Tangle (IOTA): معنی آن چیست، چگونه کار می کند؟Tangle, نحوه کار تنگل

IOTA TANGLE یک پلتفرم بلاک چین بدون کارمزد است

 

تنگل (Tangle) چیست و چه مزایایی دارد؟ 

تنگل فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) نوآورانه‌ای است که به طور خاص برای محیط اینترنت اشیا طراحی شده است. تنگل (Tangle) با وعده مقیاس‌پذیری بالا، بدون کارمزد و انتقالات تقریباً لحظه ای، جایگزینی برای بلاک چین در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله از بیتوته به بررسی این فناوری و مزایای آن برای IoT می‌پردازیم.

IOTA Tangle چیست؟

تنگل (Tangle) نوعی نوآورانه از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که به طور خاص برای محیط اینترنت اشیا (IoT) طراحی شده است. تکنولوژی IOTA بر پایه یک مدل جدید DLT و متفاوت از مدل سنتی بلاکچین بنا شده است. این فناوری توسط بنیاد IOTA، یک سازمان غیرانتفاعی ثبت شده در آلمان، توسعه یافته است. ماموریت بنیاد IOTA، پشتیبانی از توسعه و استانداردسازی DLT های جدید، از جمله تنگل، می باشد.

 

محدودیت های طراحی سیستم های بلاکچین موجود برای برخی کاربردها، منجر به توسعه جایگزین های ارز دیجیتال شد که می توانست برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. تنگل IOTA برای انجام تراکنش های خرد بدون کارمزد برای اکوسیستم رو به رشد دستگاه های IoT ساخته شده است. دستگاه های IoT دستگاه های دارای قابلیت شبکه هستند، از جمله محصولاتی مانند لوازم خانگی هوشمند، سیستم های امنیتی خانگی، لوازم جانبی رایانه، پوشیدنی های هوشمند، روترها و بلندگوهای هوشمند که دارای اتصالات وای فای، بلوتوث یا ارتباط میدان نزدیک (NFC) هستند.

تنگل با وعده مقیاس پذیری بالا، بدون کارمزد و انتقالات تقریبا لحظه ای ایجاد شد.

 

Tangle, نحوه کار تنگل

Tangle مقیاس‌پذیری بالا، سرعت بالا و عدم کارمزد را ارائه می‌دهد

 

درک تنگل IOTA 

IOTA یک ارز دیجیتال است که معماری آن تنگل (Tangle) نامیده می‌شود. تنگل از سیستم اثبات کار (PoW) برای تایید تراکنش‌ها روی یک دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کند. سیستم اثبات کار تنگل شبیه به بیت‌کوین است، اما انرژی کمتری مصرف می‌کند و زمان کمتری نسبت به سایر سیستم‌های اثبات کار (از جمله بیت‌کوین) می‌گیرد.

 

به هم پیوستگی معماری تنگل نیازمند تایید کل دفتر کل نیست. در عوض، همه طرفین به طور همزمان تایید می‌کنند و در نتیجه، انرژی و زمان مورد نیاز برای تکمیل تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر این، فرآیند تایید تنگل ادعا می‌کند که هیچ تراکنش تکراری وجود ندارد که منجر به خرج کردن دوگانه شود.

 

با این حال، خود سیستم برای محافظت در برابر یک حمله هماهنگ و گسترده کافی نبود. همانطور که بنیاد Iota اشاره کرد، "اگر یک مهاجم کنترل اکثر قدرت هش در شبکه را به دست آورد، می‌تواند جهت اجماع را نیز کنترل کند. به طور خاص، چنین مهاجمی قادر به خرج کردن دوگانه و تقسیم شبکه خواهد بود.

 

برای محافظت در برابر این نوع حمله، Iota نقشی به نام "هماهنگ کننده" (Coordinator) ایجاد کرد. بنیاد Iota مسئول اجرای برنامه هماهنگ کننده بود. اطلاعیه‌ای در مه ۲۰۱۹ به جامعه ارزهای دیجیتال اعلام کرد که بنیاد IOTA قصد دارد نقش هماهنگ کننده را به عنوان بخشی از یک ارتقای کل سیستم به نام Coordicide حذف کند.

 

در وایت‌پیپر IOTA، تنگل به عنوان جانشین فناوری بلاک‌چین توصیف می‌شود: «تنگل به طور طبیعی جایگزین بلاک‌چین به عنوان مرحله بعدی تکامل آن می‌شود و ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که برای ایجاد یک سیستم پرداخت خرد ماشین به ماشین مورد نیاز است.»

 

مزایای تنگل

یکی دیگر از مزایای فناوری تنگل، هزینه عملیاتی آن است. برای ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، مانند بیت کوین، برای تمام تراکنش هایی که در شبکه اتفاق می افتد (صرف نظر از ارزش تراکنش) هزینه تراکنش دریافت می شود. از آنجایی که مکانیزم ذخیره و پردازش تراکنش تنگل نیازی به هیچ ماینری ندارد، هیچ هزینه تراکنشی وجود ندارد.

 

با افزایش قابل توجه تعداد پرداخت‌های خرد کوچک (پرداخت‌هایی که شامل مبالغ جزئی می‌شوند) در آینده، هزینه‌های تراکنش باعث می‌شود استفاده از ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین برای چنین پرداخت‌هایی غیرعملی شود. هزینه‌های بالای تراکنش از قبل منجر به مشکل گرد و غبار بیت کوین (Bitcoin Dust) شده است. گرد و غبار بیت کوین به مقدار کمی بیت کوین باقی‌مانده یا خرج نشده در یک تراکنش اشاره دارد که از حد مجاز یک تراکنش معتبر کم‌ارزش‌تر است. بنابراین، پردازش تراکنش غیرممکن می شود و مقدار کمی بیت کوین در یک کیف پول یا آدرس گیر می کند.

 

Tangle, نحوه کار تنگل

IOTA TANGLE از الگوریتم‌های رمزنگاری قوی استفاده می‌کند

 

ارتقاء سیستم Iota

قبل از اعلام راه اندازی ارتقاء سیستم اصلی Iota به نام Coordicide، نقش هماهنگ کننده (Coordinator) برای محافظت از وجوه کاربران در شبکه تنگل ضروری بود. هماهنگ کننده یک مکانیزم امنیتی بود که اصالت تراکنش‌ها را تضمین می‌کرد و از خرج کردن دوگانه جلوگیری می‌کرد. نقش هماهنگ کننده ها، خنثی کردن تأثیر هرگونه تداخل در رکورد بود. در صورت بروز تداخل، انتظار می‌رفت هماهنگ کننده تراکنشی را رد کند.

 

با این حال، از آنجایی که هماهنگ کننده آزاد بود تا هر نوع تراکنشی را تأیید کند، می‌توانست معاملات معیوب را نیز تأیید کند. به طور تئوری، یک تراکنش جدید که توسط هماهنگ کننده صادر شده است که تراکنش اشتباهی را تأیید کرده است، توسط سایر هماهنگ کننده ها تأیید نمی شود و در نتیجه یکپارچگی شبکه را حفظ می کند. به طور تئوری، این مکانیزم نیاز به تأییدیه‌های اضافی برای اطمینان از تأیید تنها تراکنش‌های واقعی توسط سیستم با سطح بالاتری از اطمینان، سرعت و کارایی در نظر گرفته شده بود.

 

با این حال، رکن اصلی فلسفه فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) این است که آنها باید فاقد یک مرجع مرکزی باشند. تنگل با این فلسفه در تضاد بود. برای نظارت صحیح بر سیستم و جلوگیری از حملات به هماهنگ کننده ها نیاز داشت. به این ترتیب، تنگل یک مرجع مرکزی برای تأیید تمام تراکنش‌های خود داشت؛ این دقیقاً همان چیزی است که ارز دیجیتال قصد داشت آن را حذف کند.

