سفر به سرزمین لاله‌ها  لاله های واژگون,دشت لاله های واژگون

 

فصل بهار، زمانی مناسب برای سفرهای کوتاه مدت و یکروزه است، دیدن دشت لاله های واژگون بعنوان یک گشت طبیعت گردی را از دست ندهید.
 دشت لاله های واژگون کوهرنگ و خوانسار با فاصله ای تقریبا کم از یکدیگر قرار دارند. اگر در شهرهای شمالی استان اصفهان، مسجد سلیمان، ایذه، شوش، اندیمشک و اهواز زندگی می کنید می توانید بازدید از دشت لاله های کوهرنگ را به شکل سفری یک روزه تعریف کنید. مسافرانی که از تهران، کاشان و استان های غربی کشور عازم این نقطه می شوند باید بازدید خود را در قالب سفری دو روزه ببینند.
دشت لاله های خوانسار هم مقصدی نزدیک و سفری یکروزه برای اهالی اصفهان، اراک، قم، کاشان و تهران محسوب می شود. هموطنان یزدی و خوزستانی باید حداقل دو روز برای این سفر پیش بینی کنند.

 

   لاله های واژگون,دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون کوهرنگ
مسیر 9 ساعته ای از تهران، با اتوبوس یا وسیله شخصی به شهرکرد می رسد، ادامه مسیر بطرف چلکرد، در مرکز شهرستان کوهرنگ حدود 90 کیلومتر است. پس از طی این مسیر به روستای دیمه بنوتسکی می رسید در این نقطه باید یک مسیر 15 کیلومتری را برای رسیدن به دشت لاله های واژگون طی کنید در طول مسیر مناظر بسیار زیبایی از چشمه ها و دشت خواهید دید.


دامنه های گلستان کوه خوانسار نیز صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون است. این دشت ها در اطراف فریدون شهر و میاندشت هم قابل مشاهده هستند، در سمیرم نیز دشت های لاله های واژگون وجود دارد
اگر سفرتان را از اصفهان آغاز کرده اید برای رسیدن به دشت، باید از جاده شهرکرد گذر کنید که در امتداد سد زاینده رود است پس از طی یک مسیر 80 کیلومتری در سمت شمالغرب به دوراهی قاسم آباد می رسید در اینجا باید در جاده چادگان قرار بگیرید و 30 کیلومتر مانده به چادگان، از کنار دریاچه سد سفید رود 10 کیلومتر به سمت زروه ادامه مسیر دهید . 50 کیلومتر بعد به چشمه دیمه و بعد به روستای بنوستکی میرسید. این نقطه همان محل شروع پیاده روی است.


در شهر چلگرد اماکن اقامتی خوبی مثل هتل زردکوه و کوهرنگ وجود دارد، در روستای چشمه دیمه هم مردم محلی اتاق هایی را در اختیار مسافران قرار می دهند.

 

   لاله های واژگون,دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون خوانسار
دامنه های گلستان کوه خوانسار نیز صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون است. این دشت ها در اطراف فریدون شهر و میاندشت هم قابل مشاهده هستند، در سمیرم نیز دشت های لاله های واژگون وجود دارد.


از تهران بعد از سه راه سلفچگان، به سمت خمین و گلپایگان ادامه مسیر می دهید تا  به خوانسار برسید با طی مسیری 15 کیلومتری به روستای دره بید می رسید. از اینجا به بعد می توانید با توجه به علامت هایی با گل لاله واژگون مشخص شده اند مسیر را ادامه دهید و از صحت مسیری که انتخاب کرده اید مطمئن شوید. برای وارد شدن به دشت لاله های واژگون خوانسار باید بلیط به قیمت 20000 تومان تهیه کنید.

 

   لاله های واژگون,دشت لاله های واژگون

 

اگر آغاز سفرتان شهر اصفهان است، 130 کیلومتر راه تا دشت لاله های واژگون خوانسار راه دارید. باید ابتدا به سمت شاهین شهر و مورچه خورت حرکت کنید و پس از گذشتن از این دو شهر به داران و بعد خوانسار می رسید.
در خوانسار هتل زاگرس و پرشین، همچنین تعدادی  مهمانخانه برای اقامت وجود دارد. مثل هر ناحیه گردشگر پذیر دیگری می توانید در اتاق هایی که مردم محلی به مسافران کرایه می دهند نیز اقامت کنید.


دشت لاله های واژگون به صرف کباب بختیاری
برای شمایی که در هر شهر و هر رستوران انتخاب اول تان کباب بختیاری است کدام بهشتی رنگین تر از کوهرنگ می تواند وجود داشته باشد؟
کباب بختیاری که از گوشت فیله گوسفند یا گوساله با همراهی زعفران و نمک و فلفل دلمه ای و پیاز و گوشت سینه مرغ تهیه می شود معروفترین غذای استان چهار محال و بختیاری است که در سال های اخیر به یکی از کباب های محبوب نزد ایرانیان و حتی جهانگردان خارجی تبدیل شده است. مرغوبیت گوشت این ناحیه در کنار طعم بی نظیر این ترکیب اعجاب آور، شما را از هرگونه نگرانی بخاطر غدا نجات می دهد.

 

   لاله های واژگون,دشت لاله های واژگون

 

"حلیم برنجی" و "گوش گندم" که خوراکی حلیم مانند مرکب از گوشت گوسفندی و گندم است نیز از دیگر غذاهای خوشمزه ای است که در سفر به دشت لاله های واژگون می توانید میل کنید.


تاس کباب بختیاری و "گوش نخود" که کمابیش همان آبگوشت سنتی ایرانی است، هم خوراک های دیگر استان هستند که در رستوران یا سفره خانه های کوهرنگ قابل تهیه هستند. میان وعده معروف ایل بختیاری، نوعی سیب زمینی تنوری است که همراه با روغن حیوانی خورده می شود، نام این خوراک خل پز است.
نان های لذیذ و خوش خوراک این منطقه را فراموش نکنید، نان پتیر یا همان فتیر و نان کاکولی از نان های خوشمزه منطقه هستند. کاچی های ایلات بختیاری هم بسیار معروف و خوشمزه هستند.


صرف آش هایی که با سبزی کوهی و کشک و دوغ تازه در سیاه چادرها تهیه می شوند در میان طبیعت زیبای دشت تجربه ای خوش از سفر برای تان بهمراه خواهد داشت.

 منبع:

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی

tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------