آشنایی با روستای ناش از روستاهای زیبا و سرسبز در شمال ایرانغذاهای محلی روستای ناش, راه دسترسی به روستای ناش, روستای ناش رودبار

روستای ناش یکی از روستاهای شمالی کشور و در استان گیلان است

 

روستای ناش رودبار: همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید

روستای ناش یکی از روستاهای زیبا و سرسبز در شمال کشور ایران و در استان گیلان است و از توابع بخش خورگام شهرستان رودبار است. این روستا بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شده 298 نفر جمعیت داشته است. که طبق این آمار حدود 123 خانوار در این روستا زندگی می کنند.

معرفی روستای ناش

روستای ناش در استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش خورگام، منطقه عمارلو و بین روستا های نوده و اسطلح قرار دارد. این روستا از سمت غرب توسط کوه های گلنگش و از سمت شرق توسط کوه های ناش محصور شده است. از طرف شمال نیز به اسطلح کوه و از سمت جنوب نیز به نوده متصل شده است.

شغل اغلب مردم این روستا کشاورزی و دامداری است.

 

مردم روستای ناش از قوم دیلم هستند و زبان آنها تاتی است. البته اقوام مختلفی در این روستا رندگی می کنند که عبارتند ازترک، لر، کرد و ....

با این که مردم این روستا از اقوام مختلفی هستند اما با شادی و مهربانی در کنار هم زندگی می کنند.

 

از خصوصیت های بارز مردم روستای ناش می توان به مهمان نوازی آنها اشاره کرد.

شکل روستای ناش به صورت روستاهای متمرکز است که در اطراف آن زمین های کشاورزی متعددی وجود دارد.

 

 روستای ناش کجاست, روستای ناش, معرفی روستای ناش

شغل اغلب مردم روستای ناش کشاورزی و دامداری می باشد

 

مناظر طبیعی روستای ناش

مناظر طبیعی زیبایی در این روستا وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند در ادامه به چند مورد از این منظره ها اشاره خواهیم کرد:

 

غار ناش: در بخش غربی ناش در میان سلسله کوه ها این غار قرار گرفته است.

 

غار سنگ سرک: این غار در بخش شرقی ناش قرار دارد و بسیار جذاب و دیدنی است.

 

آبشار شار شاربن: آب این آبشار از چشمه های طبیعی که در روستای ناش قرار دارند تأمین میشود و بسیار زیبا و دیدنی است. همچنین چشمه های آب طبیعی و زیبایی در روستای ناش قرار دارد که آب آشامیدنی روستا از آنجا تأمین می شود.

 

دریاچه طبیعی خرس چاک: یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و زیبای روستای ناش دریاچه طبیعی خرس چاک است. این دریاچه در بخش شرقی روستا قرار دارد و بالای غار سنگ سرک واقع شده است.

 

معرفی روستای ناش, عکس های روستای ناش, مناظر طبیعی روستای ناش

مناظر طبیعی و دیدنی روستای ناش

 

امکانات روستای ناش

همانطور که می دانید روستا های کشور ایران از امکانات زیادی برخوردار نیستند و در حد رفع ناز های اولیه زندگی به روستا ها امکانات داده می شود. از این رو روستای ناش که یک روستای دور دست محسوب می شود نیز تنها از امکانات اولیه برخوردار است. این امکانات عبارت است از: آب لوله کشی شده ، برق ، تلفن ، مدرسه راهنمایی و خانه بهداشت.

 

در این روستا ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان وجود ندارد و افرادی که به ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان تمایل دارند باید به بخش یا روستاهای اطراف که از این امکانات برخور دارند بروند.

البته این روستا از امکانات دیگری مانند نانوایی، حمام عمومی، مخابرات عمومی، مسجد و .... برخوردار بوده است اما عدم مدیریت باعث شده است که این امکانات بدون استفاده باقی بماند.

