آخرین اخبار سیاست خارجی


وزیر خارجه آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

بلینکن: مذاکرات وین نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد

وزیر خارجه آمریکا گفت: مذاکرات وین بر سر احیای برجام نمی‌تواند به طور "نامحدود" ادامه یابد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه…

صالحی: ظرفیت غنی‌سازی کشور به ۱۶ هزار و ۵۰۰ سو رسیده استصالحی,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
رییس سازمان انرژی اتمی با تشریح دستاوردهایی که قرار است روز جمعه (بیستم فروردین) در مراسم روز ملی فناوری هسته ای رونمایی شود، گفت: امروز ظرفیت غنی سازی ایران به ۱۶ هزار و ۵۰۰ سو رسیده است و ۵۷ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد داریم. 

به گزارش ایرنا، «علی اکبر صالحی» امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات وزیران در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به سالروز ملی فناوری هسته ای گفت: از سال ۸۵ این مراسم برگزار شد.  ما یک مراسم را  به خاطر کووید ۱۹ نتوانستیم برگزار کنیم. امیدوار هستیم مراسم ۲۰ فروردین ما در ۲۱ فروردین برگزار شود.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه ۲۰ فروردین روز جمعه است، قرار شد ما این مراسم را روز شنبه برگزار کنیم در سالگرد امسال که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود، نمایشگاهی دایر کردیم که ۱۳۳ دستاورد را در آنجا به نمایش خواهیم گذاشت.

 

 رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: حدود ۶ یا ۷ رونمایی داریم، که توسط دکتر روحانی انجام می شود که مهمترین آن چند رادیودارو است.

 

صالحی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی داروهای مورد نیاز یک میلیون نفر مبتلا به بیماری های صعب العلاج را تامین می کند، گفت: هر سال به تعداد داروهای جدید اضافه می‌شود مثلاً در زمینه داروی معالجه سرطان پروستات ما با چندتا از دانشگاه‌ کار را به خوبی پیش می‌بریم که بیماری را درمان می کند و قدم های بزرگی برداشته شده است.

 

 وی اضافه کرد: یکی دو مورد دیگر هست که ما در معرض نمایش نمی‌توانیم بگذاریم و ان‌شاءالله در شهریورماه مراحل اولیه آنها عملیاتی می‌شود. یکی مرکز یون درمانی در استان البرز است که این بیمارستان برای درمان امراض صعب العلاج به خصوص سرطان را درمان می کند.

 

رییس سازمان انرژی اتمی یادآورشد: ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات این بیمارستان است که بخشی از تجهیزات آمده و بخشی هم تامین می شود. ساختمان این بیمارستان تقریبا رو به پایان است. ۲۰۰ میلیون یورو با ارز نیمایی  ۶ هزار میلیارد تومان می‌شود ساختمان هم هزار میلیارد تومان هزینه دارد یعنی کل پروژه ۷ هزار میلیارد تومان است که در سه سال انجام می‌دهیم.

 

 معاون رییس جمهوری گفت: مرکز ملی یون درمانی در استان البرز، این ششمین نوع از این بیمارستان‌ها در جهان است و در منطقه غرب آسیا هم بی نظیر است و تنها کشوری که وارد این عرصه شده ما هستیم.

 

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: این دستاورد بزرگی است بدون اینکه بر بودجه دولت تحمیل شده باشد. یعنی ما این ۲۰۰ میلیون یورو وام گرفتیم. در واقع این پروژه، پروژه ای بوده که قابلیت پس دادن این وام را داشته که خیلی از بانک ها اعلام آمادگی کردند و بانک‌ها آن را تامین می‌کنند.

 

صالحی اظهار داشت: پروژه دیگری که شهریور ماه مقدمات آن افتتاح خواهد شد، تولید رادیودارو بر اساس gmp یا پروژه تترا است که ۶۰ میلیون یورو تجهیزات دارد و آن هم از دولت نگرفتیم. این پروژه ۳۷ هزار متر ساختمان دارد آن هم در فاصله  سه چهار سال اخیر شروع شد و فاز اول آن شهریورماه  افتتاح می شود.

 

وی تاکید کرد: مطمئن باشید با برجام، صنعت هسته‌ای نه متوقف می شود و نه کند می شود قسم هم خوردیم، اکنون خودتان ارزیابی کنید سال ۹۲ در عرصه‌های مختلف ما چه چیزی داشتیم و اکنون چه داریم. اینها روشن است اینکه نظرات مسئولین کشوری مثل آمریکا و کشورهای اروپایی را هم خودتان می بینید.  

 

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بخش‌هایی از دستاوردهای هسته ای را روز شنبه به  استحضار عموم خواهیم رساند، اضافه کرد: ما ۱۵ نوع سانتریفیوژ جدید داریم که اورانیوم غنی سازی می کنند مثل ir۴ و IR۶ و IR۲M در صورتی که ما در سال ۹۲ فقط با IR۱  غنی‌سازی می‌کردیم این جهش بزرگی است ما قبل از برجام حداکثر ظرفیت غنی سازی مان ۱۳۰۰۰ سو بود الان بدون اینکه خیلی از امکانات دیگر را بسیج بکنیم ۱۶۵۰۰ سو ظرفیت غنی سازی ماست.

 

وی گفت:  ما امروز قریب تقریباً پنج تن اورانیوم غنی شده و ۵۷ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد داریم در حالی که قرار است در یک سال به ۱۲۰ کیلو برسیم، اینها واقعیت های صنعت هسته‌ای است، غیر از ۲ پروژه بیمارستان مرکز یون درمانی و مرکز تترا، دو نیروگاه هم با کمک روس‌ها در بوشهر در حال احداث است.

