آخرین اخبار سیاست خارجی

تبادل زندانی ایران و سوئد،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

حمید نوری در مبادله با دو زندانی سوئدی در ایران آزاد شد

عمان از تبادل زندانیان میان ایران و سوئد به واسطه این کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، دولت عمان اعلام کرد که در نتیجه درخواست دولت‌های ایران و سوئد از سلطنت عمان برای…

بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی درباره فعالیت هسته ای ایرانبرنامه هسته ای ایران،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
ایالات متحده و سه کشور اروپایی در بیانیه ای مدعی شدند که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد ایران به تعهدات هسته ای خود عمل نکرده است.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک روز جمعه ادعا کردند که براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران تعهدات هسته‌ای خود را اجرا نکرده است.

 

پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه از ایران با ادعای ایجاد تغییر اعلام نشده در اتصال بین دو خوشه ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم با خلوص تا ۶۰ درصد در کارخانه فردو انتقاد کرده بود، اما ایران پاسخ داد که موضع آژانس در مورد فعالیت هسته‌ای تهران صحیح نیست.

 

این چهار کشور در بیانیه خود با اشاره به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای اعلام کردند: «همانطور که آژانس اعلام کرد، این تغییر اعلام نشده با تعهدات ایران تحت توافقنامه پادمان جامع مورد نیاز NPT مغایر است.»

 

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه گفته بود: «تفسیر بازرسان آژانس نادرست بود، چون ما بلافاصله در همان روز توضیحات را به آژانس ارائه کردیم.»

 

در بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی آمده است که تولید اورانیوم با غنای بالا توسط ایران در فردو خطرات مرتبط با اشاعه تسلیحات هسته‌ای را به همراه دارد و هیچ توجیه غیرنظامی ندارد و ایران هنوز پاسخ معتبری به سوالات باقی‌مانده آژانس به عنوان بخشی از تحقیقات پادمان ارائه نکرده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------