آخرین اخبار سیاست خارجی


برجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین آمریکا و اسرائیل هفته گذشته بر سر طرح جایگزین یا "طرح ب" برای مقابله با برنامه‌های اتمی…

انتشار جزئیات بیشتر از مذاکرات ایران و عربستان/ دور دوم مذاکرات تا پایان ماه جاری برگزار می شود مذاکرات ایران و عربستان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
القدس العربی با انتشار گزارشی برگزاری مذاکرات بین ایران و عربستان را تایید و تاکید کرد که محور این مذاکرات، پرونده یمن و حل بحران‌های داخلی بوده است. 

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «احسان الفقیه» تحلیلگر سیاسی منطقه در تحلیلی از اخبار اخیر درباه مذاکرات بین ایران و عربستان نوشت: روابط تهران و ریاض از سال ۲۰۱۶ دچار تنش بی سابقه ای شده بود. اما اخیرا دولت عراق و در اوج تلاش آمریکا برای احیای توافق هسته ای با ایران تلاش می کند بین تهران و ریاض  واسطه شود و «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق با پذیرش وساطت وی نقش مهمی را در برگزاری نشست برای انجام مذاکرات دو جانبه ایفا کرده است. 

 

بر اساس اخبار منتشر شده، «خالد بن علی الحمیدان»، رئیس اطلاعات سعودی و «سعید عرفانی»، معاون دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ریاست هیئت های عربستان و ایران را به عهده داشته اند. 

 

همچنین مذاکرات بر موضوع طرح عربستان برای آتش بس در یمن و میزان قدرت تاثیر گذاری ایران بر جنبش انصار الله و نیز اقدامات اعتماد ساز بین دو کشور به منظور زمینه سازی برای ادامه مذاکرات دو جانبه متمرکز بوده است. 

 

علاوه بر این رسانه های عربی و خارجی پیش بین کرده اند که دور دوم مذاکرات دو جانبه پیش از پایان ماه جاری برگزار شود.

 

بر اساس گزارش های موجود، هنوز پیش بینی نتیجه مذاکرات بین ایران و عربستان زود است. 

 

درک دو طرف از لزوم رفع تنش ها، کاهش سطح رقابت منطقه ای، توجه به بحران های داخلی و تشویق به تلاش های دیپلماتیک برای حل درگیری های منطقه ریاض و تهران را به سمت مذاکرات سوق داده است.

 

اگر تلاش عراق برای وساطت در عادی سازی روابط بین ایران و عربستان نتیجه بخش می تواند بر کل بحران های منطقه اثرگذار باشد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------