آخرین اخبار سیاست خارجی


جوزف بورل،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

بورل: بازگشت به برجام گام اول در رسیدگی به دیگر مسائل ایران است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، بازگشت به برجام گام اول محسوب می‌شود و پس از آن باید به دیگر مسائل مربوط به ایران رسیدگی کرد. به گزارش فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست…

سخنگوی پنتاگون: ایران عامل بی‌ثباتی در منطقه است و همسایگانش را تهدید می‌کند/ آمریکا: انتخابات ایران را در رویکرد ما بی‌تاثیر استاخبار,اخبار سیاست خارجی,سخنگوی وزارت دفاع آمریکا
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که ایران عامل بی ثباتی در منطقه به شمار می آید، به پشتیبانی از تروریسم ادامه می دهد و همچنان کشورهای همسایه خود را نیز تهدید می کند.

به گزارش شفقنا، «جان کربی»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بامداد امروز (جمعه) در مصاحبه با شبکه خبری «اسکای نیوز عربی» وابسته به امارات، ضمن ادعای این که ایران عامل بی ثباتی در منطقه می باشد و به پشتیبانی از تروریسم ادامه می دهد، بر تمایل و اهتمام کشورش به اجرای تعهدات امنیتی خویش در منطقه بر اساس منافع خود و منافع هم پیمانانش تاکید کرد.

 

کربی در این باره ادعا کرد: ایرانیان همچنان کشورهای همسایه خود را تهدید می کنند و ما نیز روی این مسئله تمرکز می کنیم؛ به عنوان وزارت دفاع حریص هستیم که تعهدات امنیتی خود در منطقه را بر اساس منافع امنیت ملی‌مان، منافع ملت‌مان و منافع هم پیمانان و شرکای‌مان در منطقه اجرا کنیم و ایران محور تمرکز ما در این چارچوب به شمار می آید.

 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در رابطه با گزینه های در دسترس برای آن چه «بازدارندگی فعالیت های ایران در منطقه» خوانده شده نیز اظهار داشت: غیر مسئولانه خواهد بود که پنتاگون به بازدارندگی فعالیت های تهران توجه نکند به ویژه اگر منافع ما و منافع شرکای‌مان را هدف قرار دهد.

 

کربی در ادامه همچنین روابط نظامی آمریکا با امارات را همواره مستحکم برشمرده و ادعا کرد که این کشور عرب حاشیه خلیج فارس، در مبارزه با تروریسم در کل منطقه سهیم است.

 

سخنگوی پنتاگون همچنین به تصمیم «جو بایدن»، رئیس جمهوری جدید آمریکا مبنی بر توقف پشتیبانی نظامی کشورش از عملیات تهاجمی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن پرداخته و گفت: محرک اصلی این تصمیم، همان فاجعه انسانی تاثیرگذار بر بسیاری از غیر نظامیان است با این حال، این به معنی چشم پوشی از فعالیت های حوثی ها (جنبش انصارالله) نیست.

 

کربی ضمن تاکید بر این که آمریکا به عملیات مبارزه با تروریسم در داخل خاک یمن ادامه خواهد داد، تصریح کرذ: به پشتیبانی از سعودی ها در دفاع از ملت، خاک و منافع خود در مقابل هر گونه تهدیدی از داخل یمن ادامه خواهیم داد.

 

در رابطه با نیروهای نظامی آمریکا در سوریه نیز سخنگوی پنتاگون ضمن اعلام این که شمار آنها اندک بوده و تنها روی مبارزه با گروهک تروریستی داعش تمرکز می کنند، تاکید کرد که کشورش همچنان توانمندی هایی دارد و روی هماهنگی با هم پیمان خود در سوریه تمرکز می کند.

 

کربی در ادامه نیز روسیه را به ادامه هماهنگی با آمریکا در سوریه در چارچوب تدابیر کاهش تنش اعمال شده از سوی دو کشور ترغیب کرده و از آن خواست که از هر گونه فعالیت تحریک آمیز به ویژه در قبال اجرای ماموریت مبارزه با داعش خودداری کنند.

 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در رابطه با دستیابی ترکیه به سامانه موشکی زمین به هوای «اس-۴۰۰» نیز تصریح کرد: با دستیابی ترکیه به جنگنده های «اف-۳۵» سازگار نیست و با تعهدات ترکیه در داخل ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) نیز مطابقت ندارد؛ به همین دلیل نیز با آنکارا روشن بودیم که ادامه برخورداری از این سامانه (اس-۴۰۰) یک مسئله نگران کننده است.

