زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

زیباترین آبشارهای ایران کدامند

 

زیباترین آبشارهای ایران

در ایران تعداد زیادی آبشار دائمی و فصلی هست که بیشترشان در شمال ایران یا در غرب و منطقه لرستان قرار دارد و زیبایی هر کدام خود می‌تواند علت سفرکردن به آنجاها باشد. در این مقاله بیتوته تصمیم گرفتیم درباره زیباترین آبشارهای ایران صحبت کنیم.

آبشار ویسادار یکی از زیباترین آبشارهای ایران زمین

ویسادار یک کلمه تالشی است به معنی سایه درخت بید است. ویسادار ۳۰ کلیومتر بعد از شهر تالش در استان گیلان است. بعد از آن حدودا ۱۰ دقیقه پیاده روی دارید تا جایی که مورد نظر هست برسید. ویساردار در دل طبعیت و خیلی بکر است ولی در سال های اخیر به لطف مسافران و گردشگران بسیار از وضعیت طبیعی خودش بیرون آمده است و در اطراف ویسادار زباله زیادی دیده می شود.

 

برای رسیدن به خود آبهای ویسادار باید از تعدادی پله عبور کنید و آنگاه برای دیدن بهترین آبشار ایران در دور نما عالی باید بر روی پلی هیجان انگیز ایستاده تا به دو سمت آبشار مشرف شوید. شاید ایستادن برروی پل خیلی وحشتناک به نظر بیایید ولی پس از چند دقیقه آن احساس برطرف و شما فقط از منظره لذت می برید.

 

بهترین فصل برای رفتن به ویسادار فصل بهار و تابستان و ابتدای پاییز است، پس از این فصل دیگر آن آب و هوای خنک را احساس نخواهید کرد و تنها سرما خواهد بود. ولی چنانچه دوستدار سرما هستید، زمستان نیز خیلی زیبا و دیدنی خواهد بود.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,آبشارهای ایران

آبشار ویسادار

 

آبشار لاتون از زیباترین آبشارهای ایران

در شمال ایران آبشارهای زیادی است، یکی از محبوب‌ترینهایش آبشار لاتون است که آن را بلندترین آبشار ایران نیز می‌دانند. ۱۵ کیلومتر از آستارا که به سوی جنوب بروید به آبشار می‌رسید.

 

۱۰۵ متر ارتفاع دارد و در شهر لوندویل و نزدیکی روستای کوته کومه استان گیلان قرار گرفته، روستایی که چشمه آب گرمی به نام ایستی سو دارد و از آبش برای درمان دردهای رماتیسمی، درد مفاصل و برطرف کردن ضایعات پوستی استفاده می‌شود. آبشار با روستا ۶ کیلومتر فاصله دارد و مسیرش پر است از تپه‌های جنگلی، جنگلی که درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی دارد و در ۹ ماه سال سرسبز است.

 

تنها اینها نیست و به جز این در مسیر آبشار، چشمه‌های آب خنکی هست که آب تازه و گوارایی دارد. همچنین چنانچه بار سفر می‌بندید خودتان را برای دیدن گراز، جوجه تیغی، اسب و گاو نیز آماده کنید. اگر حوصله بالارفتن از تپه‌های اطراف آبشار را ندارید می‌شود در اطرافش چادر زد اما در هر حال توصیه می‌کنیم زیاد بالا نروید که انتهای مسیر پرتگاه‌های خطرناک دارد.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

آبشار لاتون

 

آبشار سمیرم از زیباترین آبشارهای ایران

سمیرم یکی از شهرستان های استان اصفهان که در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار گرفته است. سمیرم در اعماق یک تنگه قرار دارد و دارای یک آبشار خیلی زیبا در دل طبیعت قرار گرفته است و با طبیعت کاملا متفاوتی مواجه خواهید شد.

 

زیباترین ارتفاعات متعلق به کوه های زاگرس که زیبایی خیلی شگفت انگیزی دارد. چنانچه به آن منطقه سفر کنید خواهید دید که تا به حال چنین چیزی را ندیده اید و کاملا فرق دارند.  رفتن به آبشار سميرم می تواند دید شما را به طبعیت به طور کامل عوض کند. یک آبشاری با ارتفاع حدود ۷۵ متر، وقتی که از پایین به بالا آنرا ببینید متوجه عظمت و شکوه چنین آبشاری خواهید شد.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران مان را بشناسیم

آبشار سمیرم

 

آبشار کبودوال

آبشار كبودوال را تنهاترین آبشار خزه‌ای ایران می‌دانند و علتش دیواره‌های خزه‌ای مرتفع آن است. از شهر گرگان به سوی علی آباد حرکت می‌کنید و تابلوهای راهنما شما را به سوی آبشار و جنگل‌های کبود وال می برد. ۵ کیلومتر در مسیر جنگلی بروید، نیم ساعت پیاده‌روی می‌کنید و بعد از گذشتن از کنار رودخانه به آبشار تمام خزه‌ای کبودوال می‌رسید، جایی که تا چشم کار می‌کند سبزی جنگل‌هاست و سکوت و صدای دلنشین آب.

