آخرین اخبار سیاست خارجی


تروئیکای اروپا،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی

واکنش تروئیکای اروپایی به گزارش آژانس درباره فعالیت‌های اتمی ایران

سه کشور اروپایی عضو برجام روز دوشنبه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی اجرای موافقتنامه‌های پادمانی از سوی ایران، خواستار…

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: چالش هسته‌ای ایران برای ما فوری استاخبار,اخبار سیاست خارجی,سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد اعلام کند که دولت جدید این کشور برای پایبندی به برجام سیاست تغییر برچسب تحریمی علیه نهادهای ایرانی را به عقب خواهد برگرداند.

به گزارش فارس، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری شامگاه پنجشنبه تلویحاً اشاره کرد که دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است برای پایبند شدن به برجام سیاست دولت پیشین این کشور در تغییر برچسب تحریمی برخی از نهادهای ایرانی را به عقب برنگرداند.

 

ند پرایس در کنفرانس خبری شامگاه پنجشنبه تلویحاً اشاره کرد که دولت جدید آمریکا علی‌رغم وعده‌هایی که درباره بازگشت به برجام می‌دهد حاضر به عقب‌گرد از این سیاست دولت پیشین آمریکا نیست.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سوالی درباره اینکه آیا دولت بایدن حاضر است برای پایبند شدن به برجام تحریم‌های اصطلاحاً «تروریستی» اعمال‌شده علیه نهادهایی مانند بانک مرکزی ایران یا شرکت ملی نفت‌کش ایران را رفع کند پاسخ چندان روشنی نداد اما تأکید کرد واشنگتن سیاست پاسخگو کردن ایران بابت آنچه به ادعای او حمایت از «گروه‌های تروریستی» است را ادامه خواهد داد.

 

در زیر ترجمه متن کامل گفت‌وگوی انجام‌شده میان یک خبرنگار و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص آورده شده است: 

 

-خبرنگار: درباره ایران، من می‌خواهم سوال برخی از همکارانم را تکمیل کنم. دولت ترامپ تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی ایران، شرکت ملی نفت ایران و برخی نهادهای دیگر اعمال کرد و این کار را ذیل اختیارات مبارزه با تروریسم انجام داد. آیا دولت بایدن معتقد است که رفع این تحریم‌ها برای اینکه طرف‌های دیگر آمریکا را پایبند به توافق هسته‌ای بدانند ضروری است؟

-ندپرایس: بسیار خوب، توافق هسته‌ای زمانی که اجرا می‌شد، تحریم‌های هسته‌ای را شامل می‌شد. دولت در دو دوره قبل، یعنی دولت اوباما-بایدن این را روشن کرد که ما می‌توانیم دو کار را همزمان انجام دهیم، دو کاری که همسویی زیادی با منافع ما داشت. ما می‌توانستیم چارچوب دیپلماتیکی داشته باشیم که تخفیف‌های تحریمی محدودی در ازای اعمال محدودیت‌های دائمی و قابل‌راستی‌آزمایی بر روی برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌کرد. این ایده محوری برجام بود و ما همزمان، مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران در حوزه‌های دیگر و پاسخگو کردن ایران در آن حوزه‌ها را ادامه می‌دادیم؛ و البته مبارزه با تروریسم و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی در منطقه یک نگرانی عمیق برای ایالات متحده به شمار می‌‌رود. بنابراین، اطمینان داشته باشید که ما با همراهی متحدان و شریکانمان ایران را بابت نفوذ مخربش در این زمینه پاسخگو خواهیم کرد.

 

اما سوال من به صورت خیلی مشخص این است که آیا شما فکر نمی‌کنید لازم است آن تحریم‌های تروریستی را حذف کنید؟ در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اتفاقاتی افتاد و نهادهایی [با برچسب‌های تحریمی جدید] هدف قرار گرفتند که در زمان اجرای برجام، تحریم‌ها علیه آنها رفع شده بودند.

چیزی که من خیلی روشن گفتم این است که ما می‌توانیم ایران را بابت حمایت از تروریسم در منطقه و فراسوی آن پاسخگو کنیم و این کار را انجام خواهیم داد.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------