آشنایی با بازارچه های مرزی در ایرانبازارچه مرزی بندر ترکمن, بازارچه مرزی مناطق آزاد, بازارچه مرزی جلفا

ایران یکی از پررونق ترین کشورها در خریدهای مرزی است

 

بازارچه های مرزی و لذت خرید اجناس ارزان و با کیفیت 

مسافرت به شهر ها و کشورهای مختلف با هر گونه هدفی اعم از تفریحی و سیاحتی و زیارتی و تجاری همواره با دیدن از جاهای دیدنی و مراکز تفریحی و از همه مهمتر خرید کردن و گشت وگذار در مراکز خرید همراه بوده است. خرید کردن همیشه برای ایرانی ها از اهمیت خاصی در هنگام سفر برخوردار بوده است. بسیاری از این مراکز خرید در نقاط مرزی ایران با کشورهای همسایه قرار دارند که در این مقاله به معرفی چند مورد از این مراکز خواهیم پرداخت.

بازارچه های مرزی در ایران

 

بازارچه مرزی, بازارچه مرزی در ایران, بازارچه مرزی

بازار مرزی مکانی برای تبادل فرهنگ است

 

ایران با داشتن 6000 کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور های همسایه یکی از پررونق ترین کشورها در خرید های مرزی است. این موضوع که تبدیل به یک صنعت توریستی شده است باعث ایجاد و رونق بیش از 40 بازارچه مرزی شده که 28 مورد آنها دارای رونق قابل ملاحظه ای است.

 

در هر بازار مرزی شاهد فرهنگ آمیخته ایران با کشور همسایه آن منطقه می باشیم که عامل ایجاد این آمیختگی فرهنگی وجود همین بازار های مرزی است که به بهانه ای تبدیل شده تا مردم ایران و کشورهای همسایه باهم ملاقات داشته باشند و به تبادل فرهنگها بپردازند. به علاوه وجود چنین بازارهایی علاوه بر ایجاد مراودات بین مردم مختلف سبب رونق اقتصادی و صنعت توریسم این مناطق نیز شده است.

 

شهرهای مرزی معمولا در نقاط صفر مرز و در کنار گمرک ها واقع شده اند. وجود این مراکز فروش در این شهر ها سبب شده تا مردم کشورهای مرزی به طور آزادانه و بدون واسطه و با در نظر گرفتن قوانین گمرکی و ترخیص کالا روزانه بیش از صدها دلار به تجارت بپردازند.

در ادامه این مقاله به معرفی چند مورد از این بازارهای مرزی می پردازیم.

 

1. بازار مرزی سرو

 

بازارچه مرزی سرو, نقش بازارچه مرزی, پلان بازارچه مرزی

بازار سرو در غرب ارومیه واقع شده است

 

این بازار مرزی در غرب شهر ارومیه و در منطقه ای به نام سرو واقع شده است. بازارچه سرو نزدیک به کشور ترکیه است و دارای جاذبه های توریستی فراوانی در زمینه مد و پوشاک می باشد. این بازارچه مملو از فروشگاه ها و مراکز خرید با انواع لباس های زنانه و مردانه و بچه  گانه و لوازم خانگی و تزئینی امکان گردش و خرید به یاد ماندنی را برای مسافران داخلی و خارجی فراهم می کند.

بازارچه سرو روز به روز در حال رونق گرفتن است و خرید و تفریح در این بازارچه مرزی می تواند برای گردشگران بسیار سود آور باشد.

 

2. بازارچه مرزی ماکو

 

بازارچه مرزی جلفا, بازارچه مرزی بیله سوار, بازارچه مرزی

شهر ماکو بزرگترین منطقه تجاری در ایران می باشد

 

شهر مرزی ماکو در شمال استان آذربایجان غربی واقع است. این شهر  بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی در ایران می باشد. بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو در 5 کیلومتری جاده ماکو به سمت مرز بازرگان قرار دارد.

این بازار بزرگ مرزی دارای بیش از 500 مغازه با انواع کالاها و اجناس متنوع می باشد که با قیمت های بسیار مناسب گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. تفریح و گردش بازار ماکو و خرید کردن با قیمت های مناسب می تواند بسیار لذت بخش باشد.