 

آب آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه می گیرد و از جنگل‌های زیبای کبودوال می‌گذرد و در عمق دره منظره‌ای حیرت‌انگیز را به وجود می‌آورد که مانند تابلوی نقاشی است. بهترین زمان رفتن به آبشار بهار و تابستان و ابتدای پاییز است. نگران جا و مکان ماندن نیز نباشید که در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی نصب شده است.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

 آبشار کبودوال

 

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه جزو معروف ترین آبشارهای ایران به حساب می آید و در استان لرستان و کنار روستای بیشه قرار گفته است. استان لرستان را می توان سرزمین آبشارها دانست که بیش از 60 آبشار دائمی و فصلی را در خود دارد. ولی آبشار بیشه لرستان بدون هیچ تردیدی مهمترین آبشار استان لرستان است.

 

آبشار بیشه در کوه های زاگرس و میان جنگل های بلوط قرار دارد و ارتفاع آن حدود 50 متر است. آب این آبشار توسط چشمه هایی که در نزدیکی آن قرار دارند تامین می شود و پس از گذشتن مسیری رودخانه بیشه لرستان به رودخانه سزار می رسد.

 

به جز زیبایی که این آبشار دارد در قسمت پایینی آن نیز یک حوضچه آب بزرگ به وجود آمده که محل خیلی خوبی برای آب تنی به حساب می آید. طبیعت بی نظیر پیرامون این آبشار سبب گردیده که آبشار بیشه لرستان تبدیل به یک مکان گردشگری خیلی مهم در استان لرستان شود. خیلی از گردشگران یک روز کامل را به اتراق در فضای اطراف این آبشار زیبا اختصاص می دهند. ضمن این که امکانات رفاهی بیشه مثل رستوران، فروشگاه و... هم در اطراف این آبشار وجود دارد. امکان اسب سواری در اطراف آبشار هم هست.

 

برای اقامت در بیشه لرستان می توانید با اجاره سوئیت در بیشه یا مهمانپذیر بیشه زمان بیشتری را از طبیعت زیبای این آبشار و اطراف آن لذت ببرید. فاصله دورود تا بیشه 30 کیلومتر است که حدود یک ساعت و 30 دقیقه زمان می برد.

 

مسیر دسترسی به آبشار بیشه لرستان 30 کیلومتری  شهرستان دورود، بخش پاپی، روستای بیشه، کنار راه آهن می باشد.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

 آبشار بیشه

 

آبشار مارگون فارس

آبشار مارگون فارس بلندترین آبشار چشمه ای دنیا محسوب می شود. در حقیقت منبع تامین آب این آبشار چشمه های گوناگون اطرافش هستند و به همین دلیل این آبشار به نام آبشار چشمه ای هم شناخته می شود. آبشار مارگون با ارتفاع 70 متری و عرضی برابر با 100 متر جزو باشکوه ترین آبشارهای ایران به حساب می آید.

 

زیبایی خود آبشار از یک طرف و طبیعت فوق العاده اطراف آن از طرف دیگر سبب شده تا آبشار مارگون یکی از دوست داشتنی ترین آبشارها در بین گردشگران باشد. فضای پیرامونی آبشار مارگون پوشیده از درختان گوناگون از جمله درخت سیب، زالزالک و درختان جنگلی دیگر است که زیبایی این آبشار را دو برابر کرده اند. ضمن اینکه خدمات رفاهی از جمله پارکینگ و سرویس بهداشتی هم برای رفاه حال گردشگران قرار داده شده است.

 

اگر دوست دارید در طبیعت زیبای این منطقه اقامت داشته باشید اقامت در روستای مارگون یا دهکده گردشگری مارگون انتخاب مناسبی برای شما می باشد.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

 آبشار مارگون

 

آبشار شیرآباد

آبشار هفت گانه شیرآباد یکی از زیباترین آبشارهای ایران محسوب می شود. این آبشار مجموعه‌ای از هفت آبشار کوچک و بزرگ است که از بین جنگل‌های انبوه جاری شده و از روی صخره‌ها به حوضچه‌ای نسبتا عمیق در پای صخره می‌ریزند.

