رحیم نوروزی: «فرخِ» پس از باران را منفور نمی‌بینم اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی, رحیم نوروزی
رحیم نوروزی گفت: «فرخ» در «پس از باران» تشنه محبت بود؛ او نمی‌توانست ببیند کسی در جلب توجه ارباب سالاری با او شریک شود. 

 رحیم نوروزی با سریال «پس از باران» شناخته شد و به شهرت رسید، هر چند که سابقه سال‌ها فعالیت در عرصه تئاتر را داشت. پس از باران مقدمه‌ای شد تا این بازیگر در سریال‌های دیگری همچون خانه‌ای در تاریکی، مدار صفر درجه، روز حسرت، یوسف پیامبر، معمای شاه و وارش به ایفای نقش بپردازد. به نظر می‌رسد بخش وسیعی از مخاطبان تلویزیون، نوروزی را با وجود نقش آفرینی‌های متعددش همچنان با نقش فرخ گلابدره‌ای به یاد می‌آورند.

 

این بازیگر می‌گوید که نقش فرخ را زمانی بازی کرده که در آغاز راه بازیگری بوده و امروز که به تماشای پس از باران می‌نشیند احساس می‌کند که می‌توانسته نقش آفرینی بهتری داشته باشد. او اذعان دارد که کاراکتر فرخ، کارنامه بازیگری اش را تحت تأثیر خود قرار داده و تا مدت‌ها نقش‌های منفی به او پیشنهاد شده است.

 

نوروزی کاراکتر فرخ را علیرغم منفی بودنش چندان منفور نمی‌داند و تاکید می‌کند که او توجه دیگران و به خصوص ارباب عزت سالاری را می‌طلبیده است. به باور این بازیگر، کینه فرخ به شهربانو هم از همین عقده و کمبود ناشی می‌شد. او قصه جذاب و دراماتیک سریال پس از باران را عامل اصلی موفقیت و ماندگاری اش می‌داند و تاکید می‌کند که این سریال به زیبایی توانسته گذشته و حال را به هم پیوند بزند.

 

سریال ماندگار سعید سلطانی این شب‌ها روی آنتن شبکه آی فیلم است. به همین بهانه، گفت و گویی داشته ایم با رحیم نوروزی، بازیگر نقش فرخ گلابدره‌ای در این اثر نمایشی جذاب.

 

_سریال پس از باران به نوعی اولین تجربه جدی تان در تلویزیون است و جالب آن که هنوز بسیاری از مردم شما را با نفش فرخ گلابدره‌ای در این سریال می‌شناسند. خودتان فکر می‌کردید این نقش تا این حد ماندگار شود؟ 

فیلمنامه را که می‌خواندم احساس می‌کردم کار متفاوتی است و اگر درست ساخته شود با استقبال مواجه خواهد شد. اما درباره نقش فرخ با اطمینان نمی‌توانستم چنین تصوری داشته باشم. ضمن اینکه در زمان خوانش فیلمنامه خیلی مطمئن نبودم که بازیگر نقش فرخ من هستم.

 

_ چطور؟ قرار بود نقش دیگری را بازی کنید؟ 

به خاطر جوان بودنم برای چند نقش در نظر گرفته شده بودم که یکی از آن‌ها فرخ بود. برای نقش غلام هم کاندیدا بودند که به امیر آتشانی رسید.

 

_ خودتان کدام نقش را ترجیح می‌دادید؟

 آن سال‌ها جوان بودم و در آغاز راه بازیگری. بیشتر برایم مهم بود که یک نقش تاثیرگذار بازی کنم تا دیده شوم.

 

_ نگران نبودید که حضور جدی تان در سریال‌های تلویزیونی را با یک نقش منفی و حتی منفور مثل فرخ آغاز کنید و مثلاً در قالب این نوع نقش‌ها کلیشه شوید؟ 

آن زمان بیشتر به دیده شدن فکر می‌کردم و خیلی نگران این گونه مسائل نبودم. به هر حال، یک بازیگر جوان خیلی حق انتخاب ندارد و گزینه‌های زیادی هم در مقابلش موجود نیست. نقش فرخ برای شروع خیلی مناسب به نظر می‌رسید و باعث شد در میان مردم شناخته شوم. هر چند من پیش از این سریال سال‌ها در تئاتر، نویسندگی و کارگردانی و بازیگری کرده بودم، اما در میان مخاطبان عام شناخته شده نبودم.

