آبشار لندی زیباترین جاذبه گردشگری چهارمحال و بختیاریدهستان شلیل, زمان سفر به آبشار لندی, روستای لندی

آبشار لندی از جاذبه های طبیعی در استان چهارمحال و بختیاری است

 

آبشار لندی، از آبشارهای دائمی و زیبای چهارمحال و بختیاری  

آبشار لندی، یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه های طبیعی و گردشگری کشور عزیزمان ایران است. این آبشار در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است؛ این استان یکی از بهترین مناظر طبیعی کشورمان را دارا می باشد.

نکته جالب در مورد آبشار لندی، این است که آبشار لندی، یک آبشار دائمی است، یعنی اینکه در تمام فصول سال در جریان است و خشک نمی شود. در ادامه این مطلب، به مکان دقیق تر این آبشار، مسیری که این آبشار در آن قرار دارد و نکات دیگر اشاره خواهیم کرد. 

 

مکان های دیدنی دهستان شلیل, مکان آبشار لندی, آبشار لندی

دهستان شلیل در شهرستان اردل محلی است که آبشار لندی در آن قرار دارد

 

مکان آبشار لندی

آبشار لندی، در منطقه شلیل قرار دارد. منطقه شلیل در شهرستان اردل واقع در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. این منطقه، در رشته کوه های زاگرس قرار دارد و پوشش گیاهی سبز و به نسبت بالایی را دارد.

 

دهستان شلیل در حدود بیست کیلومتری رود کارون قرار دارد. چیزی که به زیبایی بی حد و مرز این منطقه می افزاید، دست نخورده بودن طبیعت آن است. این طبیعت بکر، آبشار لندی را در بر گرفته و باعث می شود که این آبشار، زیبا تر به نظر برسد.

منطقه شلیل در جنوبی ترین نقطه استان چهار محال و بختیاری واقع شده است، و جمعیتی حدود هفت هزار نفر را در خود جای داده است.

 

آبشار لندی, آبشار لندی کجاست, عکس های آبشار لندی

سفر به منطقه ی شلیل در فصول سرد سال به دلیل بارش ها جاده های خطرناکی دارد

 

سفر به دهستان شلیل برای بازدید از آبشار لندی

آبشار لندی واقع در دهستان شلیل شهرستان اردل، زیبایی چشمگیری دارد و سالانه، تعداد زیادی برای دیدن کردن از آن، به این دهستان می روند.

متأسفانه، اگر قصد سفر به این منطقه را در فصول سرد سال داشته باشید، باید در نظر بگیرید که جاده های نامناسب این منطقه، در فصل های پاییز و زمستان که فصول بارندگی است، بسیار خطرناک هستند. آسفالت سرد نیز این مشکل را تشدید خواهد کرد.

 

دهستان شلیل, زمان سفر به آبشار لندی, روستای لندی

آبی که از ابشار لندی به پایین میریزد وارد رودخانه ی بازفت می شود

 

البته با وجود جاده های کوهستانی و پیچ در پیچ، زیبایی این منطقه که در مسیر نیز جلوه گر است، غیر قابل تصور است، و واقعا دیدن چنین منظره ای در هر جای کشور ما ممکن نیست.

ممکن است در طول مسیر سفر به این آبشار بلند و زیبا، چادرهای عشایر بختیاری را نیز مشاهده کنید، که در کنار خیابان چادر زده اند.

 

برای رفتن به آبشار لندی، ابتدا باید به شهرستان اردل در استان چهار محال و بختیاری بروید. سپس وارد جاده ای شوید که شما را به سمت گندمکار می برد. پس از عبور از گندمکار، از گلشور نیز عبور کنید.

در ادامه مسیر، پس از طی کردن حدود 11 کیلومتر، به یک دوراهی خواهید رسید. وارد جاده فرعی بشوید. پس از وارد شدن به جاده فرعی، جاده های کوهستانی و پر پیچ و تاب شروع خواهند شد. اگر تجربه رانندگی در جاده های کوهستانی را ندارید، ممکن است که این مسیر برای شما سخت، و حتی بسیار خطرناک باشد.

