راهنمای خرید کت تکبرای تیپ اسپرت مردانه، داشتن کت تک لازم است. شاید کت اسپرت به اندازه کت و شلوارهای رسمی کاربرد گسترده نداشته باشند.

 

مهمترین نکته ای که موقع خرید کت تک این است که کت را برای چه موقعیتی می خواهید

 

کت تک مردانه مدت هاست که به یکی از ضرورت های استایل شیک آقایان تبدیل شده ولی مسئله ای که وجود دارد این است: بعضی مردان نه اصول انتخاب کت تک مردانه را می دانند و نه خبر دارند این کت را باید با چه لباس هایی بپوشند. این مقاله به شما کمک می ‌کند از این نکته ها با‌خبر شوید و یک استایل مردانه شیک با استفاده از کت جدیدتان بسازید.

 

کت تک مردانه رسمی یا روزمره؟

اولین و مهمترین نکته ای که موقع خرید کت تک مردانه باید به آن توجه داشته باشید این است که کت را برای چه موقعیتی می خواهید، برای یک مهمانی رسمی یا برای استفاده‌ی روزمره؟ با توجه به جواب این سوال می توانید سراغ یکی از این دو گزینه بروید:

 

اگر دنبال یک کت رسمی برای مراسم رسمی هستید از کت های دو طرف دکمه دار استفاده کنید. این کت ها معمولا در هر طرف، دو دکمه دارند. توجه داشته باشید که وجود یک اپل ساده و کوچک، ساختار زیبایی به کت می‌دهد و آن را رسمی تر می کند.

در صورتی که چشمتان دنبال کت روزمره است از پوشیدن مدل های اپل دار خودداری کنید و سراغ گزینه های دو دکمه را بگیرید.

 

مزایای کت تک نسبت به کت های معمولی

کت تک مناسب برای افرادی است که دارای وزن کمتری هستند و استفاده از کت های عادی برای آن ها مناسب نیست. کت های اندامی برای آراستگی هر چه بیشتر این افراد می باشد. با توجه به جنس کشی اکثر کت های تک استفاده آن برای سایزهای کوچکتر یا بزرگتر فراهم می باشد.

 

کت اسپرت و تفاوت آن با کت تک

امروزه بیشتر افراد تفاوت انواع کت را نمی دانند. کار ساده ای است که همه ی آنها را «کت» بنامیم. این مسأله هنگام نام گذاری مشکلی ندارد اما برای پوشیدن بهتر است به این اسامی دقت بیشتری داشته باشیم.

 

معمولاً کت تک (بلیزر) دارای جیب وصله ای است. این نوع جیب کاملاً از بیرون قابل مشاهده است. برخلاف جیب برگردان که تنها لبه ی آن از بیرون قابل مشاهده است. کت تک عمدتاً در رنگ های سرمه ای، خاکستری و مشکی دوخته می شود. ست کت تک سورمه ای با سفید برای بیشتر مراسم ها کاربرد دارد. دکمه ی کت تک طلایی یا نقره ای بوده و همراه آن شلوار ارائه نمی شود.

 

در طرف دیگر، کت مخصوص کت و شلوار قرار دارد. این کت همراه شلوار عرضه می شود و کیفیت پارچه ی آن معمولاً بهتر و گران قیمت تر از کت تک است. جنس آن نرم و ملایم بوده و جیب های آن نیز به صورت معمولی طراحی می شود.

 

کت اسپرت میان این دو قرار می گیرد. بافت کت اسپرت معمولاً نرم تر از کت مخصوص کت و شوار است. جیب های آن از نوع برگردان است. گاهی اوقات یک عدد جیب اضافی هم بالای جیب اصلی قرار دارد. الگوی آن نیز بیشتر اوقات راه راه، زیگزاگ یا چهارخانه است. همراه کت اسپرت، شلوار عرضه نمی شود. جنس آن بیشتر اوقات از پشم و نخ راه راه (Tweed)، فلانل (Flannel)، پارچه راه راه نخی (Seersucker) و کتان (Linen) است.

 

بافت کت اسپرت معمولاً نرم تر از کت مخصوص کت و شوار است

 

کت تک مردانه را با چه چیزهایی بپوشم؟

یکی از مزایای کت تک مردانه، ست شدنش با جمع زیادی از لباس‌های دیگر است، به عبارت دیگر با یک تیر چند استایل را به خودتان هدیه می دهید:

 

بلوز یقه هفت: بلوز یقه هفت استایل خوبی برای آقایان می سازد.

پیراهن مردانه و کراوات: در مراسمی که رسمیت بیشتری دارد استفاده از پیراهن مردانه و کراوات، زیر کت تک شما، ایده‌ی خوبی است.

 

پیراهن چهارخانه: یک پیراهن چهارخانه ی شیک انتخاب خوبی برای تکمیل کت شماست.

جلیقه: جلیقه بافت مردانه یا یک کاردیگان می‌تواند به استایل شما لایه های بیشتری اضافه کند و در فصل های سرد، گرمای ظاهر شما را بیشتر کند.

شلوار جین: خوشبختانه و با خیال راحت می توانید این کت را با شلوار جین همراه کنید و یک استایل نیمه رسمی بسازید.

 

راهنمای خرید کت

قبل از هر چیز اندازه کت اسپرت اهمیت فروانی دارد. از خرید کت های بزرگ و گشاد خودداری کنید. کت باید کاملاً روی شانه ی شما جای بگیرد. اگر آستین آن اندکی نیز بالا باشد مشکلی نخواهد بود.

