کوه صفه از مکان های گردشگری معروف در شهر اصفهانجاهای دیدنی اصفهان کوه صفه, عکس اصفهان از کوه صفه, دسترسی به کوه صفه

کوه صفه یکی از مکان های گردشگری معروف در شهر اصفهان است

 

پارک کوهستانی صفه کجاست/ عکس + آدرس

کوه صفه از جمله کوه های رشته کوه زاگرس است که در شهر اصفهان قرار دارد و با بیشتر کوه ها تفاوت دارد. ارتفاع کوه صفه از سطح دریا 2257 متر است. این کوه در جنوب شهر اصفهان در جنوب تقاطع بزرگراه شهید اقارب پرست و شهدا صفه واقع شده است. تپه های کوه صفه دارای خاک قرمز رنگی هستند که زیبایی خاصی را به آن داده است.

 

جاذبه های کوه صفه اصفهان, ارتفاع کوه صفه, عکس از کوه صفه اصفهان

جالب است بدانید در هر قسمت از شهر اصفهان که باشید می توانید نمای صفه را ببینید

 

کوه صفه اصفهان

یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان کوه صفه می باشد که برای مردم استان اصفهان بسیار شناخته شده می باشد. در هر مکانی از اصفهان که باشید می توانید نمایی از کوه صفحه را ببینید. کوه صفه از چندین سال پیش به عنوان یک مکان تفریحی برای گذراندن اوقات و فراغت مورد توجه ساکنین این شهر قرار گرفته است.

 

اقداماتی که شهرداری این شهر برای ایمن سازی این کوه انجام داده است باعث شده تا خطرات احتمالی در کوه نوردی کاهش پیدا کند.

در هر زمانی از روز می توانید از مسیر مشخص شده از این کوه بالا بروید و تمام شهر اصفهان را تماشا کنید.

 

کوه صفه جزو رشته کوه های زاگرس به شمار می آید که در جنوب شهر اصفهان واقع شده است. بر اساس مطالعه باستان شناسان این کوه از دیرباز منطقه ای مهم برای دیدبانی و پناهگاه محسوب می شده، برای مثال وجود قلعه ای در نزدیکی کوه صفه که بر اساس شکل و معماری آن می توان گفت این قلعه به زمان ساسانیان بر می گردد، گویای این موضوع است.

 

اگر به قله این کوه نگاه کنید متوجه می شوید که نوک قلعه این کوه تیز نیست و حالت سکو مانندی دارد.

در حال حاضر با فراهم شدن امکاناتی نظیر رستوران، سرویس های بهداشتی، نماز خانه و امکانات رفاهی تفریحی دیگر بسیاری از خانواده ها اوقات و فراغت خود را در این مکان می گذرانند.

 

چرا نام این کوه صفه است؟

کوه صفه از محل چشمه خاچیک آغاز می شود. در این قسمت سمک از خاک جدا شده و دامنه کوه را تشکیل داده است این کوه در انتها به فضای سنگی صاف و صفه مانندی می رسد و همین باعث می شود تا نام صفه را بر روی این کوه بگذارند. صفحه در لغت به معنای تخت است.

 

جاذبه های کوه صفه اصفهان, ارتفاع کوه صفه, عکس از کوه صفه اصفهان

علت نام گذاری کوه صفه ، فضای سنگی صاف در انتهای این کوه است

 

دسترسی به کوه صفحه

با ورود به شهر اصفهان از سمت شهرهای شیراز، یزد و حتی شهرکرد می توانید از بزرگراه شهدای صفه به این پارک برسید. با گذر از بزرگراه شهدای صفه و رسیدن به این پارک زیبا می توانید وارد این پارک شوید و لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

 

 جاذبه های کوه صفه اصفهان, ارتفاع کوه صفه, عکس از کوه صفه اصفهان

برای دسترسی به کوه صفه کافی است از بزرگراه شهید صفه عبور کنید تا آن را ببینید

 

مکان های دیدنی کوه صفه

تمام مکان های دیدنی فقط به کوه ختم نمی شوند و جاذبه های دیدنی دیگری نیز در این محدوده قرار دارند. در ادامه به چند مکان دیدنی که در کوه صفه قرار دارند اشاره خواهیم کرد.

 

پارک وحش

در پارک صفه یک پارک وحش قرار دارد که مساحت 50000 متر مربع را به خود اختصاص داده و حیوانات گوشتخوار و علف خار را در خود جای داده است.

در واقع این پارک وحش یک باغ وحش در موقعیت جغرافیایی کوچک تر است که با بازدید از آن می توانید تعدادی از جانداران را ببینید.

در این پارک وحش حوضچه ای کوچک قرار دارد که در آن حیواناتی مانند اردک، غاز، قو و ..... را مشاهده می کنید.

 

پل رنگین کمانی کوه صفه

پل رنگین کمانی یک پل سنگی است که در پشت کوه و در جهت غربی آن قرار دارد و یکی دیگر از جاذبه های این کوه به شمار می رود.

 

گردنه باد

در جنوب کوه صفحه یک دره وجود دارد که به آن گردنه باد می گویند. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که باد های اصفهان عموما غربی . شرقی است جریان باد در این نقطه شدید و متمرکز می شود.

در تمام فصول سال به ویژه در پاییز و بهار شدت وزش باد در این منطقه کاملا مشخص است.

 

قلعه شاه دژ

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی کوه صفحه قلعه شاه دژ است که در بلند ترین نقطه کوه و در شمال غربی ان قرار دارد که به ان قلعه دیو نیز گفته می شود. از این قلعه بار ها و بار ها در کتاب های افسانه ای و تاریخی نام برده شده است، اما هیچ کس اطلاع ندارد که این قلعه دقیقا در کجا واقع شده است.

