آخرین اخبار سیاست خارجی

تحریم نهاد وابسته به سپاه،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

اتحادیه اروپا یک نهاد وابسته به سپاه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا با تکرار ادعاها درباره حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ علیه اوکراین، سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم…

ارمنستان: ایران مانع از حمله گسترده آذربایجان علیه ما شدجنگ آذربایجان و ارمنستان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
مقام ارشد ارمنستان گفت ایران مانع از حمله بزرگ جمهوری آذربایجان علیه این کشور شد.

به گزارش عصرایران به نقل از سایت شبکه آر تی روسیه،‌ معاون وزیر کشور ارمنستان گفت کشورش اطلاعاتی دارد که نشان می دهد جمهوری اذربایجان در سپتامبر 2022 در حال تدارک حمله گسترده ای علیه ارمنستان بود اما ایران مانع شد.

 

"واهان کوستانیان" این مطلب را در مصاحبه با رسانه المانیتور Al Monitor گفت و توضیح داد برنامه حمله جمهوری اذربایجان به دلیل واکنش ایران،‌ لغو شد. 

 

وی افزود:‌ اطلاعاتی داشتیم که حکایت از آمادگی جمهوری آذربایجان برای حمله گسترده علیه ارمنستان در سپتامبر گذشته داشت. اقدامات و مواضع ایران به جلوگیری از تخریب وضعیت کمک کرد. ایران شریک مهم برای ارمنستان است.

 

 

این مقام ارمنی تاکید کرد: مرزهای ارمنستان با ایران ارزش بسیار زیادی برای ایروان دارد. مرزهای ما با ترکیه و جمهوری آذربایجان بسته است. مرزهای ما با گرجستان و ایران، تنها پنجره بازه ارمنستان با جهان خارج است.

 

در 13 سپتامبر گذشته وزارت دفاع ارمنستان گزارش داد نیروهای مسلح آذربایجان مراکز مسکونی در ارمنستان را بمباران کردند. باکو گفته بود این حملات در واکنش به اقدامات تحریک آمیز ایروان صورت گرفت. بعد از آن جمهوری آذربایجان گفت به توافق آتش بس دست یافت. 

 

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در وضعیت جنگی هستند اما با میانجیگری روسیه آتش بس میان دو طرف برقرار است.

 

دو سال قبل یعنی در سال 2020  دو کشور بر سر منطقه قره باغ وارد جنگ شدند که در نتیجه آن، ارمنستان شکست سنگینی را متحمل شد. این جنگ با میانجیگری روسیه و رئیس جمهور آن ولادیمیر پوتین متوقف شد.

 

براساس توافق آتش بس 2020، ارمنستان قبول کرد از سرزمین های آذربایجان به استثنای قره باغ عقب نشینی کند. همچنین نیروهای نظامی روسیه به عنوان نیروهای پاسدار صلح در مناطق نزاع میان دو کشور مستقر شدند.

 

این موضوع با بی ثباتی سیاسی داخلی و اعتراضات گسترده ای در ارمنستان روبه رو شد.

 

از آن زمان تاکنون بارها درگیری های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان رخ داده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------