 

منتقدان تنگل می‌گفتند که ضرورت نقش هماهنگ کننده به بنیاد Iota اجازه می‌دهد تا اولویت تراکنش‌ها را تعیین کند. علاوه بر این، این نقش فرصتی را برای یک نقطه حمله واحد فراهم می کرد: اگر به هر دلیلی، یک هماهنگ کننده کار خود را متوقف کند یا به تصرف درآید، تأییدها در شبکه متوقف می شود.

بنیاد IOTA سال‌ها بود که برای رفع نیاز به نقش هماهنگ کننده تلاش می‌کرد. این ابتکار که در نهایت در می ۲۰۱۹ اعلام شد، Coordicide نام دارد.

 

گزارش شده است که تأخیر Iota در دور شدن از این شکل تمرکززدایی، دلیل اصلی شکایت قانونی سرگئی ایوانچگلو، توسعه‌دهنده اصلی و یکی از بنیانگذاران Iota، علیه دیوید سونستبو، مدیر بنیاد Iota و یکی دیگر از بنیانگذاران، به مبلغ تقریباً ۸.۵ میلیون دلار بوده است.

 

در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، شبکه IOTA به مدت ۲۴ ساعت از کار افتاد، احتمالاً به دلیل یک حمله هماهنگ شده. پس از اینکه سیستم پیاده سازی مرجع IOTA (IRI) یک تراکنش را به عنوان "قبلاً در نظر گرفته شده" در یک بسته مشخص کرد، در بسته بعدی نادیده گرفته شد که منجر به وضعیت دفتر کل خراب که گره قادر به بازیابی آن نبود. این حادثه باعث شد دیوید سونستبو بگوید که Coordicide نباید خیلی سریع اتفاق بیفتد (و مطمئناً تا زمانی که همه اشکالات برطرف نشوند).

 

Tangle, نحوه کار تنگل

IOTA TANGLE می‌تواند برای طیف وسیعی از برنامه‌ها استفاده شود

 

سوالات متداول درباره تنگل

1. تنگل چیست؟

تنگل نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که به طور خاص برای اینترنت اشیاء (IoT) طراحی شده است. تنگل از سیستم اثبات کار (PoW) برای تایید تراکنش ها بدون نیاز به ماینر استفاده می کند.

 

2. مزایای تنگل چیست؟ 

تراکنش های سریع و بدون کارمزد ، مقیاس پذیری بالا ، امنیت بالا و مناسب برای اینترنت اشیاء

 

3. معایب تنگل چیست؟ 

- تکنولوژی جدید: تنگل یک فناوری جدید است و هنوز در حال توسعه است.

- مرکزیت: تنگل در حال حاضر برای حصول اطمینان از صحت تراکنش ها از یک هماهنگ کننده (Coordinator) استفاده می کند که این موضوع با فلسفه DLT در تضاد است.

- حملات: تنگل در برابر حملات 51% آسیب پذیر است.

 

4. آینده تنگل چه خواهد شد؟

بنیاد IOTA در حال تلاش برای رفع معایب تنگل و ارتقای آن به Coordicide است. Coordicide تنگل را بدون نیاز به هماهنگ کننده و کاملاً غیرمتمرکز خواهد کرد.

 

5. چه ارزهای دیجیتالی از تنگل استفاده می کنند؟

IOTA شناخته شده ترین ارز دیجیتالی است که از تنگل استفاده می کند.

 

6. آیا تنگل جایگزین بلاک چین خواهد شد؟

هنوز مشخص نیست که تنگل جایگزین بلاک چین خواهد شد یا خیر. هر دو فناوری مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

سخن آخر

در دنیای رو به رشد فناوری، نیاز به سیستم‌های پرداخت سریع، امن و مقیاس‌پذیر بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تنگل به عنوان یک فناوری نوظهور، پتانسیل بالایی برای پاسخگویی به این نیاز را دارد. 

با وجود مزایای قابل توجه تنگل، این فناوری هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و چالش‌هایی پیش روی خود دارد. با این حال، تلاش‌های بنیاد IOTA و جامعه فعال تنگل، نویدبخش آینده‌ای روشن برای این فناوری است.

 

گردآوری:بخش سرمایه های دیجیتال بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خرید لپ تاپ

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024