 

حدود نیم قرن پیش دو تن از پژوهشگران اصفهان این نظریه را مطرح کردند که شاه دژ همین قلعه دیو افسانه ای در کوه صفه است. 6 دروازه، حدود 20 برج نگهبانی، یک دیوار بزرگ، دیوار های کوچک محافظتی، قلعه کوچک سنگی ، انبار های آذوقه و وسایل جنگی از جمله بخش های نظامی و دفاعی قلعه هستند که امروز بقایای آنها به چشم می خورد.

 

جاهای دیدنی اصفهان کوه صفه, عکس اصفهان از کوه صفه, دسترسی به کوه صفه

قلعه دیو یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری کوه صفه محسوب می شود

 

مشهور ترین چشمه های کوه صفه

همچنین از جمله جاذبه های دیدنی که در این کوه قرار دارند می توانیم به مهم ترین و مشهور ترین چشمه های آن اشاره کنیم که عبارتند از:

 

چشمه درویش یا خاچیک

در 100 متری شرق چشمه پا چنار در ارتفاع 1900 متری چشمه درویش دیده می شود. این چشمه به شکل حوض طبیعی و مسقف است که در پای کوه قرار دارد. در بازدید از این چشمه می بینید که چگونه آب و سبزه در شکم یک حفره سنگی قرار گرفته اند و شاهکاری زیبا خلق کرده اند. این چشمه بین پارک صفحه و قله قرار دارد و محیط اطرافش استراحت گاهی است.

 

چشمه پا چنار

این چشمه در ارتفاع 1850 متری کوه صفحه قرار دارد. وجود این چشمه سرسبزی را برای این ناحیه به ارمغان آورده است و به همین دلیل است که گذشتگان نام آن را پا چنار به معنای مکانی با درختان سرسبز برگزیده اند.

 

چشمه نقطه

در غرب کوه صفه چشمه دیگری وجود دارد که به آن چشمه نقطه می گویند. این چشمه به صورت یک سنگاب است که قطره قطره آب از بالای کوه می چکد. حیوانات و کوه نوردان از آب این چشمه استفاده می کنند.

 

چشمه چاه درویش

700 متر آن طرف تر از چشمه درویش و در ارتفاع 1800 متری چشمه چاه درویش قرار دارد. سطح این چشمه پایین تر از اطراف آن بوده و هیچوقت آی آن جاری نمی شده است. به همین خاطر هنگامی که پشمه درویش و پا چنار آبی نداشتند، کمی آب در این چشمه پیدا می شد. از این رو نامش شد چشمه درویش و از آنجایی که در زمین آهکی قرار دارد بین کوه نوردان به چشمه گچی معروف است.

 

چشمه گل زرد

بعد از 200 متر از چشمه دوریش و گذر از یک راه صعب العبور، چشمه گل زرد دیده می شود که زیبایی خاص خود را دارد. این چشمه را فقط کوه نوردان  می توانند ببینند و هر کسی از پس طی کردن آن مسیر سخت بر نمی آید.

 

همچنین بیش از 14 غار نیز در این کوه قرار دارند که مهم ترین آنها عبارتند از:

• غار کفتار در محلی به نام دره دوزخ

• غار گنگ آباد

• غار بیدستون با غار انجیری در جبهه غربی کوه صفه

• غار هفت چشمه در جبهه جنوبی کوه و در کنار مجموعه ای از چند چشمه

• غار کسری در کنار دستگاه توربین بادی در محلی به نام گردنه باد

• غار قنبر در جبهه شرقی کوه صفه در بالای چشمه خاچیک

• غار دست کند الله که توسط پهلوان صادق ایجاد و امروزه تخریب شده است

• غار سیمرغ جدید ترین غار کشف شده در این ناحیه در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا که توسط تیم غار شناسی اصفهان و در اواخر سال 1391 کشف شده است.

 

نکته: رفتن به این غارها یک راهنمای کار بلد می خواهد چرا که برخی از آن ها به طور کامل کشف نشده اند. برای مثال غار سیمرغ سه حلقه چاه بسیار باریک دارد که هر کسی نمی تواند از آنها عبور کند. تنگ بودن غار و احتمال ریزش در آن باعث شده است که فقط غار نوردان حرفه ای بتوانند به دورن آن ها بروند.

 

تله کابین صفه

یکی از بخش های بسیار جذاب کوه صفه که توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است، تله کابین صفه است.

احداث خط تله کابین در این مکان این اجازه را به افراد داده است تا اگر قصد دارند به این پارک بروند یک نمای کلی از شهر اصفهان را مشاهده کنند. البته نمای پارک کوهستانی از تله کابین بسیار دیدنی و جذاب است و بی شک هر بیننده ای را به وجد می آورد.

 

دسترسی به کوه صفه, مکان های دیدنی کوه صفه, کوه صفه با استفاده از تله کابین کوه صفه می توانید نمای زیبایی از شهر اصفهان را مشاهده کنید

 

تصویر فوق العاده کوه صفه در شب

کوه صفه اصفهان در شب نمای بسیار زیبایی دارد که وقتی در ضلع شمالی این کوه قرار گرفته باشید می توانید نور پردازی آن را مشاهده کنید. اگر هنگام شب به کوه صفه اصفهان رفته باشید در صورتی که هوای شهر آلوده نباشد می توانید منظره زیبایی از شهر اصفهان را ببینید.

 

 گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022