کارانه برخی حقوق بگیران با چه سازوکاری مشمول مالیات حقوق خواهد شد؟



  سازمان مالیاتی,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
چنانچه حقوق و مزایای فوق‌العاده اعضای رسمی هیئت علمی مبلغ ۱۴۴ میلیون تومان باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد ۲۰ درصد، ۲۵ درصد و …) مشمول مالیات خواهد بود. 

به گزارش  تسنیم، در بخشنامه اخیر معاونت حقوقی سازمان مالیاتی آمده است، با توجه به مقررات جز 4 بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1400 کل کشور مقرر می‌دارد:

 

1. سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم، در سال 1400 سالانه مبلغ 48 میلیون تومان تعیین می‌شود.

 

2. نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایا به استثنای قضات و مشمولان تبصره‌های 1 و 2 ماده 87 (با توجه به اینکه ماده 87 فاقد تبصره‌های 1 و 2 می‌باشد به نظر می‌رسد که مراد قانونگذار ماده 86 بوده است)، قانون مالیات‌های مستقیم و با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی آموزشی و پژوهشی شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 16 اسفند 1368 با اصلاحات و الحاقات بعدی و کارانه به شرح ذیل است:

 

نسبت به مازاد 48 میلیون تومان تا 96 میلیون تومان، 10 درصد

 

نسبت به مازاد 96 میلیون تومان تا 144 میلیون تومان، 15 درصد

 

نسبت به مازاد 144 میلیون تومان تا 216 میلیون تومان، 20 درصد

 

نسبت به مازاد 216 میلیون تومان تا 288 میلیون تومان، 25 درصد

 

نسبت به مازاد 288 میلیون تومان تا 384 میلیون تومان، 30 درصد

 

نسبت به مازاد 384 میلیون تومان، 35 درصد

 

3. حقوق اعضای رسمی هیئت علمی دانشگاه‌ها با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 16 اسفند 1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال 1400 مشمول مالیات به نرخ 10 درصد خواهد بود.

 

4. بر اساس ماده 5 قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، از درآمد مشمول مالیات اعضای هیئت علمی موضوع این قانون حداکثر 10 درصد به عنوان مالیات کسر خواهد شد.

 

با توجه به اینکه در جزو 4 بند الف تبصره 12 مذکور عبارت «کارانه» خارج از موارد استثنا شده مربوط به حقوق اعضای هیئت علمی به کار رفته است، بنابراین کارانه دریافتی توسط اعضای هیئت علمی با رعایت بخشنامه 200/98/518 صادره در 21 بهمن 1398 مشمول نرخ 10 درصد نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می‌دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود.

 

به عنوان مثال: چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای رسمی هیئت علمی مبلغ 144 میلیون تومان باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد 20 درصد، 25 درصد و …) مشمول مالیات خواهد بود.

 

5. با توجه به استثنای احکام تبصره‌های 1 و 2 ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم از مقررات جزو 4 بند الف تبصره 12 یاد شده، تمامی احکام تبصره‌های 1 و 2 ماده واحده قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 27 تیر 1396 (اعم از نرخ و…) مطابق مقررات، در سال 1400 کماکان لازم الاجرا است.

 

6. با توجه به اینکه درآمد حقوق قضات از نرخ‌های مقرر در جزو 4 بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1400 کل کشور مستثنی گردیده است، درآمد حقوق قضات در سال یاد شده مشمول مقررات ماده 85 قانون مالیات‌های مستقیم بوده و پس از اعمال معافیت مالیاتی سال 1400 تا 7 برابر آن معادل 336 میلیون تومان مشمول مالیات به نرخ 10 درصد و نسبت به مازاد آن مشمول مالیات به نرخ 20 درصد خواهد بود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------