پرونده جدید علیه رسول‌اف | خروج محمد رسول‌اف، کارگردان سینما از ایران ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به تأیید حکم محکومیت محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی، با انتقاد از صدور و تأیید حکم موکلش، از ناهمخوانی حکم دادگاه با موازین حقوقی خبر داد و تأکید کرد که به‌زودی درخواست اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت خواهند رساند.

 

او همچنین از تشکیل پرونده جدید علیه او خبر داد. در چند روز گذشته، حضور فیلم «محمد رسول‌اف» با عنوان « دانه انجیر مقدس» در جشنواره فیلم کن با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. یکی از اخبار تأییدنشده، حکایت از آن دارد که 71 فیلم ایرانی درخواست حضور در این جشنواره را داشتند و 17 فیلم آن بدون مجوز ارشاد در ایران ساخته شده‌اند.

 

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به تأیید حکم محکومیت محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی، با انتقاد از صدور و تأیید حکم موکلش، از ناهمخوانی حکم دادگاه با موازین حقوقی خبر داد و تأکید کرد که به‌زودی درخواست اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت خواهند رساند. او همچنین از تشکیل پرونده جدید علیه او خبر داد. در چند روز گذشته، حضور فیلم «محمد رسول‌اف» با عنوان « دانه انجیر مقدس» در جشنواره فیلم کن با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. یکی از اخبار تأییدنشده، حکایت از آن دارد که 71 فیلم ایرانی درخواست حضور در این جشنواره را داشتند و 17 فیلم آن بدون مجوز ارشاد در ایران ساخته شده‌اند. البته این آماری است که در برخی محافل سینمایی معلوم می‌شود و جشنواره کن آن را تأیید نکرده است. گویا در دو سال گذشته، ساخت فیلم‌ها و نمایش‌هایی که بدون مجوز ارشاد هستند، بیشتر شده است. فیلم «دانه انجیر مقدس» که توانسته در جشنواره سینمایی کن حضور داشته باشد،‌ نیز بدون دریافت مجوز ساخته شده است. وزیر ارشاد در نمایشگاه کتاب و در حضور خبرنگاران، ساخت آن تخلفی محرز دانسته است.

 

برخورد با رسول‌اف

به گزارش ایسنا، وزیر ارشاد دو روز پیش در جمع خبرنگاران درباره احتمال برخورد با محمد رسول‌اف برای تولید فیلم بدون مجوزی به نام «دانه انجیر مقدس» که در جشنواره کن پذیرفته شده نیز گفت: «به‌هر‌حال این تخلف محرزی است و حتما در سازمان سینمایی طبق قانون برخورد خواهیم کرد‌ تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم».

 

بابک پاک‌نیا، وکیل این سینماگر، ‌روز گذشته در گفت‌وگو با «شبکه شرق»، از تشکیل پرونده جدید برای محمد رسول‌اف خبر داد و اظهار کرد: «پرونده جدید تشکیل‌شده علیه آقای رسول‌اف بابت ساخت فیلم جدیدشان است. عناوین اتهامی پرونده جدید هنوز عنوان نشده، ولی گفته شده ‌پرونده در دادسرای امنیت مفتوح است. برخوردهایی هم با عوامل فیلم صورت گرفته و عوامل اصلی فیلم احضار شده‌اند. همچنین تمام عوامل اصلی ساخت این فیلم ‌ممنوع‌الخروج شده‌اند. علت این اقدامات را هم ظاهرا ساخت فیلم بدون مجوز عنوان کرده‌اند؛ این در حالی است که اساسا ساخت فیلم بدون مجوز جرم محسوب نمی‌شود. ما دو بحث داریم؛ یکی مجوز تولید و یکی هم مجوز اکران، اما هیچ قانونی ساخت فیلم بدون اخذ این مجوزها را ممنوع نکرده و جرم‌انگاری نشده است. این اقدام در نهایت ممکن است ‌تخلف صنفی محسوب شود، اما جرم محسوب نمی‌شود. از قرار معلوم استدلال دیگر مقامات برای تشکیل پرونده جدید، وجود افراد بی‌حجاب در فیلم است؛ درحالی‌که حسب مسموع، دست‌اندرکاران ساخت این فیلم‌ تأکید می‌کنند که این‌طور نبوده و از پوستیژ استفاده کرده‌اند. اما با همین استدلال‌ها پرونده جدیدی گشوده شده و افراد ممنوع‌الخروج شده‌اند».

 

حکم متناسب نیست

بابک پاک‌نیا درباره جزئیات حکم صادره برای رسول‌اف اظهار کرد: «مبنای تشکیل پرونده برای آقای رسول محمد رسول‌اف، امضای بیانیه موسوم به «تفنگت را زمین بگذار» بود که او به همراه دیگر همکارانش آن را امضا کرد. این بیانیه در زمان ریزش ساختمان متروپل و جان‌باختن جمعی از هم‌وطنان و اعتراضات صورت‌گرفته در آبادان بود. پس از امضای این بیانیه، برای جمعی از هنرمندان از‌جمله آقایان رسول‌اف و آل‌احمد پرونده‌های جداگانه‌ای تشکیل شد. آقای آل‌احمد در جریان همین پرونده به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی در دادگاه بدوی به سه سال و هشت ماه حبس محکوم شد و این حکم نیز عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تأیید شد، ولی در نهایت‌ از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی شد و پس از رسیدگی در دیوان عالی کشور، در رأی شعبه دیوان عالی‌ اعلام شد امضای بیانیه نمی‌تواند مصداق اجتماع و تبانی محسوب شود و در نتیجه با تجویز اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه هم‌عرض، به موجب حکم جدیدی که صادر شد، دادنامه شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر توسط شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر نقض و حکم برائت آقای مصطفی آل‌احمد صادر شد. منتها در همان دوران، پرونده آقای رسول‌اف در دادسرا نگه داشته شد و مسائل جدیدی به آن افزوده شد».

 

او ادامه داد: «یکی از موارد اضافه‌شده به پرونده آقای رسول‌اف، مربوط به فیلم مستندی است که او برای بکتاش آبتین ساخت. مقامات می‌گویند این فیلم باعث بدنامی مسئولان زندان شده است. ضابطان پرونده همچنین توییت‌های آقای رسول‌اف را به پرونده اضافه کرده و به سوابق فیلم‌سازی او و ساخت فیلم‌های فاقد مجوز از‌جمله فیلم «شیطان وجود ندارد»، اشاره کرده‌اند.

 

محمد رسول اف از ایران خارج شد

محمد رسول اف کارگردان سینمای ایران که به تازگی به ۸ سال حبس و شلاق محکوم شد، در اینستاگرام خود با انتشار ویدیی از مرز ایران، خبر خروجش از کشور را داد.

 


 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------