راهنمای سفر یک روزه به روستاهای وردیج و واریشتاریخچه روستای وردیج, روستای وردیج, کوه عروسکی وردیج

گردشگری یک روزه در روستای وردیج و واریش

 

روستای وردیج و واریش مکانی زیبا برای تفریحات آخر هفته 

روستای وردیج و واریش هردو ، در شمال غربی تهران قرار دارند و می توانند یک روز گردشگری و عالی برای ساکنان پایتخت فراهم کنند. سفر به این روستاهای زیبا به دلیل هوای پاک و طبیعت بکری که دارند بسیار لذت بخش خواهد بود. روستای واریش را می توان مغازه ای برای فروش انواع میوه دانست. در ادامه این دو روستا را کامل تر به شما معرفی خواهیم کرد.

موقعیت مکانی روستای وردیج

 

وردیج و واریش, منطقه وردیج و واریش, روستای وردیج و واریش

وردیج و واریش در منطقه 22 تهران قرار دارند

 

روستای وردیج در شمال غربی تهران قرار دارد. این روستا که بخشی از منطقه 22 تهران را تشکیل می دهد ، درواقع  جزو منطقه کن و سولقان است و 1850 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

هنگامی که به این روستا سفر می کنید ، باید از دل طبیعت و جاده های پر پیچ و خم رد شوید. قسمت هایی از این جاده به قدری باریک خواهد شد که باید مراقب خودتان باشید.

 

دامنه ارواح سنگی در روستای وردیج

از جاده های باریک و پر پیچ خم که عبور کنید، به شگفت انگیز ترین قسمت این روستا خواهید رسید. میدانی تشکیل شده از سنگ های غول پیکر که همانند انسان های طلسم شده ثابت مانده اند.

 

روستای وردیج, کوه عروسکی وردیج, موقعیت مکانی روستای وردیج

ارواح سنگی روستای وردیج یکی از مکان های دیدنی این روستا است

 

در تصویر بالا این سنگ های شگفت انگیز را می بینید. شما می توانید هنگام سفر به این روستا از این سنگ ها بالا بروید و کوهنوردی روی این سنگ ها را تجربه کنید.

به این میدان که مملوء از سنگ های غول پیکر با فرم های جادویی است ، دامنه ارواح سنگی یا آدمک جیان می گویند.

 

علت به وجود آمدن این سنگ ها از لحاظ علمی ، فرسایش سنگ در اثر باد هاست. اما برخی از مردم این روستا آن ها را قلعه های به جا مانده از قبل می دانند. جالب است بدانید برخی از مردم نیز داستانی افسانه ای از این سنگ ها دارند و علت به وجود آمدن آن ها را موجودات زنده ای می دانند که تبدیل به این سنگ ها شده اند.

 

تاریخچه روستای وردیج براساس سنگ های تاریخی 

 

جاذبه های گردشگری وریج, چشمه واریش, وردیج و واریش

براساس علوم زمین شناسی سنگ های ارواح قدمتی 40 میلیون ساله دارند

 

روستای وردیج را می توان یکی از قدیمی ترین روستا های اطراف تهران دانست. وجود سنگ هایی با اشکال غیر طبیعی این موضوع را اثبات می کند. در واقع بسیاری از زمین شناسان بر این باورند که این سنگ ها قدمت 30 الی 40 میلیون سال دارند.

 

درحقیقت مطالعات دانشمندان و زمین شناسان می گوید : سنگ هایی که به این شکل رسوب پیدا کرده اند ، حاصل فوران آتش فشان در 30 الی 40 میلیون سال گذشته است.

از طرفی نیز وجود این سنگ ها را می توان پناه گاه طبیعی برای انسان های چند میلیون سال پیش دانست.

 

آبشار لت مال یکی دیگر از جاذبه های گردشگری وردیج

 

منطقه وردیج و واریش, روستای وردیج و واریش, عکس های وردیج و واریش

آبشار لت مال یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای وردیج است

 

بعد از اینکه سنگ ارواح را رد کردید ، حال نوبت آبشار لت مال است که در ادامه مسیر آن را خواهید دید. البته از اینجا به بعد باید پیاده به حرکت ادامه دهید.

هنگامی که به آبشار لت مال برسید ، زیبایی شگفت انگیز آن را احساس خواهید کرد. این ابشار از سه ابشار کنار هم تشکیل شده است که باعث شده تا حدودی این آبشار بزرگ به نظر برسد. ارتفاع این آبشار 35 متر می باشد و علت نام گذاری آن هم مالش اب روی سنگ است. درواقع معنی لت آب و منظور از مال هم مالش آب است.

 

همانطور که در تصویرنیز آن را مشاهده می کنید، این طبیعت زیبا می تواند یک روز زیبا برایتان رغم بزند. البته به یاد داشته باشید ، اهالی این روستا زیاد از گردشگران استقبال نمی کنند ، بنابراین تا حد ممکن از رفتن به سکونت گاه های این روستا خودداری کنید. 

اغلب منازل این روستا ، شخصی هستند و شما نمی توانید اقامت گاهی برای خود در وردیج پیدا کنید. بنابراین اگر قصد دارید از طبیعت وردیج دیدن کنید باید سفر خود را یک روزه تمام کنید.

 

غذا و به مقدار کافی آب در سفر به وردیج همراه داشته باشید!

شاید تعجب کنید که در روستای وردیج هیچگونه رستوران ، مسافر خانه و حتی سوپر مارکتی را پیدا نخواهید کرد. با این وجود هنگامی که قصد سفر به این روستا را داشتید به مقدار لازم آب و خوراکی بردارید.

 

چه زمانی به این روستا سفر کنیم؟

سفر به این روستا می تواند بهترین تجربه برای اهالی تهران و پایتخت نشین محسوب شود به همین دلیل ممکن است بخواهید بدانید در چه فصلی از سال به وردیج سفر کنید.

