آنچه در چالوس ندیده اید جاهای دیدنی چالوس

 

جاده چالوس توریستی ترین جاده ایران که لقب چهارمین جاده زیبای دنیا را هم یدک می کشد و با طبیعت کم نظیر خود یکی از دیدنی ترین تفریح گاه های کشور به شمار می رود.

شاید نام چالوس در ذهن شما ابتدا جاده چالوس را مجسم کند اما باید دانست که شهرستان چالوس یکی از زیباترین، مشهورترین و مهم ترین شهرها از خطه شمال کشور است. درصورتی که این ایام گذارتان به چالوس افتاد، پیشنهاد می کنیم برای دیدن هر کدام از جاذبه های طبیعی این شهر وقت بگذارید و تلاش کنید یک سفر کوتاه و متفاوت در این منطقه داشته باشید. چالوس نه تنها با آبشارها، جنگل ها و دریاچه هایش از شما پذیرایی می کند، بلکه آثار باستانی جالبی هم دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.


بعضی از مکانهای دیدنی چالوس مثل آبشارهای اکاپل، هریجان و سواسره، دریاچه های ولشت و سد دریوک و نیز پارک های جنگلی چالوس را میتوان علت اهمیت و ارزش فوق العاده این شهر از بابت گردشگری دانست.

 

آبشارهای چالوس

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت قرار گرفته و همجواری آن با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی دریاچه ولشت که در آن قرار دارد، میتواند یک روز به یاد ماندی را برای شما رقم بزند.


آبشار سواسره هم با حدود 100 متر ارتفاع در ناحیه ای از توابع بلده قرار دارد. یعنی در فضایی کوهستانی- بیشه ای است با چشم اندازهایی بکر و شگفت انگیز. این آبشار بسیار پر آب است و چگونگی ریزش آن منظره منحصربه‌فردی را بوجود می آورد.


ولی آبشار هریجان را میتوانید مشرف به روستایی به همین اسم در مقاربت گردنه هزارچم در راه تهران ـ چالوس ببنید. آبشار هریجان بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای رشته کوه البرز است که با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای و چشم‌انداز کوهستانی، دره ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پائین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

 

 آبشار سواسره از مکانهای دیدنی چالوس

 

پارک های جنگلی چالوس
پارک جنگلی چالوس( فی ین) در 7 کیلومتری جاده چالوس ـ تهران قرار دارد. رودخانه چالوس از کنار آن می گذرد و در آن، اردوگاهی احداث شده که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران دارد.

 

پارک جنگلی نمک آبرود هم با بیش از 200 هکتار مساحت با درختان خودرو و و متراکم  پر شده که در بین آن ها گونه های گوناگون شمشاد با عمر بیش از 700 سال به چشم می خورد. پارک نمک آبرود با طبیعت بکر و وحشی، ضمن حفظ سیستم های اکولوژیکی بعنوان یکی از پارک های جنگلی زیبای دنیا شمرده می شود.

 

تله کابین نمک آبرود
تله کابین نمک آبرود یکی از قسمت های مهم توریستی نمک آبرود است که در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع شده و به شما توانایی صعود به بالای قله زیبای مدوبن را می دهد. در بالای این قله هم که تفاوت دمای آن با پائین بیش از 10درجه است، میتوانید از امکانات پذیرایی استفاده کنید. تله کابین نمک آبرود 42 کابین 4نفره دارد که با سرعت 3متر بر ثانیه مسیر 2100 متری را در کم تر از 12دقیقه طی می کند.

 

 تله کابین نمک آبرود از جاذبه های گردشگری چالوس

 

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه
منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه از نواحی بخش کلاردشت شهرستان چالوس در استان مازندران است. در این منطقه در اکثر اوقات سال مه غلیظ و سیاه رنگی همه جا را پوشانده و از این رو آنرا سیاه بیشه نامیده اند. منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه به وسعت ۹۰۰۰ هکتار در استان مازندران واقع است.