 

***

 

آمریکا انتخابات آتی ایران را در رویکرد خود بی‌تاثیر دانست

ایرنا نوشت: ند پرایس روز پنج‌شنبه در نشست خبری روزانه در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن دستیابی ایران به سلاح اتمی را پذیرفتنی می‌داند، این مطلب را مطرح کرد.

 

وی افزود: جو بایدن هم به عنوان یک نامزد انتخاباتی و هم به عنوان رئیس جمهوری کاملا واضح گفت که ما از ایران مسلح به هسته‌ای استقبال نخواهیم کرد.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: همانطور که صحبت کردیم، ما یک رویکرد دیپلماتیک را دنبال می کنیم و می‌خواهیم اطمینان یابیم که ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای به دست آورد. این مهمترین اصل برنامه اقدام مشترک ۲۰۱۵ بود. این یک اصل راهنمای رویکرد ما در قبال این چالش خواهد بود.

 

پرایس در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت بایدن به انتخابات آتی ایران و تاثیر آن بر موضوع هسته‌ای اظهار کرد: فکر می‌کنم ما با این شرایط به آن نگاه نمی‌کنیم. ما از دریچه امنیت ملی خود، امنیت شرکا و متحدان خود در منطقه به آن نگاه می کنیم.

 

وی تصریح کرد: واضح گفتم که در هسته اصلی سیاست ما و سیاست رئیس جمهوری درک این نکته است که ایران اجازه تولید سلاح هسته‌ای را ندارد. بنابراین صرف نظر از صورت فلکی بازیگران، این یک اصل برای ما خواهد بود.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که رئیس جمهوری فرمولی را ارائه کرده است که اگر ایران انطباق کامل با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را از سر بگیرد، ما نیز همین کار را خواهیم کرد.

 

پرایس اظهار کرد: ما به دنبال طولانی کردن و تقویت مفاد آن توافق هستیم. ما از آن به عنوان بستری برای ساخت و مذاکره در مورد توافقنامه‌های بعدی برای رسیدگی به سایر زمینه‌های فعالیت ایران استفاده خواهیم کرد. این رویکرد ما خواهد بود. من فکر نمی‌کنم اجازه دهیم تحولات دیگر جایگزین تغییراتی در این روش شود.

 

لغو تحریم انصارالله

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از ارسال نامه لغو تحریم کلی انصارالله به عنوان سازمان تروریستی خارجی سخن گفت: وزیر خارجه بسیار واضح گفت که ایالات متحده همانند اعضای دو حزب کنگره و سازمان ملل متحد نگرانی‌های عمیقی در مورد پیامدهای این نامگذاری گسترده برای مردم یمن داشت که در بدترین فاجعه انسانی در جهان به سر می‌برند.

 

دولت ترامپ در آخرین ماه حضور خود، انصارالله یمن را به عنوان سازمان تروریستی خارجی معرفی کرد که به موجب آن تمام فعالیت‌های انسان‌دوستانه و حتی رایزنی نمایندگان سازمان ملل متحد برای پیشبرد صلح را با مشکل مواجه می‌ساخت.

 

پرایس با اشاره به اینکه ۸۰ درصد غیرنظامیان یمن تحت کنترل انصارالله زندگی می‌کنند، ادامه داد: در حالیکه از قصد خود برای حذف نامگذاری انصارالله به عنوان جنبشی گسترده اعلام می‌کنیم، کاملا روشن کردیم رفتار آنها را در استفاده از زور و حمله به شریک ما یعنی عربستان سعودی مذموم می‌دانیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هدف لغو نام‌گذاری انصارالله به عنوان یک سازمان تروریستی را پیامدهای بشردوستانه برشمرد و گفت: واقعیت این است که نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم که برای میلیون‌ها انسانی که تحت کنترل حوثی‌ها زندگی می‌کنند، بدتر شود.

 

پرایس در عین حال از ادامه فشار بر سران انصارالله سخن گفت و افزود: عبدالمالک الحوثی، عبدالخالق البدرالدین الحوثی و عبدالیحیی الحکیم  همچنان تحت تحریم باقی می‌مانند که هدف آن صلح و امنیت یا ثبات یمن است.

 

وی در عین حال مدعی شد از روند دیپلماتیک برای پیش بردن این امر تحت حمایت مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل حمایت می‌کنند و هیچ تغییری در برداشته شدن تحریم از این افراد انجام نشده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی