آخرین اخبار سیاست خارجی

ظهره وند،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

ظهره وند: بعضی اوقات روس‌ها در مذاکرات «آب‌شنگولی» می‌خورند

ظهره وند، نماینده مجلس دوازدهم گفت: باید در "آستانه هسته ای" باشیم شاید بخواهیم "سلاح دقیق" بسازیم می‌خواهند قبول داشته باشند، می‌خواهند نداشته باشند. ابوالفضل ظهره وند،…

آمریکا: از شرکا و متحدانمان خواسته‌ایم با ایران گفتگو کنند/ به ایران اطلاع دادیم ما نقشی در حمله نداشتیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
«متیو (مت) میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه انتقام ایران از رژیم اسرائیل در حمله به کنسولگری خود در دمشق سوریه اعلام کرد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه دولت آمریکا در حال رایزنی با شرکا و متحدان واشنگتن است تا با ایران «برای عدم تشدید تنش» گفتگو کنند.

به گزارش ایرنا، «متیو (مت) میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن بدون اشاره به حمایت های واشنگتن از اسرائیل در طول ۶ ماه از جنگ در غزه و نقش این حمایت ها در گسترش دامنه این بحران گفت: « ما همچنان نگران تشدید تنش ها در خاورمیانه هستیم و سعی کرده ایم از ۷ اکتبر (۲۰۲۳) آن را کنترل کنیم.

 

میلر تصریح کرد: در مورد تهدید های ایران علیه اسرائیل و مردم آن بگویم که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قاطعانه اعلام کرده که تعهد ایالات متحده آمریکا به امنیت اسرائیل در مقابل این تهدیدات قاطع است.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آنتونی بلینکن وزیرخارجه ایالات متجده آمریکا در ساعات گذشته مشغول دیپلماسی بوده و با همتایان خود، ترکیه، چین و عربستان صحبت کرده تا اعلام کند این تشدید تنش به نفع هیچکس نیست و آنها باید از ایران بخواهند تنش ها را تشدید نکند.

 

میلر همچنین ادامه داد: ما همچنین با متحدان اروپایی صحبت کرده ایم‌ تا به ایران بگویند تشدید تنش به نفع این کشور و منطقه نیست.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: بلینکن روز گذشته با یوآو گالانت وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل گفتگو کرد تا بر تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل تاکید کند.

 

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تماس های تلفنی بلینکن با وزرای خارجه دیگر کشورها از جمله چین و میزان موفقیت آن و نیز تمایل آنها برای عدم تشدید تنش ها گفت که نمی خواهد به جای این کشورها صحبت کند و این کشورها خود صحبت خواهند کرد.

 

میلر در عین حال تصریح کرد:  نکته ای که وزیر امور خارجه به هر یک از  همتایان خود چه در منطقه و چه خارج از منطقه - اشاره کرده، این است که تشدید بیشتر این درگیری فقط به اسرائیل آسیب نمی زند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه مدعی شد: «ایران تنها به کشورهای منطقه آسیب نمی رساند، بلکه به همه کشورهای جهان آسیب می رساند. هر کشوری در جهان از درگیری های منطقه ای گسترده تر آسیب خواهد دید. هر کشوری در جهان از جنگ منطقه ای گسترده تر، چه از نظر اقتصادی و چه از نظر دیپلماتیک، آسیب خواهد دید.  بنابراین وزیر امور خارجه برای هر کشوری که ظاهراً رابطه ای با ایران دارد روشن کرده است که به نفع آنهاست  از این رابطه برای ارسال پیام به ایران مبنی بر اینکه نباید این درگیری را تشدید کند، استفاده کنند.»

 

خبرنگاری مدعی شد: امروز گزارش ها حاکی از آن است که ایران برنامه های حمله به اسرائیل را در آخرین لحظه به دلیل هشدارهای آمریکا به تعویق انداخت یا تغییر داد. این خبرنگار پرسید: آیا می توانید آن را تأیید کنید؟ آیا همچنان انتظار واکنش ایران به حمله به دمشق را دارید؟

 

سخنگوی وزارت خارجه امریکا پاسخ داد: من در مورد آنچه ایران ممکن است انجام دهد یا ندهد، یا ارزیابی های ما صحبت نمی کنم. برای مشاهده تهدیدهایی که ایران ایجاد کرده است، نیازی به ارزیابی جامعه اطلاعاتی ندارید. آنها در چند روز گذشته این تهدیدها را کاملاً علنی و عمومی  انجام داده اند. بنابراین ما به ارسال پیام به آنها ادامه خواهیم داد که تشدید این درگیری به نفع آنها نیست و به نفع کل منطقه نیست و امیدواریم سایر شرکا نیز همین پیام را ارسال کنند.

 

خبرنگار دیگری درباره واکنش وزارت خارجه آمریکا درباره اظهار نظر نمایندگی ایران در سازمان ملل از او سوال کرد که پاسخ داد: من فکر می‌کنم که این بهانه‌ای غیر موجه از سوی دولت ایران است. اگر آنها نمی‌خواهند این درگیری را گسترش دهند و نمی‌خواهند به اسرائیل حمله کنند، نیاز به اجازه هیچ‌کس یا سازمان ملل ندارند. آنها فقط باید تصمیم بگیرند که این کار را نکنند، و این تصمیمی است که باید بگیرند.

 

خبرنگار پرسید: آیا فکر می‌کنید که اسرائیل می‌تواند به هر نمایندگی دیپلماتیک دیگری حمله کند، اگر ثابت شود که واقعا (کنسولگری ایران در دمشق سوریه) مکان دیپلماتیک بوده است و انتظار ندارید هیچ کشوری تلافی کند؟

 

میلر پاسخ داد:  ما نمی خواهیم شاهد حمله به مراکز دیپلماتیک باشیم. ما با حمله به مراکز دیپلماتیک مخالفیم. ما همچنان به ارزیابی وضعیت دقیق آن تاسیسات در دمشق ادامه می دهیم.

 

پیش از سخنگوی وزارت خارجه امریکا، «کارین ژان پی یر » سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن اعلام کرد: ما نمی خواهیم درگیری در منطقه گسترش یابد. به ایران اطلاع دادیم که آمریکا هیچ ارتباطی با حمله به کنسولگری این کشور در دمشق ندارد.

 

این مقام دولت بایدن در عین حال گفت: تعهد ما به امنیت اسرائیل در رابطه با تهدید ایران و نیروهای نیابتی آن جدی است. "آمریکا از امنیت اسرائیل به ویژه در برابر این تهدیدات از سوی ایران و نیروهای نیابتی آن محافظت خواهد کرد،. این تغییری نکرده است."

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------