ماجراجویی در چشمه پیرکدو: آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بواناتتفریحگاه چشمه پیرکدو

تفریحگاه چشمه پیرکدو

 

پیرکدو: طبیعتی آرامش‌بخش در شمال شرق استان فارس

در این مقاله از بیتوته درباره پیرکدو بیشتر بخوانید. پیرکدو منطقه‌ای سرسبز و تاریخی در استان فارس است که با درختان قدیمی، چشمه‌های زیبا و مناظر طبیعی فراوان، گزینه عالی‌ای برای تفریح و گردش است.
مکان دیدنی پیرکدو

مکان دیدنی پیرکدو

 

تفریحگاه چشمه پیرکدو

تفریحگاه چشمه پیرکدو (پیر کدُی، پیرکدویه، پیر کدو) منطقه سرسبز در نزدیکی شهر مزایجان در شهرستان بوانات استان فارس است. قدمت این چشمه و منطقه به دوران هخامنشیان می‌رسد و هنوز تعدادی از قبور قدیمی مربوط به دوران زندیه و قاجاریه در این محل وجود دارد.

 

شهرستان بوانات

شهرستان بوانات

 

شهرستان بوانات کجاست؟

شهرستان بوانات در استان فارس واقع شده و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد. این شهرستان به دلیل ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی منحصر به فرد خود یکی از شهرستان‌های مهم و جذاب استان فارس محسوب می‌شود.

 

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد شهرستان بوانات وجود چشمه‌ سارها و قناتهای آبی متعدد است که در دامنه‌های رشته کوه‌های زاگرس جاری هستند. این چشمه‌ها و آبگردها به‌خصوص در فصل بهار و تابستان مکانی برای آرامش و دلبستگی بسیاری از گردشگران طبیعت  هستند.

 

چشمه پیرکدو

چشمه پیرکدو

 

همچنین در شهرستان بوانات مناطقی برای شکار ممنوع مانند دره باغ، توت سیاه، مرکز تکثیر گورخر ایرانی، مرکز تکثیر و پرورش قوچ و میش کوهی وجود دارد که میزبانی از انواع حیات وحش از جمله کل و میش، بز و پازن، کبک، تیهو، گورخر ایرانی، هوبره، پلنگ، گرگ، کفتار، شغال و روباه را انجام می‌دهند.

 

شهرستان بوانات با طبیعت نیمه کوهستانی و پوشش گیاهی فراوان، باغات انگور و گردوی خیره‌کننده، درختان بسیار کهنسال چنار و بوز، چشمه‌های زیبا و بانشاط و پوشش جنگلی غنی در دامنه کوه‌های زاگرس جلب توجه گردشگران و طبیعت‌گردان‌ها  به خود  است. از این رو، شهرستان بوانات به نام‌های مختلفی همچون "دره بوان"، "باغات بهشت" و "نگین سبز فارس" در کتب تاریخی ثبت شده است.

 

دامنه کوه‌های بوانات در فصل بهار میزبان گل‌های بهاری چون سنبل، جاشیر، لاله واژگون، شقایق وحشی و گیاهان دارویی است که مورد توجه طبیعت‌گران و کوه‌نوردان در این فصل قرار می‌گیرند. همچنین انگور شهرستان بوانات با بیش از بیست رقم مختلف در باغات این منطقه کشت می‌شود و شهرستان به عنوان یک منبع مهم تولید انگور شهره خاص و عام در کل کشور معروف است.

 

با وجود این مناظر طبیعی زیبا و جاذبه‌های گردشگری، شهرستان بوانات با مسیرهای دسترسی آسان به مناطق مختلف، مقصدی دلچسب برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است که در آن می‌توانند از زیبایی‌های فراموش‌نشدنی این منطقه بهره‌مند شوند.

  

جاذبه‌های چشمه پیرکدو

جاذبه‌های چشمه پیرکدو

 

جاذبه‌های چشمه پیرکدو 

چشمه پیرکدو یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبا و دلنشین شهرستان بوانات در استان فارس، ایران است. این چشمه با درختانی با قدمت حدود هزار سال احاطه شده و دارای یک چشمه پرآب و گوارا می‌باشد. وقتی به این منطقه سفر می‌کنید، می‌توانید از مناظر طبیعی زیبا و آرامش بخش آن لذت ببرید.

 

گردشگری پیرکدو

گردشگری پیرکدو

 

چشمه پیرکدو در دامنه‌های کوه‌های زاگرس در شمال شرقی استان فارس و در فاصله حوالی ۲۴۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. این منطقه با این چشمه زیبا و درختان کهنسال چنار و بوز خود، یک جلوه طبیعی فوق‌العاده دارد. در زمان باران‌های فراوان، آب چشمه پیرکدو به میزان زیادی جاری می‌شود و به این ترتیب چشمه زیبایی ایجاد می‌کند.

