آخرین اخبار سیاست خارجی

اسرائیل کاتز,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

وزیر خارجه اسرائیل: جلوی ایران را بگیرید پیش از آنکه خیلی دیر شود

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار ویدیویی در صفحه توییتر خود از جهان خواسته پیش از آنکه به گفته او خیلی دیر شود، جلوی ایران را بگیرند. به گزارش سایت…

وال استریت ژورنال: ایران هزاران پهپاد به روسیه فروخته استپهباد ایرانی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
وال استریت ژورنال حضور ایران در صنعت تسلیحات تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای آن در خاورمیانه، اوکراین، و فراتر از آن محسوب می‌شوند.

به گزارش دیده‌بان ایران، وال استریت ژورنال در گزارشی درباره ظهور ایران به عنوان یکی از تامین‌کنندگان جهانی تسلیحات، مدعی شد مشتریان تسلیحات کم هزینه و با فناوری پیشرفته ایران تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای آن در خاورمیانه، اوکراین، و فراتر از آن محسوب می‌شوند.

 

در این گزارش که روز ۲۸ بهمن‌ماه منتشر شد، ادعا شده است که دگرگونی صنعت تسلیحات حکومت ایران که با فروش هزاران پهپاد در سال ۲۰۲۲ به روسیه شتاب گرفت و صحنه نبرد در اوکراین را تغییر داد، به ایران کمک کرد که حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه را که حملاتشان همزمان با جنگ اسرائیل با حماس در غزه تشدید شده‌ است، افزایش دهد.

 

وال استریت ژورنال در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که یکی از مهم‌ترین صادرات تسلیحات ایران، پهپاد انتحاری شاهد است.

 

مهدی فرحی، معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی، آبان امسال گفت که تهران در سال ۱۴۰۱ حدود یک میلیارد دلار سلاح فروخته که این رقم سه برابر سال قبل از آن است. براساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، محاسبه‌ای که آمار تسلیحات قاچاق در آن لحاظ نشده نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۲۲ با ۱۲۳ میلیون دلار صادرات به شانزدهمین فروشنده بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شد. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۷، زمانی که ایران با ۲۰ میلیون دلار سی و سومین صادرکننده بزرگ تسلیحات جهان بود، جهشی بزرگ محسوب می‌شد.

 

ایالات متحده با صادرات نزدیک به ۸۱ میلیارد دلار تسلیحات در سال مالی ۲۰۲۳، بزرگ‌ترین تامین‌کننده تسلیحات در جهان است.

 

محدودیت‌های تجارت تسلیحات  ایران سال گذشته توسط سازمان ملل لغو شد، اما ایالات متحده و اتحادیه اروپا این محدودیت‌ها را اعمال می‌کنند.

 

وال استریت ژورنال در گزارش دیگری از توافق مسکو و تهران برای ساخت کارخانه تولید حدود شش هزار پهپاد در روسیه به عنوان بخشی از توافق تسلیحاتی یک میلیارد دلاری بین دو کشور، خبر داده بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------