آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,جو بایدن

بایدن: نمی‌گذارم ایران به بمب هسته‌ای دست یابد

نامزد حزب دموکرات آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری در یادداشتی نوشت که پیوند با رژیم صهیونیستی را تعمیق خواهد کرد و به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.…


کوشش سنای آمریکا برای اجرای قطعنامه «اختیارات جنگی علیه ایران» اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , سنای آمریکا
مجلس سنای آمریکا امروز (پنج شنبه) تلاش می کند تا رأی منفی (وتو) دونالد ترامپ به قطعنامه «محدودسازی قدرت و اختیارات جنگی» رئیس جمهور آمریکا علیه ایران را باطل کند. 

به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری هیل، اعضای مجلس سنای آمریکا روز پنج شنبه تلاش می کنند تا رأی منفی (وتو) «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور به قطعنامه ای را باطل نمایند که قدرت و اختیارهای جنگی این مقام سیاسی آمریکا را برای راه اندازی عملیات نظامی علیه ایران بدون مجوز و تأیید کنگره محدود می کند.

 

سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که این مجلس روز پنج شنبه ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی برای ابطال وتوی ترامپ رأی گیری خواهد کرد.

 

پیش بینی ها حاکی از آن است که مجلس سنا در کسب آرای لازم برای ابطال این رأی منفی بازبماند.

 

گفتنی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به قطعنامه «محدودسازی اختیارات جنگی علیه ایران» رأی منفی داد.

 

این قطعنامه، محصول تلاش مشترک سناتورهایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا بود که با هدف کنترل و مهار قدرت و اختیارات رئیس جمهور آمریکا در زمینه بکارگیری نیروی نظامی علیه ایران بدون کسب مجوز از کنگره، تدوین شده بود.

 

ترامپ با صدور بیانیه ای این قطعنامه را «بسیار توهین آمیز» خواند و استدلال کرد که این مصوبه «بر عدم برداشت صحیح از واقعیتها و قوانین استوار است».

 

گفتنی است ترامپ از مدتها پیش تهدید کرده بود که این قطعنامه را وتو خواهد کرد؛ از سوی دیگر پیش بینی ها نیز حاکی از آن است که کنگره قادر نخواهد بود آرای لازم را برای لغو وتوی ترامپ بدست آورد.

 

شایان ذکر است تصویب این قطعنامه که نخستین بار از سوی سناتور «تیم کاین» دموکرات از ایالت ویرجینیا و متعاقب دستور ترامپ برای حمله به کاروان نظامی حامل سردار سپهبد «شهید قاسم سلیمانی» در ماه ژانویه ارائه شد، نشاندهنده یک انتقاد جدی از عملکرد رئیس جمهور آمریکا است و بر حمایت کنگره آمریکا از تلاشها در جهت مهار و کنترل قدرت و اختیارات جنگ افروزانه قوه اجرایی و ریاست آن تأکید می کند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------