با دیدن از جزیره دِوون در کانادا، گشتی در مریخ بزنیم !!جزیره دِوون

جزیره دِوون

 

جزیره دِوون در کانادا مریخ روی زمین 

جزیره دِوون مریخ روی زمین، در این مقاله از بیتوته، یک پدیده علمی جذاب است که به عنوان نتیجه‌ای از فرآیندهای زمین‌شناسی و آبشویی شناخته می‌شود.

جزیره دوون، یکی از بزرگ‌ترین جزایر مجمع‌الجزایر قطبی کانادا است که در اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد. این جزیره در غرب خلیج بافین، جنوب جزیره الزمیر و در قلمروی نوناوت کانادا واقع شده است. این جزیره دومین جزیره بزرگ از جزایر ملکه الیزابت، ششمین جزیره بزرگ کانادا و ۲۷مین جزیره بزرگ جهان است. همچنین، این بزرگترین جزیره متروک دنیا (بدون ساکنین دائمی) محسوب می‌شود.

 

مساحت جزیره دِوون

جزیره دِوون

 

مساحت جزیره دِوون 

با مساحتی حدود ۵۵٬۲۴۷ کیلومتر مربع و درازای تقریبی ۵۱۵ کیلومتر، جزیره دوون دارای ارتفاع بلندترین نقطه‌ای به ارتفاع ۱٬۹۲۰ متر است. بستر این جزیره از سنگ‌های پرکامبرین و گنیس تشکیل شده و به‌طور کلی با موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های آن، جزیره مریخ زمین نیز نامیده می‌شود.

 

اکتشاف این جزیره به دورهٔ قرن هفدهم بازمی‌گردد، زمانی که ویلیام بافن در سال ۱۶۱۶ به آن برخورد کرد. اما هیچ انسانی به‌طور دائمی در این جزیره زندگی نمی‌کند و تنها تعداد اندکی از پژوهشگران به‌طور فصلی در آن به تحقیق می‌پردازند. در سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۰ میلادی، ویلیام ادوارد پری سواحل جنوبی این جزیره را نقشه‌برداری و ترسیم کرد. نام این جزیره ابتدا به عنوان دوون شمالی ثبت شد و سپس به دوون تغییر نام یافت.

 

با وجود وضعیت ناهموار و شرایط سخت آب و هوایی، جزیره دوون همچنان به عنوان یکی از عجایب دنیا شناخته می‌شود که ویژگی‌های آن بسیار شبیه به مریخ است.

 

جزیره دوون بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان

بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان

 

جزیره دوون بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان 

جزیره دوون با مساحت ۵۵٬۲۴۷ کیلومتر مربع، بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان است. خاک این جزیره، مانند مریخ، دارای رنگ قرمز است. شرایط آب و هوایی در این منطقه ناپایدار بوده و متوسط دمای آن منفی ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. بخش شرقی این جزیره تحت لایهٔ ۷۰۰ متری از برف و یخ قرار دارد. بارش‌های فراوان برف و هوای بسیار سرد، رشد و حیات گیاهان و جانوران را محدود کرده است.

 

همچنین، با شروع فصل تابستان که دمای هوا به بیشترین مقدار خود (حدود ۸ درجه) می‌رسد، بخشی از این یخ‌ها آب می‌شود.

 

جزیره دِوون

جزیره دِوون مریخ روی زمین

 

جزیره دِوون مریخ روی زمین

از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون، جزیره دوون به یک مرکز تحقیقاتی فضایی تبدیل شده و مورد توجه محققان فضایی قرار گرفته است. این جزیره در واقع به عنوان یک ایستگاه آزمایشی برای پروژه Haughton Mars مورد استفاده قرار می‌گیرد و پژوهشگران ناسا بخش قابل توجهی از تجربیات خود را در این مکان انجام می‌دهند. در حال حاضر، یک گروه تحقیقاتی در حال انجام بررسی‌های لازم در نزدیکی آتشفشان هوتون هستند. این آتشفشان در اثر برخورد یک شهاب سنگ، حدود ۲۳ میلیون سال پیش ایجاد شده است.

 

جزیره دوون بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان

جزیره دوون بزرگترین جزیرهٔ غیرمسکونی جهان

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------