 

صالحی تصریح کرد: متوسط تولید کیک زرد ما قبل از برجام چهار الی پنج تن در سال بوده  که امروز به ۳۵ تومان رسیده است.  

 

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج دور نخست مذاکرات برجام در وین گفت: همانطور که مسئولین و آقای عراقچی گفتند، جلسه اول جلسه مثبت بوده است، موضع ایران روشن،  اصولی و قابل توجیه است ما چیز زیادی نخواستیم آمریکا بیرون رفته و می‌خواهد برگردد باید تعهداتی که دارد را انجام دهد.

 

صالحی اظهار کرد: از این بابت موضع اصولی ما هنوز همان است و فعلا بحث گام به گام نداریم و چیزی درباره آن نشنیدم. در واقع موضع اصولی ما این است که تحریم‌ها را بردارند ما هم به تعهدات خود برمی‌گردیم.

 

 رییس سازمان انرژی اتمی جلسه روز گذشته را مثبت ارزیابی کرد و با بیان اینکه راه برای ایجاد تفاهم هموار است، گفت: ممکن است سوال شود این دو گروه فنی و تحریم می‌خواهد چه کار کنند شما می‌دانید در زمان ترامپ تحریم‌های دیگری اضافه شده  است و در این نشستها می خواهند مرور کنند و لیست این تحریم‌ها را دقیق در بیاورند.

 

 معاون رییس جمهوری اظهار کرد: از طرف دیگر اقداماتی که ما کردیم را می‌خواهند بار دیگر مرور کنند و ببینند وقتی آنها تحریم‌ها را برداشتند ما چه اقداماتی باید انجام بدهیم.

 

 وی خاطرنشان کرد: ما یک سری از اقدامات را به طور لحظه ای می‌توانیم متوقف کنیم. مثلاً تولید ۲۰ درصد را می‌توانیم لحظه‌ای متوقف کنیم اما اگر سانتریفیوژهای اضافه بر تعهدمان نصب کردیم جمع کردن آن زمان می‌خواهد وهمانطور که نصب آن زمان می‌برد برچیدن آن هم زمان می‌برد. اینها بحث خواهد شد.

 

صالحی گفت: امروز کمیته‌های فنی جلسه دارند و جمعه هم جلسه کمیسیون مشترک خواهد بود ببینیم چطور می‌شود. ما امیدواریم در جهت مثبت کار پیش برود.

 

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات اخیر جهانگیری مبنی بر اینکه ایران متن برجام را نگه داشت و اینکه برای همین امروز طرف‌های برجام متن آماده‌ای دارند، گفت: اثر حفظ متن برجام اثبات حقانیت ایران به افکار عمومی جهانی است. شاهد هستید که آمریکا با همه قدرتی که دارد بخصوص در یکی دو سال چقدر شکست سیاسی خورده است این واقعیت است که‌آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل اجلاس های عمومی هر بار که رفته شکست خورده است.

 

 وی اظهار کرد: برای اولین بار در تاریخ آمریکاست که در چنین مجمعی که در خاک آمریکاست، شکست بخورد. اگر موضع حق ما نبود و اگر واقعاً برجام به عنوان یک پشتوانه نبود، قطعاً محقق نمی‌شد.

 

صالحی با بیان اینکه حفظ همین برجام باز ما را در موقعیت برتر قرار داده است، گفت: آمریکایی‌ها که می‌گفتند اول شما باید اقدام بکنید حداقل از این موضع عدول کردند که این هم دستاورد قابل توجهی است. اینها دستاوردهای سیاسی است.

 

معاون رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه اینها عملیاتی شود جمعه ببینیم به نتیجه مطلوب برسند و باید صبر کنیم. تا امروز نشانه‌های خوبی هست. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده به تمامی تعهداتش پایبند خواهد بود به شرط اینکه آنها هم به تعهداتشان پایبند باشند.

 

 وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رونمایی از دستاوردهای جدید در مراسم روز ملی فناوری هسته ای گفت: تعدادی از دستاوردها در آن گام‌ها گنجانده می‌شود.

 

 صالحی گفت: ما هزار دستگاه IR۲M را در فاصله دو سه ماهه نصب کردیم یا زنجیره کامل IR۶ در حال کار است و زنجیره‌های دیگر مثل IR۵ یا IR۶S در گام‌ها این کارها را کردیم.

 

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حالی که ظرفیت غنی سازی در سال ۹۲ ۱۳ هزار سو بود این رقم ۱۶۵۰۰ سو رسیده که عمدتاً در همین چند ماه گذشته بر اساس قانون مجلس ایجاد شده است اینها دستاوردهایی است که در چهارچوب گام‌هاست و اگر قرار شد برجام اجرایی شود این ها را بر می‌داریم.

 

صالحی گفت: تصمیم کشور بر این است که ما تا قبل از اینکه آمریکا به طور کامل به تعهداتش برنگردد و راستی‌آزمایی نشود ما هیچ سخنی با آمریکایی‌ها به طور مستقیم نخواهیم داشت چون معنا ندارد. ولی اگر به تعهداتشان برگشتند و راستی‌آزمایی شد و در پنج بعلاوه یک حضور پیدا کردن در آن چهارچوب مثل همه اعضای دیگر باهم صحبت می کنیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------