 

دریاچه های چالوس
سد دریوک: این دریاچه که در حدود یک هکتار وسعت دارد، روبروی دره ولی آباد هزارچم و در دامنه کوه دال کمر قرار گرفته است. عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد و پیرامون آنرا علفزارها و مرغزارها محاصره نموده است. به همین جهت این دریاچه مأمن پرنده های بومی و وحشی است که چنانچه در زمستان گذارتان به آن جا بیفتد، غازها و مرغابی های مهاجر را می بینید که در نزدیکی آن جولان می دهند.


دریاچه شیرین ولشت اما در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در بین دره ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود 15 هکتار و عمق متوسط آن 20 متر است.

 

 سد دریوک از جاهای دیدنی چالوس

 

دریاچه ولشت از دریاچه هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به علت قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع ، از دید پنهان است. دسترسی به دریاچه از طريق مرزن آباد و سمت غربی جاده چالوس میسر است.

چنانچه گذارتان به چالوس افتاد میتوانید مرداب کندوچال را هم در بین جنگل انبوه فی ین چالوس ببینید که یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد و آب آن از چشمه های پیرامون تأمین می شود و شیرین است.

 

غار یخ مراد
غار یخ مراد یکی از نمونه های بی نظیر در ایران به شمار میرود که در شهرستان کرج، بخش مرکزی و در 4 کیلومتری جنوب گچسر واقع شده است و درواقع یکی از جاهای دیدنی جاده چالوس به حساب می آید. این غار یکی از پرپیچ و خم ترین غار های ایران است که دریچه ی محل ورود غار در ارتفاعات مرتفع کوه های منطقه واقع شده است و مسیر آن دارای شیب زیادی است به طوریکه وارد شدن را کمی مشکل میکند. دهانه ی غار 3 متر پهنا و 8 متر ارتفاع دارد.

سه تالار بزرگ، سه یخچال زیرزمینی و هفت حلقه چاه آب تا عمق 30 متر از قسمت های مختلف این غار می باشند. در آغاز ورود به یک تالار سنگلاخی 12 در 18 متر و به ارتفاع 6 متر می رسیم، چیزی که در آغاز ورود جلب توجه می کند تخته سنگی گود و صیقل داده است که گودی آن حکایت از جریان طولانی مدت مدتِ آب اسید دارد.
در ماه اسفند ماه و فروردین ماه شاهد زیباترین قندیل ها در غار یخ مراد هستیم.

 

تاریخ در چالوس
کاخ اجابت در دوره پهلوی، در روستای اجابت از بخش کلاردشت ساخته شد. این کاخ در محلی مشرف به منطقه کلاردشت بنا شده است و تزئینات و گچبری هایی زیبایی به روش معماری اروپایی دارد. حیاط کاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز و خرم است و اکنون بعنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
 

 کاخ چای خوران از جاذبه های گردشگری چالوس


کاخ چای خوران را هم میتوانید در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه ای موسوم به محوطه کاخ ببینید. این کاخ از بناهای دوره پهلوی اول است و بنای آن در محوطه ای به مساحت تخمینی 4هزار متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده است. این کاخ به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت به کار می رفته و بر خلاف دیگر کاخ های این دوره، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن از سنگ و آجر تشکیل یافته و نفوذ معماری اروپایی در آپارتمان آن به وضوح مشهود است.

 

بقاع متبرک سید محمد در روستای زوات بنا شده در ضلع جنوبی کمربندی چالوس به تنکابن قرار دارد. بنای اصلی آرامگاه بصورت 8ضلعی است که گنبدی 8 وجهی بر فراز آن قرار گرفته است. کاروانسرای سر قله کندوان هم که این ایام چیز زيادي از آن باقی نمانده، در منتهی الیه جنوبی مازندران و در سر قله کندوان قرار دارد. این کاروان سرا به روش 4ضلعی و با ابعاد 14در 16متر ساخته شده و سقفی گنبدی شکل داشته است.

 

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان یکی ديگر از کاروانسراهای کوهستانی چالوس است که در مسافت 200 متری شمال تونل کندوان قرار دارد و بصورت چهارضلعی در ابعاد 9 در 22 متر در ادامه شمالی ـ جنوبی ساخته شده است. این کاروان سرا از 2 ردیف طولی سنگهای گنبددار تشکیل یافته که امروزه ۵ گنبد بخش شرقی کاروان سرا باقی مانده است.

 

 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------