گشتی در باغ وحش تهران ( قسمت اول ) 

راهنمای بازدید و آشنایی با حیوانات باغ وحش ارم تهران :

 

اولین باغ وحش ایران در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در بخشی از قصر دوشان تپه ساخته شد. این باغ وحش برای تفنن شاه بود ودر ان مجموعه ای از شهرهای ایرانی و تعدادی هم ببر مازندران نگهداری می شد؛ دو جانوری که دیگر در ایران و حتی در باغ وحش های آن هم وجود ندارند. در این دوره به جز زمانی که شاه به آنجا می آمد، بازدید برای عموم آزاد بود و کم کم باغ وحش گسترش یافت تا به شکل کنونی در آمد و اکنون باغ وحش تهران در زمینی به وسعت هفت هکتار خارج از شهر تهران در کیلومتر 4 بزرگراه تهران - کرج جنب پارک ارم مستقر است. البته پدرها و مادرها حتما به یاد دارند که تا همین دو دهه پیش باغ وحش تهران روبه روی پارک ملت در خیابان ولی عصر بود. اما از آنجا که وجود باغ وحش در داخل شهر برای سلامت آنها و ما مضر است به خارج از تهران منتقل شده است.

 

 

باغ وحش تهران

 

 

 

به سوی باغ وحش

کیلومتر چهار اتوبان تهران - کرج؛ از تهران که به سمت کرج بروید قبل از پارک چیتگر. اینجا پارک ارم است؛ مکانی که باغ وحش ارم در ان قرار دارد؛ بزرگ ترین باغ وحش ایران، غیر از اینکه باید برای خودتان بلیت تهیه کنید برای وسایل نقلیه خود هم باید هزینه ای را بپردازید.

 

ورودیه نفری150-0 تومان است. البته این قیمت برای دانش آموزانی که از طرف مدارس می آیند نصف می شود. قیمت ورودی هر دستگاه اتومبیل سواری در روزهای شنبه تا چهارشنبه 2 هزار تومان و هر دستگاه مینی بوس و بزرگ تر از آن در کل ایام هفته 4 هزار تومان است. البته این قیمت هم برای اردوهایی که از طرف مدارس یا هر جای دیگر می آیند حساب نمی شود و رایگان است.

 

نگران جای پارک هم نباشید. از مساحت هفت هکتاری باغ وحش، دو هکتار آن برای پارکینگ اختصاص یافته است. باغ وحش هم همه روزه به غیر از روزهای تاسوعا، عاشورا و 21 ماه رمضان در این ساعت ها باز است: در فصل بهار از ساعت 9 صبح تا 7:30 بعدازظهر و تابستان ها از 9 صبح تا 9 شب، در نیمه دوم سال هم از 9 صبح تا 4 بعدازظهر.

 

فراموش نکنید اگر تصمیم تان برای رفتن به باغ وحش ارم جدی شد حتما یا صبح بروید یا عصر، چون اگر ظهر بروید بیشتر حیوانات در آفتاب گرم این روزها لم داده و خوابیده اند.

 

از باغ وحش قبلی تهران، به غیر از حیوانات زنده دو یادگاری دیگر هم به باغ وحش 18 ساله ارم منتقل شده؛ دو مجسمه شیر که روزگاری روبه روی در ورودی باغ وحش قبلی بودند و به پارک ملت فریاد می زدند. این دو شیر سنگی حالا درست روبه روی در باغ وحش نصب شده اند؛ یعنی در تنها مسیر ورود و خروج این مکان.

 

مسیر بازدید از حیوانات طوری طراحی شده که هنگام ورود و خروج بتوانید تمامی حیوانات را ببینید و از همان مسیر ورود خارج شوید. با وجود این طراحی مسیر، باز هم بهتر است از همان ابتدا نقشه باغ وحش را از اطلاعات ورودی بگیرید تا دیدن بعضی از حیوانات را از دست ندهید.