 

3. بازارچه مرزی پیرانشهر و بازارچه مرزی تمرچین

 

 بازارچه مرزی, بازارچه مرزی در ایران, بازارچه مرزی

بازارچه مرزی تمرچین در شهرکرد نشین پیرانشهر واقع است

 

پیرانشهر شهری کرد نشین در استان آذربایجان غربی است. پررونق ترین و شلوغ ترین بخش این شهر بازراچه مرزی پیرانشهر است که در داخل این شهر واقع است. این شهر در نزدیکی مرز عراق و پایانه مرزی تمرچین است. مبادلات گسترده ای از طریق  این شهر و بازار با کشور همسایه عراق صورت می گیرد.

 

پایانه مرزی تمرچین در فاصله 10 کیلومتری پیرانشهر قرار دارد. بازار مرزی پیرانشهر و تمرچین از نقاط تجاری و گردشگری است که گردشگران می توانند برای تفریح و گشت وگذار و خرید به این منطقه سفر کنند.

 

4. بازارچه مرزی باشماق مریوان

 

بازارچه مرزی مناطق آزاد, بازارچه مرزی جلفا, بازارچه مرزی بیله سوار

صادرات در باشماق بیشتر از واردات آن است

 

مریوان شهری مرزی در استان کردستان است و با سنندج حدوو 125 کیلومتر فاصله دارد. بازار مرزی باشماق اولین بازارچه مشترک مرزی این استان به حساب می آید.

این بازار در سال 1373 و در 15 کیلومتری مریوان و در کنار روستای باشماق تأسیس شد.

نکته جالب در مورد این بازارچه میزان صادرات آن است که بیشتر از میزان واردات آن بوده است.

از این مکان کالاهای متنوع کشاورزی و صنعتی و معدنی به کشور عراق صادر شده است و در مقابل نیز کالاهایی مانند برنج و چای و وسایل الکترونیکی و کالاهای دیگر از عراق وارد شده است.

 

5. بازارچه مرزی سیرانبند بانه

 

بازارچه مرزی, بازارچه مرزی در ایران, بازارچه مرزی

دومین بازار مرزی در کردستان در شهر بانه است

 

شهر زیبای بانه در دامنه رشته کوههای زاگرس غربی و در استان کردستان واقع شده است.

بازارچه سیرانبند یکی از بازارچه های شمال غربی پرطرفداری است که در 18 کیلومتری شهر بانه و در نزدیکی مرز عراق قرار دارد. این بازار دومین بازار مرزی تاسیس شده در استان کردستان است.

محصولات و کالاهای وارداتی در این بازارچه بسیار متنوع است و همچنین از نظر حجم معاملاتی بعد از بازارچه باشماق در رتبه دوم در استان قرار دارد.

 

6. بازارچه مرزی مهران

شهر مرزی مهران در استان ایلام قرار گرفته و در نزدیکی مرز عراق واقع شده است و دارای یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین پایانه های مرزی کشور است.

این بازارچه در تیر ماه 1382 تاسیس شد. بازارچه مهران بیش از 110 غرفه فعال داشته و حدود 1500 نفر در آن مشغول به کار هستند.

این بازارچه با توجه به اینکه در مسیر زائران عتبات عالیات قرار گرفته از رونق روز افزونی برخوردار است.

بازارچه مهران همچنین به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای صاردات و واردات کالاهای مختلف برخوردار است.

 

7. بازارچه مرزی جوانرود

جوانرود شهری با جمعیت تقریبی 55 هزار نفر در استان کرمانشاه است.

هنگم سفر به این شهر مرزی دیدن کردن از بازارچه مرزی جوانرود را فراموش نکنید. این بازارچه دارای بیش از 300 غرفه دارد که انواع محصولات الکترونیکی و لوازم بهداشتی و مواد غذایی و زیور آلات و پارچه و ... را با مناسب ترین قیمت عرضه می کند.

بازارچه جوانرود در رونق این شهر نقش به سزایی داشته است و مخصوصا در ایام تعطیل میزبان بسیاری از مشتریان و گردشگران است.

این شهر از طریق مرز شیخ صله به عراق متصل می شود.