 

_ آیا بعد از پخش سریال پس از باران نقش‌های مشابه فرخ به شما پیشنهاد شد؟ 

بله، تا مدت‌ها هر چه پیشنهاد می‌رسید فقط به نقش‌های منفی ختم می‌شد. همه می‌خواستند فرخ گلابدره‌ای را در شکل و شمایل دیگری تکرار کنم. این موضوع حتی تا همین حالا هم ادامه دارد.

 

_ با این تفاسیر، نقش فرخ را یک فرصت در کارنامه بازیگری تان می‌دانید یا یک تهدید؟ اگر به ۲۰ سال قبل برگردید باز هم این نقش را بازی می‌کنید؟ 

قطعا در آن زمان یک فرصت بود. به هر حال من جوان بودم و این نقش باعث شد که شناخته شوم. البته اگر به ۲۰ سال قبل برگردم حتماً این نقش را خیلی بهتر بازی خواهم کرد. گاهی که بازپخش این سریال را می‌بینم احساس می‌کنم که بازی ام چقدر خام و ضعیف است و با خودم می‌گویم‌ای کاش پس از باران دوباره ساخته می‌شد تا با تجربه امروزم نقش فرخ را بازی می‌کردم. اما این نقش از یک جنبه، تهدیدی برای روند بازیگری ام است؛ چرا که خیلی از مردم همچنان مرا با نقش فرخ می‌شناسند و بسیاری از نقش آفرینی‌های دیگرم آنچنان که باید و شاید دیده نشده است.

 

_ کاراکتر فرخ هرچند در نگاه اول منفی و حتی منفور به نظر می‌رسد، اما او هم دلایل خودش را برای کارهایش دارد. حتی در سکانس‌هایی مظلوم و درمانده است و حس همذات پنداری مخاطب را با خود دارد. 

فرخ تشنه محبت بود و اصولاً مشکلات از زمانی شروع شد که احساس کرد دیگر توجه خواهرش و به خصوص ارباب عزت را از دست داده است. او ارباب عزت را مثل پدرش دوست می‌داشت و نمی‌توانست ببیند که کسی در جلب توجه ارباب با او شریک شود. کینه او نسبت به شهربانو هم بیشتر از همین دغدغه می‌آمد تا مثلاً نگرانی برای زندگی خواهرش.

 

_ چقدر با فرخ همذات پنداری داشتید؟ 

نگاهم به فرخ همانی است که در پرسش بالا پاسخ دادم. فرخ را یک موجود بی رحم نمی‌دیدم که دیوانه وار به دیگران ضربه می‌زند. اتفاقا او بیشتر به خودش آسیب وارد می‌کند و در نهایت، دست به یک خودویرانی می‌زند. شاید اگر اطرافیان فرخ در مواجهه با او مدیریت بهتری داشتند کار او به سقوط منتهی نمی‌شد. سعی کردم فرخ را همانگونه که هست نشان دهم.

 

_ دلایل ماندگاری و جذابیت بدون تاریخ انقضای سریال پس از باران را در چه می‌بینید؟ 

پس از باران به طرز زیبایی گذشته و حال را به هم پیوند می‌داد. قصه جذاب و دراماتیکی داشت که قادر بود مخاطب را تا پایان با خود نگه دارد. از سوی دیگر، این قصه جذاب و دراماتیک در فضای زیبای شمال کشور به مخاطب ارائه می‌شد و همه این‌ها سریال را برای مخاطبان جذاب و ماندگار کرد.

 

_ مخاطب شبکه آی فیلم هستید؟ 

سریال‌های قدیمی را از این شبکه می‌بینم.

 

_ این روز‌ها چه می‌کنید؟ 

مشغول بازی در فیلم «شهری که با تو دیدم» به کارگردانی نیما جوادی هستم.

 

_ سریال جدیدی ندارید؟ 

سریال «روز‌های ابدی» جواد شمقدری را دارم که در مرحله تدوین است.

 

 باشگاه خبرنگاران جوان 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------