 

شنا و آبتنی در این حوضچه در سکوت و هوای فوق العاده جنگل و گوش دادن به صدای آبی که از ارتفاعی بلند جاری است، قطعا یکی از تکرار نشدنی‌ترین تجربه‌های هر فردی خواهد بود. آبشار شیرآباد در روستایی به نام شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، بین علی آباد کتول و آزادشهر قرار دارد. این آبشار به علت نزدیکی به رامیان با عنوان آبشار شیرآباد رامیان نیز شناخته می‌شود.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

 آبشار شیرآباد

 

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه همیشه در فهرست زیباترین آبشارهای ایران جای داشته؛ آبشاری عجیب که شگفتی آن انکار ناپذیر است. آب آبشار از چشمه‌‌هایی تامین می‌شود که از کنار آسیابی مخروبه جاری هستند.

 

چندین آبشار کوچک و بزرگ از صخره‌های پوشیده از سبزه و درختچه سرازیر شده و در نهایت برای جاری شدن به سوی دشت‌ها و جنگل به یکدیگر وصل می شوند. دلیل نام گذاری این آبشار را به همان آسیاب کهنسال مخروبه‌ای نسبت می‌دهند که روزگاری نیاز مردم منطقه را تامین می‌کرد. برای دیدن آبشار آسیاب خرابه باید به شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی سفر کنید.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

آبشار آسیاب خرابه

 

آبشار شوی

یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران آبشار شوی در کوه‌های زاگرس است. گفتنی است مردم محلی به علت نزدیکی آبشار شوی به ایستگاه تله زنگ در خط آهن تهران- جنوب، به آن آبشار تله زنگ نیز می‌گویند. آبشار شوی همیشه توجه طبیعت گردان اصیل را به خود جلب کرده. این آبشار مثل عروسی زیبا، دامن چندطبقه خود را بر دامنه کوه پهن کرده است.

 

طبقه اول آن با چندین شاخه کوچکتر و ارتفاعی بیشتر، از کوه سرازیر شده و روی صخره‌های پوشیده از درخت می‌ریزد، و در اثر برخورد با درختان و صخره‌های بیشتر در طبقه دوم، عریض‌تر و چشم‌نوازتر می‌شود. در آخر بعد از ایجاد حوضچه‌‌هایی کوچک، راه خود را به صورت یک رودخانه ادامه می‌دهد. آبشار شوی در شهرستان دزفول استان خوزستان قرار دارد.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

آبشار شوی

 

آبشار پیران

آبشار پیران در استان کرمانشاه قرار گرفته است و ارتفاعی بیش‌ از 100 متر دارد. این آبشار به‌ عنوان یکی از مرتفع‌ ترین آبشارهای ایران شناخته‌ شده است و در نزدیکی سر پل ‌‌ذهاب می‌توانید از آن دیدن کنید. در اطراف آبشار پیران، جاذبه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که از جمله مهم‌ ترین آن‌ها می‌توان ویرانه‌های قصر یزدگرد ساسانی را نام برد.

 

این آبشار دوست  داشتنی جزو بهترین آبشار های ایران برای تفریح و گردش محسوب می شود و برای ریدن به آن باید از مناطق کوهستانی و طبیعی به صورت پیاده عبور کنید. منطقه اطراف آبشار پیران، برای کوهنوردی و صخره‌نوردی هم خیلی مناسب است و افراد می‌توانند تجهیزات لازم را با خود ببرند و در آن جا این تفریحات هیجان‌انگیز را انجام دهند.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

آبشار پیران

 

آبشار نوژیان

نوژيان یکی دیدنی ترین آبشار های ایران محسوب می شود که در استان لرستان قرار گرفته است. این آبشار زیبا در یک منطقه جنگلی خیلی جذاب جای گرفته است و از ارتفاعات تاف سرچشمه می‌گیرد. ارتفاع آبشار نوژیان 95 متر و عرض آن هم حدود 5 متر است.

 

برای رسیدن به این جاذبه گردشگری بکر باید نخست به‌ سمت شهر الیگودرز بروید و آنگاه از طرف جاده امامزاده مومد حسن به سوی آبشار سفید حرکت کنید. بعد از عبور کردن از این مسیرها می‌توانید به‌ آسانی آبشار نوژیان را پیدا کنید و از آن دیدن کنید.

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,زیباترین آبشارهای ایران مان را بشناسیم

آبشار نوژیان

 

آبشار یخی

آبشار یخی در ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار میان ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود، در دیگر زمان‌ها یخ‌زده است و به همين علت به آبشار يخي معروف شده است. دلیل تشکیل اين يخ‌ها هم ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای ‌تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی می گذرد.‌

 

زیباترین آبشارهای ایران کدامند,زیباترین آبشارهای ایران ,آبشارهای ایران

آبشار یخی

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------