آخرین اخبار سیاست خارجی


صادرات نفت ایران،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

مقام طالبان: در صورت مساعدت ایران، آماده خرید نفت هستیم

رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان با اعلام آمادگی برای خرید نفت خام ایران، خواستار مساعدت تهران در این زمینه شد. به گزارش فارس، یک مقام طالبان از آمادگی کابل برای…

جزئیات جدید از مذاکرات ایران با عربستان و اماراتمذاکره ایران و عربستان و امارات،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

منابع آگاه در گفتگو با رسانه عرب زبان "جاده ایران" تاکید کردند که مذاکرات ایران و عربستان در عراق طی چند روز گذشته آغاز نشده، بلکه پیش از آن جلسات مقدماتی بین مقامات امنیتی ایران و عربستان طی هفته های گذشته برگزار شده بود.

 

در ادامه این مطلب آمده است: به گفته این منابع، این جلسات با هدف کاهش اختلافات موجود بین دو کشور و آرام کردن وضعیت تنش هایی بود که تقریباً به جنگ غیر مستقیم دو کشور در چند بحران منطقه ای، تبدیل شده است. تعارض منافع دو طرف در منطقه و به ویژه در یمن موجب وضعیت فعلی شده است. به گفته این منابع، آنچه در آغاز اتفاق افتاد با هدف ایجاد بستر مناسب و اعتمادسازی برای شکل گیری گفتگوها بین دو طرف پس از قطع بی سابقه روابط در طول سال های گذشته بود.

 

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در زمانی که مذاکرات موازی بین امارات متحده عربی و ایران در حال انجام بود، برای میانجی گری میان ریاض و تهران نقش واسطه را بر عهده گرفت.

 

مهمترین هدف امارات از این گفتگوها، کاهش تنش سیاسی و ایجاد شرایط اقتصادی مناسب برای ابوظبی و دبی برای ایفای نقش یک کانال مالی قابل استفاده برای ایران بود تا در هنگامی که واشنگتن اجازه آزادسازی بخشی از وجوه مسدود شده ایران را بدهد، از این طریق اقدام شود.

 

منابع آگاه اظهار داشتند سرعت گام ها در مذاکرات هسته ای در وین باعث درک بیشتر منطقه ای شده و شرایط را برای بازخوانی صحنه به دور از تنش و پوپولیسم فراهم می کند. همچنین قطر نقش مهمی را در روند پر کردن شکاف بین دو کشور بزرگ در کرانه های خلیج فارس دارد و با ایجاد تفاهمات تدریجی که از یمن تا لبنان و عراق گسترش می یابد و قرائت آرام از شرایط سوریه، نقش مهمی را در تلاش برای رفع تنش های منطقه ای ایفا می کند.

 

روزنامه "فایننشال تایمز" انگلیس به نقل از منابع خود گفته بود كه ملاقات مقامات سعودی و ایرانی در 9 آوریل در بغداد برگزار شد، ولی اطلاعات بیشتری ارائه نداد. رویترز همچنین به نقل از یک دیپلمات غربی گفت: ایالات متحده و انگلیس بدون آنکه از نتیجه این گفتگوها با خبر باشند از وقوع این دیدار مطلع بودند.

 

انتخاب

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------