 

8. بازارچه مرزی جلفا

 

بازارچه مرزی بیله سوار, بازارچه مرزی

بازارچه مرزی جلفا در مزر با آذربایجان قرار دارد

 

جلفا شهری مرزی در آذربایجان شرقی است. این شهر در جنوب رودخانه مرزی ارس واقع شده و مرز مشترک با نخجوان دارد. شهر جلفا بعد از تشکیل منطقه آزاد تجاری صنعتی در این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار شد. این بازار در سال 1373 تاسیس شد. بازراچه جلفا یکی از پررونق ترین مراکز تجاری در مرزهای شمال غرب کشور است.

بدون شک سفر به جلفا و دیدن از مراکز تفریحی و گردشگری و خرید از این بازار مرزی تجربه بی نظیری خواهد بود. 

 

9. بازارچه مرزی بیله سوار

بیله سوار شهری با دشت های سرسبز و حاصل خیز و با طبیعتی زیبا در شمال استان اردبیل است. این شهر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان دارد. گمرک بیله سوار قدمتی بیش از 200 سال دارد که یکی از قدیمی ترین گمرک های فعال امروزی در ایران است.

بازارچه مرزی بیله سوار یکی از جذاب ترین بخش های این شهر ارائه کننده اجناس و کالاهای متنوع با قیمت های مناسب می باشد که هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

 

10. بازار ساحلی آستارا

 

بازارچه مرزی, بازارچه مرزی در ایران, بازارچه مرزی

از بازار های ساحلی کشور با آذربایجان بازار آستارا است

 

این شهر زیبای ساحلی در استان گیلان قرار دارد که با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و دروازه ورودی ایران به آذربایجان است.

این بازار بزرگ ساحلی در ایام گذشته به بازارچه روسی آستارا معروف بوده است. این بازار بزرگ که در خیابان ملت شرقی واقع است بیش از 1500 فروشگاه فعال دارد و یکی از بزرگترین مراکز تجاری در شمال ایران محسوب می شود.

 

معماری این بازرا به صورت بام های سفالین است و در بین مرزهای ایران و آذربایجان در سال 1368 تأسیس شد و به سرعت رونق گرفت، به طوری که در سال 1377 تعداد قابل ملاحظه ای مغازه و پاساژ در اطراف این بازار بزرگ ساخته شد و گسترش یافت. این بازار یکی از مناطقی است که بیشترین گردشگر را به خود جذب کرده است.

 

11. بازارچه مرزی اینچه برون

اینچه برون شهری مرزی است که در استان گلستان شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. این بازارچه در مرکز بخش داشلی برون قرار دارد و مرز مشترکی با کشور ترکمنستان دارد.

این شهر دارای عناصر طبیعی و گردشگری مانند تالاب آلماگل و آلاگل می باشد. یکی دیگر از جاذبه های گردگشری این منطقه بازارچه مرزی اینچه برون است که گردشگران زیادی برای گشت وگذار و خرید به این منطقه سفر می کنند.

بازارچه مرزی اینچه برون بیش از 200 غرفه دارد و فعالیت آن بیشتر از 25 سال است.

 

12. بازارچه مرزی دوغارون

این بازارچه مرزی در مرز بین ایران و افغانستان و در 20 کیلومتری شهر تایباد استان خراسان رضوی واقع شده است.

دوغارون دارای مجهزترین گمرک ایران در مرز افغانستان است و بازارچه این منطقه یکی از پررونق ترین بازار های مرزی است که در سالهای اخیر رتبه نخست صادرات کالا به کشور افغانستان را دارا بوده است.

در این بازارچه بیش از 1200 نفر مشغول به کار هستند و کالاهایی از قبیل میوه و تره بار و مصالح ساختمانی و مواد غذایی و شیمیایی به افغانستان صادر می شود.

 

13. بازارچه مرزی میرجاوه

شهر مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان است. پایانه مرزی میرجاوه تنها مرز قانونی در جنوب شرق ایران است که ایران را به پاکستان متصل می کند. گمرک میرجاوه بیش از صد سال قدمت دارد و از قدیمی ترین گمرک های ایران است.

مبادلات کالا در این منطقه از طریق ترانزیت کالا و بازارچه مرزی و کول بری انجام می شود. این بازارچه مرزی تنها عامل اقتصادی است که به این منطقه و مردم آن کمک می کند.

در این بازارچه کالاهای مختلفی مانند کاشی و سیمان و مواد دیگر خرید و فروش می شود.

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------