برای سفر به وردیج بهار اولین گزینه ی پیشنهادی است. در این موقع از سال شکوفه درختان گیلاس و آلبالو را مشاهده خواهید کرد که بسیار زیباست.

اگر قصد مسافرت به روستا را در بهار دارید پیشنهاد می کنیم لباس گرم بپوشید. اگرچه در این فصل وردیج کمی سرد خواهد بود اما می توانید از گل های وحشی بهاری در روستای وردجی دیدن کنید.

 

همچنین می توانید اواخر بهار به وردیج سفر کنید تا هوا تا حدودی گرم تر شده باشد.

سفر در تابستان نیز یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای رفتن به وردیج به شمار می آید. فصلی که می توانید میوه های رسیده شده ان را ببینید. آلبالو ها و گیلاس های سرخ شما را شگفت انگیز خواهد کرد.

زمستان نیز برای دوسداران برف و سرما مناسب خواهد بود.

 

روستای واریش و مکان های دیدنی اطراف وردیج

 

جاذبه های گردشگری وریج, چشمه واریش, وردیج و واریش

واریش بعد از وردیج قرار دارد و زمستان های به شدت سردی دارد

 

4 کیلو متر پس از روستای وردیج ، به روستایی به نام واریش خواهیم رسید. واریش ارتفاع بیشتری از سطح دریا نسبت به وردیج دارد و از این رو زمستان هایی به شدت سرد دارد. این زمستان های سرد باعث شده تا برخی از ساکنان واریش ، روستا را زمستان ها ترک کنند.

از طرفی هم تابستان های این روستا نسبت به وردیج بسیار سرسبر تر خواهند بود به طوری که می توانید میوه هایی مانند آلو ، زردآلو ، گیلاس و توت را به شکل فراوان پیدا کنید.

 

یکی از دانستنی های سفر به روستای واریش که باید بدانید این است که بر روی دیوار ورودی این روستا نوشته شده است "این روستا رفتگر ندارد ، زباله ها را ببرید."

این جمله می تواند طبیعت سبز این روستا را تا مدت ها نگه دارد.

واریش نیز همانند وردیج دارای جاذبه های گردشگری است که ممکن است بخواهید ان ها را کامل بشناسید. در ادامه به مکان های گردشگری روستای واریش اشاره خواهیم کرد.

 

1. چشمه واریش 

 

تاریخچه روستای وردیج, روستای وردیج, کوه عروسکی وردیج

عکس چشمه واریش 

 

چشمه واریش یکی دیگر از چشمه هایی است که در این منطقه وجود دارد و آب بسیار سرد و گوارایی دارد. این چشمه مهم ترین چشمه ای است که برای روستای واریش وجود دارد و مردم از آن استفاده می کنند پس به یاد داشته باشید هنگامی که برای تفریح به این چشمه می روید ، شما نیز در حفظ آن مسئولید.

جالب است بدانید برخلاف روستای وردیج که استقبال زیادی از گردشگران نمی شد ، در روستای واریش راهنما هایی برای رسیدن به چشمه واریش در سطح روستا نصب شده است.

 

2. امام زاده بی بی زرین قمر

این امام زاده که در روستای واریش واقع شده است ، دو اتاق کوچک دارد. یکی از این اتاق ها قبر اما زاده و اتاق دیگر استراحت گاهی است که کوهنوردان از ان استفاده می کنند. مردم روستای واریش روایتی از وجود این امام زاده در این روستا دارند. ان ها این روایت را اینطور تعریف می کنند : 

خواهر امام رضا بدرالنساء و زرین قمر هنگامی که در حال فرار از حاکمان آن وقت بودند ، به این صخره ها پناه می آورند و به جای گفتن یاهو و یا الله ، می گویند : یا کوه ! و در ان هنگام صغره شکافته می شود و آن ها در ان شکاف پناه می گیرند.

طبق روایاتی که مردم این شهر تعریف می کنند ، دشمنان ضربه ای با شمشیر به این سنگ وارد می کنند و امروزه نیز هنوز اون شکاف حاصل از ضریه شمشیر قابل مشاهده است.

 

3. جاده مسیح الله دین محمد

اگر به این روستا سفر کرده باشید ، متوجه جاده ای در قسمت بالایی روستای واریش خواهید شد که به سمت شمال شرقی کشیده شده است. درواقع این مسیر برای کوهنوردان مورد استفاده قرار می گیرد و اهالی روستا به آن خیابان مسیح الله دین محمد می نامند. این نام یکی از بزرگمردان این روستا بوده است.

 

تفریحاتی که می توانید در روستای وردیج و واریش داشته باشید

• کوهنوردی و صعود به قله های مرتفع مانند قله لیچه 

• دوچرخه سواری در کوهستان 

• پیاده روی و لذت گشت و گذار در طبیعت

• عکاسی از مناطق و مکان های دیدنی و طبیعت بکر وردیج و وارش

• پیک نیک و تجربه وقت گذرانی در طبیعت با هوای سالم

 

جمع بندی و سخن پایانی 

وردیج و واریش دو روستای واقع در شمال غربی تهران ، یکی از بهترین مکان های تفریحات یک روز برای ساکنین پایتخت به شمار می آید. در این دو روستا که سرسبزی و هوای پاک و سالم را تجربه خواهید کرد جاذبه های گردشگری نیز وجود دارد.

برخی از این مکان های دیدنی و گردشگری که به شما پیشنهاد می دهیم ، دامنه ارواح سنگی ، ابشار لت مال ، ابشار واریش و طبیعت این دو روستا است که می تواند تجربه ای لذت بخش از مسافرت به این روستا ها را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023