آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

بایدن: بر موضع خود برای بازگشت به برجام ایستاده‌ام

ستون‌نویس «نیویورک‌تایمز» از جو بایدن پرسید آیا هنوز به یادداشت خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازمی‌گردد، «البته به عنوان…


ابراز نگرانی عراقچی از هجمه‌های بی‌سابقه به ارکان چندجانبه‌گراییاخبار,اخبار سیاست خارجی,عباس عراقچی
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار کرد: سازمان اکو در طول سال‌های فعالیت خود، پیشرفت غیرقابل انکاری داشته است، اما هنوز هم تا رسیدن به مرحله‌ای که بتواند انتظارات مردم منطقه را تأمین کند، فاصله دارد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در نشست سازمان همکاری اقتصادی - اکو که همزمان با اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، طی سخنانی ضمن تقبیح رویکرد مخرب و یکجانبه آمریکا و تلاش آن کشور برای تغییر قواعد پذیرفته شده نظام بین‌الملل، برگزاری اجلاس وزرای اکو را به لحاظ همزمانی با شدت یافتن اقدامات غیرقانونی یکجانبه و هژمونیک آمریکا، مهم دانست.

 

این دیپلمات عالیرتبه ایران افزود: چنین اقدامات نامشروعی نه‌تنها آینده‌ای خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی را برای کشورهای در حال توسعه ترسیم کرده است، بلکه وضعیت فعلی و تحمیل خواست و اراده یک قدرت بر سایر ملت‌های جهان، رفاه و توسعه نسل‌های آینده را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

عراقچی خاطرنشان کرد: در چنین شرایط خطیری از هجمه‌های بی‌سابقه به ارکان چندجانبه‌گرایی، سازمان اکو به عنوان یک نمونه مثال‌زدنی از چندجانبه‌گرایی موفق، با آرمان‌ها، اهداف و ارزش‌های والا، فضای منحصر به فردی را برای ارتقای همکاری و اجرای پروژه‌ها و طرح‌های مهم در منطقه فراهم آورده است.

 

وی ادامه داد: هرچند اکو پیشرفت غیرقابل انکاری داشته اما هنوز هم تا رسیدن به مرحله‌ای که بتواند انتظارات مردم منطقه را تامین کند، فاصله دارد. بنابراین لازم است موانع و کاستی‌ها و در عین حال، راه‌حل‌های مؤثر برای کمک به سازمان و ارتقای توسعه منطقه مورد شناسایی و اهتمام قرار گیرد.

 

معاون وزیر امور خارجه، اراده سیاسی و تعهد کشورهای عضو اکو برای نیل به نتایج ملموس در سطوح عملیاتی را بسیار ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با علاقه جدی و همکاری تنگاتنگ اعضا و تمرکز بر روی اجرای طرح‌ها و ابتکارات جدید در راستای اهداف اکو «ویژن ۲۰۲۵» به ویژه در حوزه‌های تجارت، انرژی، حمل و نقل و گردشگری، تحولات چشمگیری در عرصه فعالیت‌های سازمان رخ دهد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------