 

پس از طی کردن حدود بیست کیلومتر، شما به دهستان شلیل خواهید رسید. در امتداد رودخانه بازفت، که آب آبشار لندی به آن می ریزد، جاده ای خاکی وجود دارد که شما را به روستای لندی می رساند.

 

نکته مهم این است که آبشار های دیگری نیز در این منطقه وجود دارند، اما برای رسیدن به آبشار لندی، نمی توانید از خودرو استفاده کنید؛ در نتیجه باید با کمک راهنمای محلی، چند ساعت به پیاده روی بپردازید تا در نهایت به این آبشار زیبا و دست نخورده برسید.

دهستان شلیل، دارای مکان های دیدنی دیگری نیز هست که در ادامه مطلب به آنها نیز اشاره خواهیم کرد.

 

ویژگی های آبشار لندی

ارتفاع آبشار لندی در حدود 40 متر، و عرض این آبشار بسیار زیبا و دیدنی حدود 3 متر می باشد. همانطور که پیش تر گفته شد، این آبشار، یک آبشار دائمی است. 

مسیر آبی که از این آبشار به پایین می ریزد، به رودخانه ای به نام بازفت وارد می شود. رودخانه بازفت سر انجام به سد کارون چهار وارد می شود؛ در نتیجه آبی که از این آبشار سقوط می کند، در نهایت در پشت سد کارون چهار ذخیره می شود.

 

علاوه بر رودخانه بازفت که به سد کارون چهار می ریزد، آب رود کوهرنگ نیز به این سد می ریزد، و در پشت آن ذخیره می شود. سد کارون چهار، بیشترین ارتفاع را از سطح دریا، نسبت به سایر سد های مربوط به رود کارون دارد. از این سد برای تولید برق منطقه، و کنترل سیلاب هایی که در بارش های سالانه اتفاق می افتند، استفاده می شود.

 

موقعیت قرار گیری آبشار لندی، به گونه ای است که پیشنهاد می شود اگر میل به دیدن این آبشار از نزدیک را دارید، از راهنما های محلی کمک بگیرید.

آبشار لندی یکی از مهمترین دلایل ورود گردشگران به دهستان شلیل است، اما متأسفانه تا کنون، رسیدگی بسیاری صورت نگرفته و تا کنون برای دیدن از این آبشار، باید مسیری طولانی را پیاده روی کرد، که برای برخی افراد مناسب نیست.

 

مکان های دیدنی دیگر در نزدیکی آبشار لندی

مکان های دیدنی و گردشگری دیگری نیز در منطقه شلیل، و در نزدیکی آبشار لندی حضور دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کاروانسرای شلیل، در مرز استان چهار محال و بختیاری با استان خوزستان، واقع شده است. قدمت این ساختمان، به هزاران سال می رسد و دارای آثار های تاریخی است که از صد ها سال پیش تا کنون به جا مانده اند. این مکان سالانه میزبان توریست هایی می باشد که علاقه مند به آثار باستانی هستند.

 

آبشار لندی, آبشار لندی کجاست, عکس های آبشار لندی

کاروانسرای شلیل از آثار باستانی ایران است

 

سایر مکان های دیدنی دهستان شلیل شامل چشمه سرقله، بردگوری شلیل، چنار های قد افراشته و... هستند که دیدن کردن از آنها نیز در کنار آبشار لندی، به شدت توصیه می شود.

 

دهستان شلیل, زمان سفر به آبشار لندی, روستای لندی

یکی از مهم ترین دلایل ورود گردشگر به روستای شلیل آبشار لندی است

 

سخن پایانی

آبشار لندی، تنها یکی از جاذبه ها و زیبایی های طبیعی کشورمان است. منطقه شلیل شامل زیبایی های بسیار زیادی است که این آبشار، بیشتر این زیبایی ها را به خود اختصاص داده است.

بیشتر مردم کشور ما، گمان می کنند که تمام ایران، یک سرزمین کویری است، در حالی که اینگونه نیست، و کشور ما سر سبزی های فراوانی دارد. تنها کافیست که یک سفر دور و دراز در ایران داشته باشید، تا دریابید که ایران بسیار زیبا تر از چیزی است که در ذهن هر کسی می گنجد. 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------