آخرین اخبار سیاست خارجی


مذاکره ایران و آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم اعلام آمادگی کردند/ روسیه استقبال کرد

یک مقام آمریکایی بدون اعلام آمادگی برای عمل به تعهدات برجامی واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با ایران» اعلام آمادگی کرد. به گزارش فارس، در حالی که پیشرفت مذاکرات رفع تحریم…

نقشه عجیب برای منصرف کردن ترامپ از حمله به ایران/ در جلسه یک سال پیش کاخ سفید چه گذشت؟حمله آمریکا به ایران،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
در کتاب جدیدی که به زودی روانه بازار نشر آمریکا می شود، چگونگی منصرف کردن دونالد ترامپ از حمله نظامی به ایران از سوی " کریستوفر میلر" سرپرست وقت وزارت دفاع آمریکا تشریح شده است.

به گزارش عصرایران، وب سایت "بیزنس اینسایدر" آمریکا به نسخه ای از کتاب در حال انتشار " خیانت: اقدام نهایی نمایش ترامپ" که از سوی " جاناتان کارل" گزارشگر شبکه خبری" ای بی سی" آمریکا به نگارش درآمده، دست یافته است.

 

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، در بخش هایی از این کتاب، تاکتیک "کریستوفر میلر" سرپرست دقت وزارت دفاع آمریکا برای منصرف ساختن ترامپ از ماجراجویی نظامی علیه ایران در واپسین هفته های حضور او در کاخ سفید، روایت شده است.

 

میلر که جانشین "مارک اسپر" وزیر دفاع برکنار شده کابینه ترامپ شده بود، درست در زمانی که ترامپ در واپسین هفته های حضورش در کاخ سفید در فکر حمله به ایران بود، سرپرست وزارت دفاع شد.

 

تاکتیک میلر برای منصرف ساختن ترامپ از ماجراجویی نظامی در واپسین روزهای حضورش در کاخ سفید، ایفای نقش مدافع تمام عیار اقدام نظامی علیه ایران بوده است.

 

در واقع بنا بر روایت کتاب، میلر می کوشید حتی دیوانه تر از تندروترین حامیان اقدام نظامی علیه ایران جلوه کند و در کنار آن پیامدهای اقدام نظامی علیه ایران را برجسته کند.

 

میلر گفته بود هدف او همانند سلف برکنار شده اش مارک اسپر، جلوگیری از کودتای احتمالی ترامپ برای باقی ماندن در قدرت، جلوگیری از ماجراجویی نظامی ترامپ در واپسین روزها و نیز ممانعت از حضور نیروهای نظامی آمریکا در خیابان ها بوده است؛ که البته او در تحقق هدف سومش ناکام ماند چون حمله 6 ژانویه حامیان ترامپ به کنگره آمریکا اوضاع داخلی را در آستانه انتقال قدرت به بایدن، به چنان آشفتگی سوق داد که هفته ها نیروهای گارد ملی آمریکا مجبور به استقرار در کنگره و خیابان های پایتخت آمریکا شدند.

 

بر اساس روایت کتاب، استراتژی مهار میلر در جلسه 12 نوامبر 2020 در دفتر بیضی شکل کاخ سفید با حضور ترامپ، معاون رییس جمهوری "مایک پنس"، وزیر امور خارجه "مایک پمپئو"، رییس ستاد مشترک "مارک میلر"، مشاور امنیت ملی "رابرت اوبراین"، و وزیر خزانه داری "استیون منوچین" آشکار شد.

 

این جلسه پس از گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره فعالیت های هسته ای ایران تشکیل شده بود و هدف آن بررسی گزینه حمله نظامی برای از بین بردن تاسیسات هسته ای ایران بوده است.

 

گزارش آژانس نشان می داد که ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را به‌طور چشمگیری افزایش داده است و می‌تواند تنها ظرف 6 ماه اورانیوم با خلوص بالا برای ساخت2 بمب اتمی تولید کند و ترامپ و تیمش در حال بحث در مورد چگونگی واکنش آمریکا بودند.

 

در این جلسه ترامپ به کریستوفر میلر رو کرد و از او پرسید که آیا می توان برنامه هسته‌ای ایران را با حملات نظامی از بین برد؟

 

میلر سریعا پاسخ داد: "بله، آقای رییس جمهور. ما کاملا می توانیم این کار را انجام دهیم."

 

میلر در ادامه به جزییات طرحی پرداخت که شامل حمله همزمان با بیش از 100 هواپیمای جنگنده آمریکا به ایران می شود و همزمان به ترامپ هشدار داد که جمهوری اسلامی ایران دارای سیستم های پیشرفته دفاع هوایی است.

 

او گفت: " احتمالا برخی از هواپیماها را از دست خواهیم داد. البته این جزئی از ماهیت جنگ است. احتمالا خواهید دید که در این حمله 3، 4 و یا 6 هواپیمای ما ساقط شوند. من فقط می خواهم مطمئن شوم که شما مشکلی با این مساله نداشته باشید."

 

سپس ترامپ و کریستوفر میلر به جزئیات چگونگی وقوع چنین حمله ای، از جمله تدارکات محل سوخت گیری و نشست وبرخاست هواپیماها، پرداختند.

 

ترامپ در بخشی از گفتگو از سرپرست وقت وزارت دفاع پرسید: " بوئینگ؟ بوئینگ سوخت گیری هوایی را انجام خواهد داد؟ آنها دیگر نمی توانند گند بزنند."

 

بر اساس روایت کتاب، پمپئو که با حساسیت و تعجب شاهد گفتگوی ترامپ و میلر در این جلسه بوده از شوق میلر برای اقدام نظامی علیه ایران شگفت زده شده و در نهایت به میلر می گوید با توجه به پیامدها انجام چنین حمله ای اشتباه است و احتمالا منجر به جنگ بزرگ تری در منطقه می شود.

 

بر اساس روایت کتاب، پمپئو که خود از شاهین های کابینه ترامپ بود و از نقش بازی کردن کریستوفر میلر بی اطلاع بوده پس از جلسه با "بیل بار" دادستان کل وقت آمریکا تماس تلفنی گرفته و نگرانی های خود را درباره کادر رهبری (سرپرست موقت) وزارت دفاع آمریکا بیان کرده و می گوید از این بیم دارد که رهبری جدید پنتاگون در روزهای باقی مانده دولت ترامپ، آمریکا را به جنگ با ایران بکشاند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------