آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

لاریجانی: اگر سعودی‌ها راه حل سیاسی را بپذیرند ایران در مسئله یمن میانجیگری می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سعودی‌ها راه حل سیاسی را بپذیرند ایران در مسئله یمن میانجیگری خواهد کرد، البته آمریکا تصور می‌کند هنوز زمان دوشیدن پول از عربستان برای…


العبادی: آمریکا هیچ حقی برای تحریم ایران ندارداخبار,اخبار سیاست خارجی,حیدر العبادی
"حیدر العبادی" نخست وزیر سابق عراق تاکید کرد که خروج آمریکا از برجام کاری غیرقانونی بوده و آمریکا هیچ حقی در تحریم کردن ایران نداشته و ندارد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر سابق عراق چهارشنبه شب در گفت و گو با شبکه تلویزیونی العهد عراق، گفت: برجام  یک توافق بین المللی است و خروج آمریکا از آن کاری غیرقانونی و نقض قوانین بین المللی بوده و بر همین اساس تحریم هایی که در پی آن اعمال کرده نیز کاملا غیرقانونی است.

 

وی گفت: بر مبنای قوانین المللی،  آمریکا هیچ حقی در تحریم کردن یکجانبه ایران نداشته و ندارد، چون توافقنامه ای بین المللی بوده که مورد توافق پنج بعلاوه یک و از جمله خود آمریکا قرار گرفته و در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تصویب شده است.

 

العبادی تصریح کرد: همانطور که پیشتر (در زمان نخست وزیری) نیز تاکید کردم این تحریم ها غیر قانونی است.

 

وی افزود: این که یک کشور (آمریکا) بصورت یکجانبه از یک توافقنامه بین المللی خارج شود و تحریم اعمال کند، منطقی جز، زورگویی ندارد یعنی این که آمریکا بدلیل قدرت اقتصادی و تسلطی که بر اقتصاد جهان دارد می خواهد خواسته های خود را به ایران تحمیل کند.

 

از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران، مقامات و شخصیت های عراقی از طیف های مختلف ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا، بر استقلال رای و تصمیم عراق در خصوص روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند.

 

حیدر العبادی نیز بارها در کسوت نخست وزیری و پس از آن با این تحریم ها اعلام مخالفت کرده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------