آخرین اخبار سیاست خارجی

سفرهیات فنی طالبان به ایران ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

سفر هیات فنی طالبان به ایران

وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اعلام کرد که هیات فنی طالبان به ایران سفر خواهد کرد. به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اعلام کرد: «قرار است…

طالبان تانکرهای بنزین ایران را پس فرستاد؟/ تکذیب صادرات بنزین دولت ایران به افغانستانصادرات بنزین ایران به طالبان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
اداره‌ استاندارد افغانستان اعلام کرده که در دو روز گذشته ۲۴ تانکر بنزین بی‌کیفیت را به جمهوری اسلامی ایران بازگردانده است.

 به گزارش عصرایران به نقل از صدای افغان، اداره استاندارد امارت اسلامی امروز (پنج‌شنبه، ۹ آبان) با انتشار پستی در شبکه ایکس نوشته است که این تانکرها از طریق «بندر ۷۸ میل فراه» به ایران بازگردانده شده است.

 

اداره‌ی استاندارد افغانستان در روزهای اخیر بازگرداندن تانکرهای تیل بی‌کیفیت به ایران را افزایش داده است.

 

این اداره دو روز پیش نیز از بازگرداندن ۱۲ تانکر تیل بی‌کیفیت به ایران خبر داده بود و یک روز قبل از آن گفته بود که ۴۳ تانکر تیل بی‌کیفیت به آن کشور بازگردانده شده است.

 

تکذیب صادرات بنزین دولت ایران به افغانستان

تسنیم نوشت: هراز چندگاهی از سوی سایت‌ها و خبرگزاری‌های افغانستانی خبری منتشر می‌شود که بنزین صادراتی ایران توسط طالبان برگشت داشته شد و علت آن کیفیت پایین بنزین صادراتی ایران بوده است.

 

بار دیگر امروز خبری منتشر شده که اداره‌ استاندرد افغانستان در روزهای اخیر بازگرداندن تانکرهای بنزین بی‌کیفیت به ایران را افزایش داده است.

 

در وهله اول این سوال مطرح می‌شود که در شرایطی که تولید و مصرف بنزین کشور سربه‌سر است و با اندکی افزایش تقاضا، به‌خصوص در ایام پایان سال و تابستان، ناترازی شدید بیش از 10 میلیون لیتری در روز را تجربه می‌کنیم، چطور بنزینی برای صادرات به افغانستان ارسال می‌شود؟

 

همچنین این سوال مطرح می‌شود که وقتی بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های اصلی کشور، به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بنزین با استانداردهای یورو 4 و یورو 5 است، چطور بنزینی که برای صادرات تخصیص داده می‌شود، می‌تواند انقدر بی‌کیفیت باشد که کشوری چون افغانستان که از نظر ممیزی‌های استانداردی، از بسیاری از کشورها سخت‌گیری کمتری دارد، مُهر بی‌کیفیتی روی بنزین ایران بزند؟

 

پاسخ این سوالات مشخص است، بخش دولتی ایران هیچ صادرات رسمی زمینی بنزین به افغانستان ندارد. آنچه به‌عنوان بنزین ایران وارد خاک افغانستان می‌شود، یا در قالب قاچاق است و یا توسط بخش خصوصی به عنوان فرآورده‌های هیدروکربوری صادر می‌شود.

 

قطعا روی آنچه قاچاق می‌شود، نظارتی نیست و می‌تواند قاچاق‌کننده، هر فرآورده‌ بی‌کیفیتی را به‌عنوان بنزین ایرانی به طرف خریدار بفروشد؛ و اینجا باید رسانه‌های افغانستانی به این موضوع بپردازند که چرا بخشی از تأمین سوخت افغانستان از طریق قاچاق تأمین می‌شود و چه نهادها و افرادی در این کشور در این زمینه ذی‌نفع و فعال هستند.

 

اما از سوی دیگر، ده‌ها شرکت پالایشی کوچک مقیاس و ده‌ها شرکت تجاری در زمینه صادرات انواع فرآورده‌های هیدروکربوری درحال فعالیت هستند که متأسفانه ضعف نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها، انتشار اخبار اینچنینی را به دنبال دارد و این شرکت‌ها با آبروی کشور بازی می‌کنند که لازم است برخورد لازم از سوی دستگاه‌های مسئول همچون صمت و نفت با متخلفان انجام شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------