 

سپس به مناسبت خرید کت دقت کنید. آیا قرار است آن را برای مناسبت های مختلف تهیه کنید؟ این کت فقط برای مهمانی های رسمی است یا قرارهای روزمره را نیز در بر می گیرد؟ در وهله ی دوم رنگ های خنثی با طرح راه راه یا چهارخانه را مدنظر داشته باشید. اگر آن را برای یک مهمانی یا مراسم خاص می خواهید شاید موقع انتخاب رنگ خلاقیت بیشتری نیاز باشد. صورتی پر رنگ و مغز پسته ای با طرح راه راه پر رنگ را می توان مدنظر داشت.

 

اجزای دیگر سبک پوشش خود را فراموش نکنید. لباسی که قرار است همراه کت اسپرت بپوشید به اندازه ی خود ژاکت اهمیت دارد. سعی کنید لباسی بپوشید که ژاکت در آن خودنمایی کند. هیچ وقت رنگ یکسان با آن را انتخاب نکنید. به عنوان مثال همراه ژاکت سرمه ای، چینوی زرشکی یا زیتونی ایده آل خواهد بود. اگر رنگ ژاکت شما فراتر از رنگ های خنثی است (مثلاً قرمز) می توانید همراه آن شلوار سبز یا آبی را امتحان کنید.

 

از خرید کت های بزرگ و گشاد خودداری کنید

 

سایزبندی کت تک

کت های تک دارای سایزبندی های متنوع و مختلفی هستند. انتخاب سایز مورد نظر با توجه به میزان اندازه بودن کت بر روی بدن شما می باشد. این سایزبندی ها با توجه به سن خریدار می تواند متفاوت باشد. سعی کنید در خرید این کت تک ها دقت کنید و سایز مورد نظر خود را خریداری کنید. استفاده از سایزهای کوچکتر یا بزرگتر خریدار آزاردهنده می باشد.

 

کت من تنگ است یا فیت؟

بین فیت یا اندازه بودن لباس و تنگ بودن آن تفاوت وجود دارد. کت تک مردانه شما باید فیت باشد نه تنگ. اما از کجا بدانیم کتمان به جای اندازه بودن، تنگ است؟ دنبال علائم زیر بگردید:

 

اگر کت، بعد از بسته شدن دکمه‌هایش، حالت ضربدری یا حرف X  انگلیسی را پیدا کرد، تنگ است. کت نباید توی تن شما کشیده شود.

اگر سرشانه ها و آستین های کت تک مردانه تان کش می‌آیند، در مورد انتخابش تجدید نظر کنید.

 

نشانه های گشاد بودن کت چیست؟

خطر دیگری که استایل شما را تهدید می کند انتخاب کت تک مردانه ای است که گشاد باشد. نشانه های بزرگ بودن کت را بشناسید:

 

اگر اندازه سرشانه‌ی کت از اندازه‌ی سرشانه‌ی طبیعی شما بلندتر است و اگر روی شانه ها چین و چروک می‌بینید، کت شما بزرگتر از حدی است که باید باشد. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید فضای موجود در بخش سر شانه‌ی شما برای حرکت دست‌، نباید بیشتر از یک و نیم سانتی متر باشد.

 

اگر آستین های کت از مچ دستتان بلندتر است و روی دست ها را می پوشاند، باز هم با مشکل بزرگ بودن کت رو به رو هستید. آستینی متناسب است که از 75 میلی متر تا حدود دو سانتی متر از سر آستین پیراهنی را که زیر کت پوشیده‌اید، نشان دهد، آن هم در وضعیتی که دستتان را خم نکرده اید و آستین تان صاف است.

 

دکمه های کت باید به راحتی بسته شوند و روی بدن قرار بگیرند اما این راحتی نباید به اندازه‌ای باشد که جلوی کت تک مردانه شما فضایی برای پنهان کردن یک توپ بدمینتون هم وجود داشته باشد!

 

بعد از بستن دکمه کت تک فضایی برای پنهان کردن یک توپ بدمینتون داشته باشید

 

کت تک با شلوار جین

یکی از بهترین چیزها در مورد کت های اسپرت این است که آنها را می توان با شلوار جین پوشید. شما دیگر مجبور نیستید کت و شلوارهای رسمی را بپوشید و به جای آن می توانید شلوارهای جین راحت تان را به تن کنید. یکی از آسان ترین شیوه های ست کردن لباس است البته به شرطی که هم کت اسپرت و هم شلوار جین را به درستی انتخاب کرده باشید.

 

با این استایل قرار است که شما باهوش تر به نظر برسید، بنابراین از پوشیدن شلوارهای جین شلخته خودداری کنید. می توانید یک شلوار جین جذب و یا معمولی را انتخاب کنید که ظاهر یک دستی به شما بدهد. رنگ شلوار جین تان را طوری انتخاب کنید که از رنگ کت تان تیره تر باشد، این کار نه تنها انتخاب ماهرانه تری ست بلکه به شما کمک می کند تا لکه های غذا را نیز پنهان کنید.

 

از پوشیدن شلوارهای جین پاره، سایه دار و ساییده شده خودداری کنید تا ظاهر کلاسیک تری داشته باشید. برای کت تک، شما میتوانید الیاف پنبه ای را انتخاب کنید، که این موضوع را تضمین خواهد کرد که ظاهر رسمی مثل کت و شلوار نخواهید داشت. 

 

سخن آخر

بدون شک کت اسپرت قطعه لباس بسیار انعطاف پذیری است. برای کسانی که با پوشیدن لباس های رسمی میانه ای ندارند گزینه ی مناسبی است. و افرادی که لباس رسمی را ترجیح می دهند برای موقعیت های روزمره می توانند از این کت استفاده کنند. البته مواردی همچون رنگ، طرح، دیگر قطعه های لباس و موقعیت استفاده را فراموش نکنید.

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023