 

باغ وحش تهران

 

پراکندگی حیوانات

بیشتر از 800 جاندار از 111 گونه مختلف در قفس های کوچک و بزرگ باغ وحش ارم زندگی می کنند؛ از گونه های مختلف پستانداران، خزندگان، آبزیان و پرندگان. حدود 60 درصد این حیوانات بومی ایران و باقی از نقاط دیگر دنیا به خصوص آفریقا به ایران آورده شده اند. شاید بخواهید بدانید چرا این حیوانات و چرا حیوانات دیگر نه؟ مهم ترین دلیل انتخاب گونه ها را می توان شرایط آب و هوایی دانست. چون مطمئنا با شرایط فعلی تهران نه پنگوئن در آن زنده می ماند و نه زرافه.

 

هر چند امروزه با مجهز کردن باغ وحش ها به دستگاه های پیشرفته چنین امکانی وجود دارد اما هنوز در ایران از این امکانات خبری نیست. برای همین مسؤولان به سراغ حیواناتی می روند که بتوانند در این آب و هوا زندگی کنند. هر چند قرار است در چند سال آینده با مجهز شدن باغ وحش دو زنجیر فیل به حیوانات اضافه شود.

 

البته گویی باید برای این حیوانات خوشحال بود که قرار است تا چند سال دیگر از این خانه های تنگ به مکانی بزرگ تر انتقال داده شوند. مدتی است که مدیریت شرکت ارم سبز توانسته زمینی 52 هکتاری را در منطقه کوهسار تهران از منابع طبیعی دریافت کند.

 

قرار است اگر همه برنامه ها طبق زمان بندی مشخص شده پیش برود از چهار تا پنج سال دیگر یک چهارم این مساحت به خانه حیوانات اختصاص پیدا کند؛ یعنی به جای 5 هکتار کنونی، باغ وحش جدید 13 هکتار خواهد بود.

 

 

باغ وحش تهران

 

 

جذاب ترین حیوانات باغ وحش

 

رزوس، بابون و شامپانزه که همگی آنها را معمولا میمون می دانند از جذاب ترین حیوانات برای مردم هستند. این حیوانات باهوش با برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان، آنها را برای مدت طولانی تری در کنار قفس های خود نگه می دارند.

 

رتبه بعدی را می توان به شیرهای آفریقایی، پلنگ ایران و ببر سیبری باغ وحش داد. صدای نعره شیرهای نر در مقابل هر قفسی که ایستاده باشید شما را به سمت خود می خواند. قفس این پستانداران درنده در کنار پلنگ و ببر یکی از دیدنی ترین نقاط باغ وحش است. تعداد شیرها زیاد است؛ البته تعجب نکنید. چرا که عمر خاندان این شیرهای آفریقایی در ایران به 50 سال می رسد. هر چند در این میان هم شیرهای دیگری آورده شده اند تا توله ها هم خون نباشند.

 

اما چهار قفس کوچک برای شش ماده شیر و پنج شیر نر مکان کوچکی است. البته دیدن سلطان حیوانات از نزدیک باعث می شود برای لحظاتی یادتان برود که این حیوانات عظیم الجثه در چه مکان تنگی روزهای زندگی خود را به سر می برند. اگر غذا خوردن این حیوانات برایتان جالب است روزهای زوج را برای دیدن انتخاب کنید چون روزهای زوج از ساعت ده تا یک ظهر می توانید غذا خوردنشان را تماشا کنید.

 

هفته ای 12 الاغ برای سیر کردن شیرها به همراه دیگر گوشتخواران باغ وحش کشته می شوند. می گویند گوش الاغ برای این جانوران بهتر از هر نوع گوشت دیگری است. مراقب باشید اگر شیر ایستاد و پشتش را به شما کرد، حتما از قفس فاصله بگیرید. چون ممکن است ادرار داشته باشد و شما را خیس کند.

 

توله شیرهای بامزه

یکی از جذاب ترین بخش های بازدید از باغ وحش ارم تهران، بغل کردن توله شیرهاست. اگر مایل به این کار هستید، آقای صادقی را که در تصویر زیر می بینید پیدا کنید تا به شما بگوید که چطور می توانید این کار را انجام دهید. آقای صادقی از باتجربه ترین مراقب های حیوانات در باغ وحش است و مسوول غذا دادن به شیرها.
باغ وحش تهران

 

منبع: سرزمین من

 

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید:


 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------