معرفی بابلکنار؛ زیباترین جاذبه استان مازندرانعکس های بابلکنار, پارک جنگلی بزچفت, آدرس پارک جنگلی بابلکنار

بابلکنار یکی از بخش های شهرستان بابل است

 

بابلکنار، بهشت پنهان مازندران ایران

بابلکنار، یکی از بخش های شهرستان بابل می باشد که در جنوب شرقی این شهرستان در استان مازندران واقع شده است. در این مقاله سعی داریم تا به معرفی بخش بابلکنار و جاذبه های گردشگری آن بپردازیم.

معرفی بابلکنار

بابلکنار که یکی از بخش های شهرستان بابل می باشد، شامل یک شهر به نام مرزیکلا که دارای چهار روستا به نام روستای سیادرکا، روستای رپیتکا، روستای رئیس کلا و مرکزیت مرزیکلا بوده و دو دهستان به نام بابلکنار و درازکلا می باشد. 

 

روستای بابلکنار, بابلکنار, ویلاهای جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بزچفت یکی از مکان های دیدنی بابلکنار است

 

منطقه جغرافیای بابلکنار

بخش بابلکنار در جنوب شرقی شهرستان بابل قرار دارد که از سمت شمال به بخش مرکزی و از سمت جنوب به بخش بند پی شرقی و بخش شیرگاه، منطقه سوادکوه از سمت شرق با قسمت مرکزی قائمشهر و از سمت غرب با منطقه های گتاب محدود میگردد.

 

مکان دیدنی بابلکنار

یکی از جاذبه های گردشگری بابلکنار پارک جنگلی بزچفت می باشد که به پارک جنگلی بابلکنار شهرت دارد.

 

پارک جنگلی بزچفت یا بابلکنار

این پارک که در 22 کیلومتری شرق بابل واقع شده است، یکی از زیباترین جاذبه های استان مازندران به شمار می رود. همچنین پارک جنگلی بزچفت به عنوان منطقه نمونه گردشگری از سوی میراث فرهنگی فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده است.

 

وسعت این پارک 760 هکتار بوده که در آن 150 گونه گیاه درختی و بوته ای  وجود دارد که از میان آن ها می توان به شمشاد، راش، زبان گنجشک، بلوط، نارون و توسکا اشاره کرد. برخی از گیاهانی که در این منطقه وجود دارند، زمان ایجاد آن ها به میلیون ها سال باز میگردد و به همین دلیل به آن ها، گیاهان فسیل زنده و یا موزه طبیعی گفته می شود.

 

یکی از اصلی ترین قسمت های این پارک، آبشار و چشمه های کوچ آن می باشد. همچنین اگر از شنیدن صدای پرندگان لذت می برید، به شما توصیه می کنیم که در قسمت های مختلف این پارک قدم بزنید  و از صدای دلنشین پرنده ها لذت ببرید.

پارک جنگلی بابلکنار طبیعت وصف ناپذیری دارد. اگر عاشق طبیعت گردی و عکاسی از سوژه های طبیعی هستید، حتما از این پارک دیدن کنید.

 

 آدرس پارک جنگلی بابلکنار, بابلکنار مازندران, روستای بابلکنار

مسجد چهارسوق در بابلکنار در دوران صفویه بنا شده است

 

خدمات و امکانات پارک جنگلی بابلکنار

این پارک از خدمات رفاهی زیادی برخوردار نمی باشد و حداقل امکانات و خدماتی که در این پارک فراهم شده است، سرویس بهداشتی، مسجد، پارک بازی، زمین چمن،رستوران، قهوه خانه و باربیکیو می باشد. خدمات دیگری مانند پارکینگ عمومی و  نگهبانی در پارک جنگلی ارائه می شود، اما در این پارک اسکان شبانه و چادر زدن ممنوع می باشد.

 

 پارک جنگلی بابلکنار, بابلکنار کجاست, منطقه جغرافیای بابلکنار

آبشار تیرکن یکی از زیبا ترین آبشار های بابلکنار است

 

از چه مسیری می توان به پارک جنگلی بابلکنار دسترسی پیدا کرد؟

از طریق دو مسیر فیروز کوه و هراز، می توانید خود را به این پارک جنگلی برسانید

مسیر فیروز کوه: اگر قصد دارید از سمت جاده فیروز کوه به پارک جنگلی بروید، در ابتدا باید به قائمشهر و سپس بابل بروید و بعد از آن به سمت فلکه شهید و جاده گنج افروز، مسیرتان را ادامه بدهید. با طی کردن مسافت 22 کیلومتر در مسیر گنج افروز،  در سمت چپ خود تابلوی پارک جنگلی بزچفت را مشاهده خواهید کرد.

 

مسیر هراز: اگر از سمت جاده هراز قصد دارید به پارک جنگلی بروید، هنگامی که با طی کردن مسیر به شهرستان بابل رسیدید، باید مسیرتان را از سمت میدان ولایت و میدان دانشگاه، به ترتیب ادامه بهید و پس از رسیدن به میدان جهت مسیر خود را به سمت جاده گنج افروز تغییر دهید.  به مدت 30 دقیقه از بابل تا پارک جنگلی فاصله زمانی وجود دارد. 

