X

آخرین اخبار اقتصادی


پیش‌فروش ایران‌خودرو ،اخبار جدید،اخبار روز

پیش‌فروش ایران‌خودرو به مناسبت عید فطر آغاز شد

گروه صنعتی ایران‌خودرو به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر، از امروز (شنبه) به مدت سه روز برنامه پیش‌فروش چهار محصول خود را…

هشدار دیوان محاسبات درباره اتمام ذخایر سنگ آهن ایران تا ۱۸ سال آینده/ واکنش رئیس انجمن سنگ آهن ایرانسنگ آهن ایران،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
دیوان محاسبات کشور می‌گوید ذخایر سنگ آهن ایران ۳.۳ میلیارد تن برآورد می‌شود و اگر اکتشافات جدید صورت نگیرد، ذخایر سنگ آهن کشور تا ۱۸ سال آینده تمام می‌شود.

دیوان محاسبات کشور در گزارشی اعلام کرد: در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، عملکرد صنعت فولاد کشور مورد بررسی قرار گرفت و گزارش آن به مقامات مسئول کشور ارجاع شد.

 

در این گزارش، ضمن توجه به جایگاه تاثیرگذار این صنعت بر روند توسعه کشور و بررسی زنجیره تولید تا مصرف، به مهمترین چالش‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های تولیدکننده فولاد در ایران و همچنین قوانین و مقررات مرتبط با صنعت فولاد پرداخته شده است.

 

یافته‌های این بررسی نشان می‌دهد صنعت فولاد کشور در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌های ظالمانه نظام استکبار، به همت مهندسین و کارگران ایرانی توانسته ضمن حرکت رو به جلو، ارزآوری قابل قبولی نیز برای کشور ایجاد کند.

 

از مهمترین یافته‌های این گزارش، موضوع ذخیره قطعی سنگ آهن ایران است که در حال حاضر حدود 3.3 میلیارد تن برآورد شده و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، تحقق تولید 55 میلیون تن فولاد خام در افق 1404 موجب اتمام ذخایر سنگ آهن حدود 14 سال بعد از افق 1404 خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف‌شده باعث از بین رفتن پشتوانه‌ی تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات وابسته به فولاد می‌شود.

 

براساس اطلاعات ارایه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سال 1398 و شش ماهه اول سال 1399 در مجموع 57 فقره اکتشاف سنگ آهن صادر شده که هیچیک از آنها منتج به گواهی کشف یا پروانه بهره برداری نشده است و این موضوع، ضعف جدی بخش اکتشاف معادن کشور را نشان می‌دهد.

 

همچنین، با روند فعلی استخراج سنگ آهن و تولیدات سایر محصولات زنجیره فولاد، تحقق اهداف سند چشم انداز در افق 1404 جهت تولید 55 میلیون تن فولاد خام امکانپذیر نخواهد بود.

 

این گزارش با اشاره به تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا طی سال‌های 1397 و 1398، ضعف جدی در نظارت بر عرضه محصولات فولادی و ناهماهنگی بین بخش‌های مختلف حاکمیتی مانند شرکت بورس کالای ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت در تعیین قیمت پایه را موجب ایجاد التهابات متعدد و نوسانات بازار در سبد محصولات فولادی دانسته است.

 

بسط و توسعه فعالیت‌های اکتشافی و اکتشاف دقیق‌تر و افزایش عمق آنها و ایجاد کنسرسیوم‌های معدنی و فولادی در پهنه‌های جدید برای تامین مواد اولیه موردنیاز جهت تولید فولاد پایدار و تشکیل خوشه‌های حمایتی از معادن کوچک و نیز، کنترل صادرات مواد اولیه خام، از توصیه‌های مهم دیوان محاسبات کشور در این گزارش است.

 

از جمله پیشنهادات مشخص دیوان محاسبات جهت کاهش قیمت تمام شده تولید محصولات فولادی، سیاست گذاری براساس مشوق‌های صحیح برای تعیین قیمت گاز توسط دولت است تا شرکت‌های تولیدکننده فولاد که از روش احیای مستقیم با استفاده از گاز فعالیت می‌کنند، از این حمایت‌ها برخوردار شوند.

 

نگرانی ها در خصوص اتمام ذخایر سنگ آهن، قابل مدیریت است

رئیس انجمن سنگ آهن ایران، نگرانی ها نسبت به اتمام ذخایر سنگ آهن کشور تا حدود دو دهه آینده را قابل رفع و مدیریت دانست.

مهرداد اکبریان در گفتگو با قدس آنلاین و در واکنش به گزارشی که امروز دیوان محاسبات کشور در خصوص اتمام ذخایر سنگ آهن کشور تا 18 سال آینده منتشر کرد، گفت: این گزارش مبتنی بر اعداد نسبی تهیه شده و میزان ذخایر شناخته شده دقیق نیست. اگر کار اکتشاف دقیق تر و سرمایه گذاری در این حوزه به صورت کلان صورت گیرد، قطعا میزان دقیق ذخایر مشخص خواهد شد.

 

وی گفت: مانده 3/3 میلیارد تنی ذخایر که تاکنون اعلام شده، قابل افزایش است و اگر فعالیت های کلانی که روی فولاد انجام شد و تولید فولاد را 55 میلیون تن  افزایش داد، در حوزه معادن هم انجام شود، قطعا جای نگرانی نیست و ذخایر افزایش خواهد یافت.

 

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از 55 میلیون تن فولاد کشور صادر می شود، ادامه داد: اگر قرار است کالایی صادر شود، بهتر است مواد  اولیه اش هم از خارج وارد شود بر همین  اساس می توان سنگ آهن و کنستانتره مورد نیاز برای بخش فولاد را از خارج وارد کرد و ذخایر داخلی را صرف مصارف داخلی کرد.

 

اکبریان گفت: آیا مطمئن هستیم که 18 سال آینده، همچنان فولاد نقش فعلی را در اقتصاد ایران دارد؟ امروز مواد اولیه و دیگر محصولات به سرعت در حال جایگزینی با فولاد و درصد استفاده از ضایعات در جهان رو به رشد است پس نمی  توان از امروز و صرفا روی کاغذ برنامه ریخت و ابراز نگرانی کرد اما می توان با مدیریت، این نگرانی را مرتفع کرد.

 

گفتنی است  در گزارش دیوان محاسبات و در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، عملکرد صنعت فولاد کشور مورد بررسی قرار گرفته، و به ذخیره قطعی 3/3 میلیارد تنی سنگ آهن کشور اشاره شده و آمده است: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ موجب اتمام ذخایر سنگ آهن حدود ۱۴ سال بعد از افق ۱۴۰۴ خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف‌شده باعث از بین رفتن پشتوانه‌ی تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات وابسته به فولاد می‌شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------