باغ کتاب تهران: مکانی برای خرید، مطالعه و گردشباغ کتاب تهران کجاست, ساعت کار باغ کتاب تهران, سایت باغ کتاب تهران

مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران

 

باغ کتاب تهران: پایگاهی برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء دانش

باغ کتاب تهران مجموعه‌ای از بهترین کتابفروشی‌های تهران است که در یک جا جمع شده‌اند تا برای همه سلیقه‌ها چیزی برای عرضه داشته باشند. در این باغ بی نظیر از کتاب و محصولات فرهنگی تا سینما، کافه و تفرجگاه خانوادگی گرد هم آورده شده است. در این مطلب از بیتوته شما را با باغ کتاب تهران آشنا می کنیم.

معرفی باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران یکی از جاذبه های گردشگری جدید پایتخت است که با داشتن زیربنای 65 هزار مترمربع و وسعت 110 هزار متر مربع در منطقه عباس آباد و جنب کتابخانه ملی ایران احداث شده است. این مجموعه فرهنگی دارای دو طبقه است و بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی علمی کشور می باشد.

 

طرح ساخت باغ کتاب تهران در سال 1383 مطرح شد و  این مجموعه در تیرماه سال 1396 افتتاح گردید. بیانیه باغ کتاب تهران عبارت است از: " ما تلاش می‌کنیم در جهت ایجاد پل ارتباطی میان کودک و نوجوان، علم و فناوری و فرهنگ و نوآوری پیشرو باشیم."

 

باغ کتاب تهران کجاست, ساعت کار باغ کتاب تهران,بخش های مختلف باغ کتاب تهران

بخش های مختلف باغ کتاب تهران

 

آیا باغ کتاب ورودی دارد؟

برای ورود به محوطه باغ کتاب و کتاب فروشی‌های بهارستان و سروستان نیازی به تهیه بلیت نیست. اما برخی از امکانات دیگر باغ کتاب مستلزم تهیه بلیت و پرداخت ورودی است.

اگر قصد دارید از جاذبه های اطراف این باغ بازدید کنید بهتر است این را بدانید که باید زمانی در حدود 5 الی 6 ساعت را برای گردش در باغ صرف نمایید. نزدیک‌ترین مکان های گردشگری در اطراف باغ کتاب عبارتند از:

• موزه انقلاب اسلامی ـ ۱ کیلومتر

• باغ هنر ـ ۶۰۰ متر

• کتابخانه ملی ایران ۸۰۰ متر

• پل طبیعت ـ ۵ کیلومتر

• فرهنگستان علوم زبان و ادبیات فارسی ۸ کیلومتر

 

آدرس و ساعات بازدید از باغ کتاب 

با توجه به وسعت این باغ از چند مسیر می‌توانید به این مجموعه فرهنگی دسترسی داشته باشید. 

• آدرس اول:  میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران

 

• آدرس دوم:  بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزرگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران

 

• آدرس سوم:  ایستگاه متروی حقانی، ۱۰ دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران (مسیر مستقیم)

ساعات کار این مجموعه در روزهای عادی از 9 صبح تا 10 شب است. و در روزهای تعطیل یک ساعت به زمان فعالیت خود اضافه کرده است.

 

معرفی بلوک‌های مختلف باغ کتاب تهران

این بنای 3 طبقه که دارای نمایی شیشه ای است تا حد ممکن از نور طبیعی بهره می‌برد. باغ کتاب از 4 بلوک اصلی تشکیل شده است و در هر کدام از این بلوک ها امکانات به خصوصی وجود دارد و گردشگران می‌توانند با استفاده از تابلوهای راهنما به مکان های مورد نظر خود برسند. در ادامه به مشخصات این بلوک ها می‌پردازیم.

 

باغ کتاب تهران کجاست, ساعت کار باغ کتاب تهران, باغ کتاب تهران بزرگترین فروشگاه کتاب

باغ کتاب تهران بزرگترین فروشگاه کتاب

 

بلوک A : بلوک بهارستان

این بلوک در شمالی ترین بخش باغ کتاب قرار دارد. در این مکان می توانید کلیه محصولات فرهنگی مربوط به کودکان و نوجوانان را مشاهده کنید. بلوک A شامل:

 

• مجسمه های باغ کتاب: اگر دنبال مجسمه های نوستالژیک هستید و می خواهید با آنها عکس بگیرید. به بلوک بهارستان مراجعه کنید در آنجا بیش از 30 مجسمه از پینوکیو تا ژانوالژان از شما استقبال خواهند کرد. از معروف‌ترین مجسمه های این بخش مجسمه مجید، جودی ابوت و مجسمه دریاقلی می باشد.

 

• کافه رستوران های بلوک A: یکی از بهترین ها و شیرین ترین های این مجموعه فروشگاه دنات هننی است که پیراشکی را با دستور پخت بین‌المللی آماده کرده و کاملا تازه سرو می‌کند. کافه نوش، بستنی جلاتو، کافه رستوران ایزار از دیگر کافه رستوران‌های مستقر در بلوک بهارستان می باشند.