اگر از جاده فیروز کوه به سمت پارک جنگلی می روید، میتوانید در مسیر خود از جاذبه های طبیعی مانند تنگه وارشی، پل ورسک و منطقه سرسبز سواد کوه لذت ببرید. 

 

بابلکنار, ویلاهای جنگلی بابلکنار, پارک جنگلی بابلکنار

بهترین زمان برای سفر به بابلکنار ماه اردیبهشت و آبان می باشد

 

مکان های دیدنی‌ اطراف پارک جنگلی بابلکنار یا بزچفت

مسجد چهارسوق بابل

 این مسجد که قدمت تاریخی دارد، به دوران صفویه باز میگردد. از تاریخ دقیق ساخت این مسجد اطلاعاتی در دسترس نیست، اما ظاهرا در سال 1211 این مسجد بازسازی شده است.

 

آبشار زیبای تیرکن یا هفت آبشار 

فاصله زمانی این آبشار زیبا با پارک جنگلی، حدودا 44 دقیقه می باشد که  28 کیلومتری جنوب پارک بزچفت قرار گرفته است. یکی از زیبا ترین آبشار های استان مازندران، همین آبشار تیرکن می باشد که با ارتفاع حدودا 9 متر از 7 آبشار کوچک تشکیل شده است.

 

اگر قصد بازدید از این آبشار زیبا را دارید، در ابتدا باید به روستای تیرکن رفته و ازآنجا از طریق مسیر مشخص شده خود را به آبشار برسانید. برای رسیدن به روستای تیرکن، باید به درازکلا بروید . 

 

آبشار درازکش، کیمون، آبگرمازرود، رستای فیلبد، جنگل شیاده، سد شیاده، دریاچه کامی کالا، پل محمد حسن خان، موزه بابل، موزه ننه مکرمه، کاخ سلطنتی بابل و امامزده  مکان های گردشگری بابل به شمار می رود.

 

آدرس پارک جنگلی بابلکنار, بابلکنار مازندران, روستای بابلکنار

عکس های بابلکنار

 

چه زمانی برای بازدید از پارک جنگلی مناسب است؟  

شما می توانید در هر چهار فصل به بازدید از این منطقه زیبا بروید. در فصل بهار هوا بسیار خنک بوده و همینطور در فصل تابستان نیز آب و هوای خنک و دلپذیری دارد، همچنین در فصل زمستان ، می توانید ازتماشای منظره های دلنشین آن لذت ببرید.

 

اما بهترین زمان برای سفر به این مکان، ماه های اردیبهشت و آبان می باشد. همچنین سعی کنید در ماه هایی که بارش باران در این مکان زیاد است سفر نکنید، چرا که ممکن است زمین گل آلوده باشد و شما را آزار دهد و یا مسیر آن لغزنده باشد و شما را با مشکل مواجه کند.

 

اقامتگاه‌های نزدیک پارک جنگلی بزچفت

اقامتگاه و بومگردی  های زیادی در اطراف این منطقه وجود دارد که معماری و بافت آن سبک سنتی دارد و شما می توانید در هنگام سفر به این منطقه در کلبه های سنتی آن اقامت چند روزه ای را داشته باشید. همچنین شما می توانید اقامتگاه هایی که در روستای سواد کوه، روستای لفور و روستای تیکرن ساخته شده اند، با قیمت های مناسب اجاره کنید.

 

بزرگ ترین روستای بابلکنار

یکی از بزرگ ترین روستای مربوط به بخش بابلکنار، روستاي کبرياکلا می باشد که در 3 کیلومتری شهر مرزیکلا و 25 کیلومتری شهرستان بابل قرار دارد. طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال 1385 صورت گرفت، این روستا دارای 579 خانوار و 1385 نفر جمعیت می باشد.

 

در حال حاضر جمعیت این روستا افزایش یافته و به 2000 نفر رسیده است.  در این روستا، چهر حسینیه به نام های مرکزی، چلوبن، درویش خواجه مال الدین واسبوکلا و چند بخش دیگر به نام های توسکادشت، شهرک تهمتن، درویش کش، پچوک سر، مس دره، لپر،ولشت و گردکاله می باشد. 

 

کشاورزی و دامداری، شغل بیشتر مردم این روستا می باشد. 180 هکتار باغ و 145 هکتار زمین های زراعی در این منطقه وجود دارد. همچنین بزرگ ترین تولید کننده محصولات دامی و لبنی مربوط به این منطقه می باشد

 

به دلیل آب و هوای مناسب و مرطوب بخش شمال کشور و تنوع  جاذبه های گردشگری در آن منطقه، سالانه هزاران خانوار به این منطقه سفر می کنند و از مکان های دیدنی و جذاب شمال کشور لذت می برند. همچنین شما می توانید با سفر به این نقاط از کشور ما تجربه های شیرین و دلپذیری را در کنار خانوده ی خود به دست بیاورید. برای سفر به شمال کشور و به ویژه استان مازندران و شهر زیبای بابل، می توانید  از طریق خودروی شخصی، اتوبوس، قطار و یا با استفاده از  تور هایی که در نقاط مختلف ایران برگزار میشود اقدام کنید.

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------