اوپک به رشد مصرف نفت خوش بین ماند/ نفت سنگین ایران ارزانتر شد اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,اوپک
اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود با وجود شیوع ویروس کرونا همچنان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را پیش بینی کرد اما این رقم اکنون تنها ۶۰ هزار بشکه در روز است.

 به گزارش ایسنا، این رقم ۹۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته اوپک است. این نخستین تحلیل اوپک از عوامل بنیادین بازار نفت در سال ۲۰۲۰ از زمان نشست هفته گذشته وزیران اوپک و غیراوپک معروف به گروه اوپک پلاس است که شکست خورد و به آغاز جنگ قیمت میان تولیدکنندگان بزرگ منجر شد.

 

خوش بینی اوپک برخلاف گزارش ماهانه بازار نفت آژانس بین المللی انرژی است که دوشنبه هفته جاری منتشر شد. آژانس در این گزارش پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت امسال برای نخستین بار از زمان بحران مالی ۲۰۰۹ کاهش پیدا خواهد کرد و دورنمای تقاضا برای نفت را به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن روی اقتصادهای متعدد، به میزان ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد و اکنون انتظار دارد تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۰ بر مبنای سالانه ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

 

با این حال در گزارش اوپک آمده است: با در نظر گرفتن تحولات اخیر، ریسکهای نزولی سنگین وزنتر از هر گونه شاخص مثبت هستند و نشان می دهد اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، احتمال بازبینی نزولی برای رشد تقاضای جهانی برای نفت وجود دارد.

 

 اوپک برآورد کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۹۹.۷۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و در نیمه دوم امسال میزان مصرف بالاتر از نیمه اول خواهد بود. همچنین تولید نفت خارج از اوپک در سال ۲۰۲۰ بر مبنای سالانه ۱.۷۶ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد و به ۶۶.۷۵ میلیون بشکه در روز می رسد.

 

بر اساس برآورد اوپک، این گروه امسال ۴.۸۳ میلیون بشکه در روز مایعات گاز مایع تولید خواهد کرد و تقاضا برای نفت اوپک به ۲۸.۱۸ میلیون بشکه در روز می رسد. این رقم ۱.۷ میلیون بشکه در روز کمتر از سال گذشته بود اما بالاتر از ۲۷.۷۷ میلیون بشکه در روز است که اوپک در فوریه تولید کرد. آمار فوریه پایینترین سطح تولید اوپک از ژانویه سال ۲۰۰۴ بود.

 

اعضای کلیدی اوپک شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی در چند روز گذشته اعلام کرده اند میزان عرضه به بازار را از اول ماه میلادی آینده که پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس منقضی می شود، افزایش خواهند داد. روسیه که مهمترین شریک اوپک بوده است، اعلام کرده که  تولید نفت خود را در کوتاه مدت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز و در بلندمدت ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

 

بر اساس گزارش پلاتس، سیل عرضه نفت که در راه بازار است باعث افت شدید قیمتهای نفت شده که اوپک در گزارش خود نسبت به آن ابراز تاسف کرد.

 

نفت سنگین ایران ارزانتر شد

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه فوریه به ۲.۰۸۰ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران حدود ۱۰ دلار در هر بشکه ارزان شد.

 

به گزارش ایسنا، گزارش اوپک برمبنای آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد که تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۲.۰۸۰ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با تولید ۲.۰۸۲ میلیون بشکه در روز در ژانویه، تنها ۲۰۰۰ بشکه در روز کاهش داشت.

 

طبق آمار منابع ثانویه، اوپک که متشکل از ۱۳ کشور است، در فوریه ۲۷.۷۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۵۴۶ هزار بشکه در روز در مقایسه با ژانویه کاهش داشت. تولید نفت خام در عراق، نیجریه، آنگولا، کنگو و امارات متحده عربی افزایش یافت و در لیبی و عربستان سعودی کاهش پیدا کرد.

 

قیمت نفت سنگین ایران در فوریه به ۵۲ دلار و ۸۷ سنت رسید که در مقایسه با ۶۲ دلار و ۶۱ سنت در هر بشکه در ژانویه، ۹ دلار و ۷۴ سنت معادل ۱۵.۶ درصد کاهش نشان داد. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۵۷ دلار و ۹۷ سنت در مقایسه با ۵۸ دلار و ۷۲ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بود.

 

ارزش سبد نفتی اوپک در فوریه حدود ۱۰ دلار معادل ۱۵ درصد نسبت به ژانویه کاهش پیدا کرد و به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید که پایینترین حد از سپتامبر سال ۲۰۱۷ بود زیرا ارزش تمامی گریدهای نفتی این سبد به همراه قیمتهای پایه نفت مربوط به آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کردند. این کاهش در بحبوحه ضعیف شدن تقاضا، حاشیه سود ضعیفتر و کاهش نرخ فعالیت پالایشگاهی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و چندین کشور دیگر روی داد. ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۶۰ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه در مقایسه با ۶۱ دلار و ۱۶ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------