 

محصولات کشاورزی روستای ناش

در این روستا زمین های کشاورزی زیادی وجود دارد و همانطور که در مطالب بالا ذکر شد شغل اغلب مردم این روستا کشاورزی و دامداری است از این رو این روستا از محصولات کشاورزی زیادی برخوردار است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

از محصولات زراعی کشاورزان روستای ناش می توان به حبوباتی مثل : گندم ، جو ، عدس ، نخود ، لوبیا و ... نام برد.

از محصولات باغداری کشاورزان روستای ناش می توان به میوه هایی مانند : سیب ، گردو ، فندق و ... اشاره کرد.

و از جمله میوه های جنگلی این روستا می توان به گلابی جنگلی ( امبروت ) ، ازگیل جنگلی ( کندس ) ، زالزالک وحشی ( گتو) ، آلوچه جنگلی ، زرشک و ..... اشاره کرد.

 

محصولات کشاورزی روستای ناش, غذاهای محلی روستای ناش, راه دسترسی به روستای ناش

ترش تر تره یکی از غذاهای محلی روستای ناش می باشد

 

غذاهای محلی روستای ناش

هر محلی برای زندگی ممکن است چند غذای محلی و خاص خود را داشته باشد که روستای ناش نیز از این قاعده مستثنی نیست و غذاهای محلی خوشمزه و لذیذی دارد.

این غذا ها عبارتند از : الی چوو ، ترش تره تره ، باقلا قاتوق ، میرزا قاسمی و .... که غذاهای بسیار لذیذی هستند.

 

دین و مذهب مردم روستای ناش

دین و مذهب مردم روستای ناش تشیع هست.  مردم این روستا ارادت خاصی به ائمه و اطهار دارند. همچنین در ایام محرم به سوگواری و غذاداری برای امام حسین (ع) می پردازند.

همچنین مردم این روستا پایبند نظام جمهوری اسلام هستند و این مسئله را ثابت کرده اند. به عنوان مثال در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سه شهید، یک مفقودالاثر، چهار جانباز و دو آزاده به این نظام مقدس هدیه کرده اند.

 

 روستای ناش کجاست, روستای ناش, معرفی روستای ناش

شکل روستای ناش به صورت روستاهای متمرکز است

 

زلزله سال 1369 در روستای ناش 

در سال 1369 زلزله بزرگی اتفاق افتاد که بیشتر خانواده های استان گیلان را به کام خود کشید. در این زلزله هفتاد درصد خانه های روستای ناش تخریب شد و خانواده های زیادی به سوگ نشستند. بعد از زلزله با همت مردم و کمک های دولت وقت آن زمان روستا بازسازی شد. 

 

در این حادثه دلخراش بسیاری از خانواده ها عزیزان خود را از دست دادند از این رو هر ساله در روز 31 خرداد مجلس یاد بودی برای قربانیان این حادثه توسط مردم روستا برگزار می شود.

 

فعالیت های ورزشی روستای ناش

طی دوره های مسابقات فوتبال که در منطقه عمارلو انجام گرفت، تیم فوتبال ناش چندین دوره متوالی کاپ قهرمانی مسابقات را کسب کرد که از  جمله افتخارات ورزشی روستای ناش محسوب می شود.

 

معرفی روستای ناش, عکس های روستای ناش, مناظر طبیعی روستای ناش

عکس روستای ناش 

 

راه دسترسی به روستای ناش

همانطور که متوجه شدید روستای ناش، یک روستا در شمال کشور ایران است که در استان گیلان در قسمت عمارلو و در بخش خورگام واقع شده است. این روستا بالا تر از روستای نوده و پایین تر از روستای اسطلح کوه قرار دارد.

 

اگر بخواهید از راه سیاهکل به روستای ناش بروید منظره بسیار زیبایی را تماشا می کنید. بعد از این که به سیاهکل رسیدید باید به سمت شهر اسپیلی حرکت کنید و بعد از آن به شهر آسیابر بروید و در نهایت به سمت مقصد خود یعنی روستای ناش حرکت کنید.

این روستا مردمان مهربان و مهمان نوازی دارد و مطمئنا سفر خوبی را تجربه خواهید کرد.

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------