 

پارک جنگلی پیرکدو

پارک جنگلی پیرکدو

 

این چشمه در گذشته نزد عشایر و دامداران منطقه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. برخی از مردم باور داشتند که باید دام‌های خود را در مراسمی به نام "گوشواران" که به معنای "گوسفند شوران" است، به چشمه پیرکدو ببرند تا از امراض و بلاها در امان باشند.

 

چشمه پیرکدو به عنوان یک تفرجگاه طبیعی محبوب برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت مورد استقبال قرار می‌گیرد. این مکان به دلیل فضای آرام و دلنشینش، مناسب برای پیاده‌روی، پیک‌نیک و تماشای طبیعت است. همچنین از مناظر زیبا و جلوه‌های دیدنی چشمه پیرکدو می‌توانید لذت ببرید و عکس‌های زیبا بگیرید.

 

موقیت مکانی چشمه و تفرجگاه پیرکدو

موقیت مکانی چشمه و تفرجگاه پیرکدو

 

موقیت مکانی و دسترسی چشمه و تفرجگاه پیرکدو 

چشمه و تفرجگاه پیرکدو در شهرستان بوانات استان فارس واقع شده و از شهر شیراز تا این منطقه مسافتی حدود ۲۲۰ کیلومتر دارد. برای دسترسی به این منطقه زیبا، ابتدا به شهرستان بوانات می‌رسید و سپس به سمت بخش مزایجان حرکت می‌کنید. بعد از گذر از  روستای مزایجان و در فاصله حدود ده کیلومتر به غرب، به این چشمه پیرکدو می‌رسید. طریقه رسیدن به این مکان از مزایجان به سمت روستای بادبر اسفالتی است، اما از بادبر به سمت چشمه پیرکدو مسیر خاکی و نامناسبی وجود دارد.

 

سوالات متداول درباره پیرکدو

پیرکدو کجاست؟

پیرکدو یک تفریحگاه طبیعی و تاریخی در نزدیکی شهر مزایجان در استان فارس است. این منطقه دارای چشمه‌های پرآب و درختان با قدمت حدود هزار سال است و جاذبه‌ای مهم برای گردشگری و تفریح در این منطقه می‌باشد.

 

 تاریخچه منطقه پیرکدو  چیست؟

منطقه پیرکدو دارای تاریخی بسیار باارزش است. در این منطقه، تعدادی از قبور قدیمی از دوران هخامنشیان، زندیه و قاجاریه وجود دارند که به عنوان آثار تاریخی مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

چه طبیعتی در منطقه پیرکدو دیده می‌شود؟

منطقه پیرکدو دارای طبیعتی سرسبز و دلنشین است که شامل چشمه‌های جوشان و درختان کهنه‌سال می‌شود. این منطقه بهارها و تابستانها به مقصدی محبوب برای گردشگران و علاقمندان به طبیعت تبدیل می‌شود.

 

چگونه به منطقه پیرکدو دسترسی پیدا کنیم؟

برای رسیدن به منطقه پیرکدو، ابتدا به شهرستان بوانات در استان فارس بروید. سپس از این شهرستان به سمت شرق به سمت بخش مزایجان حرکت کنید. از مزایجان به روستای بادبر بروید و سپس به چشمه پیرکدو وارد شوید.

 

چه جاذبه‌های دیگری در منطقه پیرکدو وجود دارد؟

علاوه بر چشمه پیرکدو، در منطقه پیرکدو جاذبه‌های دیگری نیز وجود دارد. این منطقه دارای مناظر طبیعی زیبا، آبشارها، پوشش گیاهی کوهها، تفرجگاه‌های طبیعی و حیات وحش منحصر به فرد است که گردشگران را جذب می‌کند.

 

سخن پایانی مقاله ی پیرکدو

با عرضه چنین تفرجگاه‌هایی مثل پیرکدو، تجربه‌ای نزدیک‌تر به طبیعت و تاریخ را برای ما فراهم می‌کنند. این مناطق زیبا به ما یادآور میراث‌ها و زیبایی‌هایی هستند که تاکنون با آن‌ها در ارتباط نبوده‌ایم. با گشت و گذار در مناطقی چون پیرکدو، تازه می‌توانیم زیبایی طبیعت و تاریخ خود را درک کنیم و به ارتباط عمیق‌تری با محیط زیست و گذشته خود دست پیدا کنیم. اینجا یک فرصت است برای آرامش در میان آب و هوای خنک و طبیعت سرسبز. امیدواریم که از این سفرهای شگفت‌آور لذت ببرید و در کنار آنها یادگارهایی زیبا از تجربیات خود به دست آورید. 

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------