 

• مراکز خدماتی بلوک بهارستان : یکی از ویژگی های خاص و مهم باغ کتاب در بخش خدمات، توجه به نیازهای زندگی است. نمونه ای از این خدمات شامل اتاق مادر و کودک که برای رسیدگی مادر به شرایط فرزندش مثل تعویض پوشک و... ساخته شده است، کافه کودک این کافه مخصوص کودکان ساخته شده و هدف از آن پژوهش در حوزه تغذیه کودکان و طراحی منو با نظرات کارشناسان، برای تغذیه سالم کودکان است.

 

باشگاه رباتیک باغ کودک که در بلوک A قرار دارد مخصوص کودکان و نوجوانانی است که رویای مهندسی در سر می پرورانند. در این باشگاه کودکان با مباحث هوش مصنوعی آشنا می شوند و ساخت ربات را یاد می گیرند. این باشگاه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 21 و روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 9 تا 22 دایر است.

 

میزهای پژوهش در طبقه اول بلوک بهارستان فضایی برای مطالعه وپژوهش فردی یا گروهی تدارک دیده شده است. میزهای پژوهش به نام باشگاه همکارا معروف هستند این فضا برای کسانی که مشغول پروژه‌های تیمی هستند بسیار مناسب است.

 

سرزمین فکربازیا مجموعه تفریحی است که در قالب بازی و سرگرم، به تقویت هوش کودکان و نوجوانان کمک می کند. این مجموعه شامل بخش های طبیعت بازیا، رازبازیا، ساخت بازیا، تلاش بازیا و صدابازیا می‌باشد.

 

باغ کتاب تهران کجاست, ساعت کار باغ کتاب تهران, مجسمه های خاطره انگیز مجموعه فرهنگی کتاب تهران

مجسمه های خاطره انگیز مجموعه فرهنگی کتاب تهران

 

بلوک B : خیالستان باغ کتاب 

این بلوک گذرگاهی است که دو بلوک A و C را به هم وصل می کند. یکی از جاذبه‌های این راهرو، دیوارهای دو طرف آن است که به وسیله پروژکتورهای قدرتمندی تصاویر خیال انگیزی برای شما به نمایش می‌گذارند. از امکانات بلوک خیالستان دو حلقه پیاده بر(Walk Way) و گذر فرهنگ است.

 

بلوک C : نگارستان

هنری‌ترین بخش باغ کتاب بلوک C می باشد. این بلوک از بخش‌های زیر تشکیل شده است.

 

1. کافه و رستوران ها: مجموعه ای از کافه رستوران‌های متفاوت در محیطی بزرگ و دیدنی را می‌توانید در بلوک نگارستان مشاهده کنید و از امکانات آنها استفاده کنید.

 

2. مراکز خدماتی بلوک C

در این بلوک دکوری زرد و سفید راه راه به نام فضای کار اشترای پارادیس هاب وجود دارد که محیطی آرام برای افرادی است که به صورت دورکاری فعالیت می کنند. 

در بلوک کتاب 11 سالن سینما و تئاتر وجود دارد که ظرفیت پذیرایی از 2000 نفر را دارند.

 

مساحت پرده سینمای باغ کتاب، 190 مترمربع است که دومین پرده سینمایی بزرگ تهران به شمار می آید. مقابل سالن های پردیس سینمایی فروشگاه صنایع دستی و کافه واقع شده است.

 

3. باغ علم کودک : که مخصوص کودکان 6 تا 13 ساله می باشد، 4 داستان از بدن انسان، شهر، کره زمین و فضا را برای کودکان روایت می‌کند.

مرکز آموزش باغ کودک در مجموع دارای 5 کارگاه برای  آموزش کودکان و نوجوانان است. در این کارگاه‌ها کلاس‌های آموزشی یک یا دو روزه برگزار می‌شوند.

 

باغ کتاب تهران کجاست, ساعت کار باغ کتاب تهران, مجموعه آموزشی کودکان در باغ کتاب تهران

مجموعه آموزشی کودکان در باغ کتاب تهران

 

بلوک D: سروستان باغ کتاب

بلوک سروستان یکی از اصلی‌ترین بخش های باغ کتاب است. در طبقه همکف این بلوک کتاب فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسالان قرار دارد. از نظر وسعت جزو بزرگترین کتاب فروشی های جهان به شمار می‌آید، عناوین مختلف کتاب در رده های مختلف سنی با نظم و ترتیب در قفسه‌ها چیده شده‌اند.

این بخش علاوه بر فروشگاه‌های کتاب شامل: 

• کافه رستوران های متنوع

• فروشگاه لوازم جانبی موبایل و الکترونیک

• گلکده داریستان

• مرکز چاپ نشر شهر

• باغ علم نوجوان که شامل 40 دستگاه علمی و آموزشی است.

• کافه بازی

• شبیه‌ساز پرواز سسنا ۱۷۲

• اتاق فراز

• ماشین حمل کودک

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------