست. این شهر در نزدیک خط استوا واقع شده به همین علت چندان تغییر آب و هوایی در آن رخ نمی دهد.

 

ولی با این حال چابهار بهترین و معتدل ترین هوا را بین شهر های جنوب کشور دارد. 

مساحت شهرستان چابهار حدود 17155 کیلومتر است. همچنین این شهرستان با اقیانوس هند و دریای عمان در ارتباط است. این شهرستان در ابتدای شهریور تحت تأثیر بادهای قطب جنوب قرار می گیرد که به اصطلاح به آن بادهای 120 روزه می گویند.  

 

تنها شهر اقیانوسی ایران, تنها بندر اقیانوسی ایران, زبان مردم چابهار

چابهار به دلیل ارتباط مستقیم با اقیانوس هند، تنها شهر اقیانوسی ایران است

 

آداب و رسوم ، فرهنگ و زبان مردم چابهار تنها شهر اقیانوسی ایران 

مردم چابهار لباس های بسیار زیبا و سوزن دوزی شده ای دارند که بسیار متنوع و خوش رنگ هستند. باستان شناسان معتقد هستند که طرح لباس های مردم چابهار از سنگ نوشته های قبل از تاریخ برگرفته شده اند که ظاهری بسیار جذاب تر و با ارزش تر به آن ها می دهد. 

 

لباس زنان بلوچ پیراهنی بلند و زیبا است که در کنار آن از جامگ و پاجامگ، نوعی روسری به نام تکو و سیرگ و همچنین جوراب و کفش های مخصوصی استفاده می کنند. 

مردان نیز از جامگ و پاجامگ مردانه و همچنین پیراهن و شلوار گشاد بلوچی استفاده می کنند. همچنین آن ها از عمامه هایی به نام " پاک " و دستمال سری به نام " مسر " نیز بهره می گیرند. 

 

مردم چابهار همچنین موسیقی بسیار جذابی دارند که در مراسمات عید فطر شما می توانید شنونده نواهای سرنا، دهل و طبل باشید. این مردم همچنین غذا های خاص و مخصوصی دارند که اکثرا تند مزه هستند. اکثر خوراکی این مردم از ماهی و میگو و همچنین خرما تهیه می شود اما از تنوع بالایی برخوردار است. 

 

از غذاهای معروف چابهار می توان به پلوزعفرانی، تنورچه، بت ماش، تخلان، تباهگ، تیموش و دوتینی، دوغ پا و شیرینی چنگال اشاره نمود. 

مردم چابهار به زبان فارسی و بلوچی صحبت می کنند و اکثر آن ها تسنن و حنفی مذهب هستند. 

 

تنها بندر اقیانوسی ایران, زبان مردم چابهار, آب و هوای تنها شهر اقیانوسی ایران

چابهار دارای آب و هوای گرم و خشک است

 

آب و هوای تنها شهر اقیانوسی ایران

به علت این که چابهار در نزدیکی مدار رأس السرطان و همچنین خط استوا قرار گرفته است دارای آب و هوایی گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی می باشد. این منطقه در زمستان گرم ترین شهر کشور و در تابستان خنک ترین شهر جنوبی است. به طور کلی در این شهر تغییر آب و هوایی چندانی رخ نمی دهد فقط در دو ماه پایانی بهار رطوبت هوا کمی بالا می رود.  

 

اقتصاد چابهار ; تنها شهر اقیانوسی ایران

حوضه اقتصادی این شهر در زمینه های صنعت و معدن و همچنین در زمینه ی کشاورزی و منابع طبیعی قرار دارد. محصولات عمده این شهرستان سبزیجات، محصولات جالیزی و علوفه می باشد. همچنین مردم این شهر به پرورش دام و طیور نیز مشغول هستند. در نتیجه میزان زیادی لبنیات، گوشت قرمز و گوشت سفید و عسل تولید می شود. 

همچنین در این شهرستان معادنی همچون سنگ لاشه ساختمانی وجود دارد.

 

اقتصاد چابهار, نام تنها بندر اقیانوسی ایران, راهنمای سفر به چابهار

از سوغاتی های چابهار، به صنایع دستی می توان اشاره کرد

 

سوغات تنها شهر اقیانوسی ایران

شهرستان چابهار سوغاتی های بسیار متنوع و جذابی دارد. از این سوغاتی ها می توان به عنوان صنایع دستی همچون بلوچی دوزی یا همان سوزن دوزی، سکه دوزی، زری دوزی، وسایل زینتی، معرق صدف، گلیم بافی، حصیر بافی و تراش سنگ های قیمتی اشاره نمود که بسیار زیبا و چشم نواز هستند. 

 

همچنین می توان به خوراکی های سوغاتی این شهر یعنی ماهی های لذیذ و با کیفیت و همچنین انواع شیرینی مثل شیرینی لندو که با خرما تهیه می شود اشاره نمود. 

 

جاذبه های گردشگری بندر چابهار تنها شهر اقیانوسی ایران

بی اقراق بند چابهار جزو شهرستان های بسیار زیبا و دیدنی کشور ایران است. این شهر هر ساله گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند که شاید غیر قابل تصور باشد. شهر چابهار جزو شهر های قدیمی و همچنین بندری است. به همین علت هم از نظر مکان های تاریخی و هم از نظر مکان های طبیعی جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. 

 

از مکان های تاریخی این شهر قدیمی می توان به مسجد جامع دزک، موزه محلی، قلعه پیرو گت و همچنین مسجد جامع تیس اشاره نمود. 

از مکان های طبیعی نیز می توان به بندر گواتر، گل فشان، تالاب لیپار و کوه های مینیاتوری اشاره نمود. 

 

راهنمای سفر به چابهار, تنها شهر اقیانوسی ایران کدام است, چابهار

چابهار دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی است

 

سخن پایانی

در نگاه اول ممکن است که چابهار شهری بدون امکانات و محرومی به نظر برسد. اما بی شک این شهر بسیار زیبا و دیدنی است و به همه شما توصیه می کنم که مناظر بکر و جذاب این شهرستان را از دست ندهید. 

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته

 

تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------