آخرین اخبار سیاست خارجی


بدهی کره جنوبی به ایران ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

کره جنوبی ۱۸ میلیون دلار بدهی حق عضویت ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: کره جنوبی با پرداخت بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران از محل دارایی های بلوکه شده ایران در این کشور، مشکل حق رای تعلیق شده ایران در این نهاد بین…

ادامه واکنش ها به توافق جدید ایران با آژانس؛ از تقدیر روزنامه اطلاعات تا استقبال چین توافق جدید ایران با آژانس,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 روزنامه اطلاعات نوشت:سفر رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و دست‌یابی به توافقی که مانع از تشدید اختلافات ایران و آژانس شد، بازتاب‌های زیادی داشت.

 

درک مصلحت نظام و مردم و حتی تغییر موضع و عملکرد در هنگامه‌ها و وقایعی که برای کمک به رفع مشکلات مردم و کشور ضروری می‌نمایند، نه خجالت دارد و نه شماتت. 

 

ایستادن بر سر موضع و حتی لجاجت برای نشاندن حرف خود به کرسی با وجود ایجاد هزینه‌های غیرقابل جبران برای نظام و کشور، عین بی‌تدبیری و بی‌منطقی است و خوشبختانه رئیس‌جمهوری نشان داده است که حاضر به پرداخت چنین هزینه‌هایی نیست یا حداقل تا به حال چنین نشان داده است؛ حتی اگر برخی آن‌را نشانه عقب‌نشینی بدانند.

 

حال دورانی نیست که با درآمدهای سرشار نفتی بتوان هزینه‌های هنگفت آمال و آرزوهای حزبی و جناحی و تصمیمات کارشناسی نشده و لجاج‌ت های پرهزینه را پوشش داد و چند صباحی اسب مراد خویش راند.

 

نظر فریدون مجلسی درباره توافق جدید ایران و آژانس

فریدون مجلسی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره توافق جدید ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: به نظر می رسد این اقدام در پاسخ قانونی است که مجلس تصویب کرد و نشان می دهد که مقامات دریافتند این اتفاقات بهتر است تا اینکه پرونده ایران به شورای حکام و شورای امنیت برود و تحریم های بین المللی اعمال شوند.

 توافق جدید ایران با آژانس,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

وی تصریح کرد: به هر حال در زمان احمدی نژاد خطاهایی صورت گرفت که برجام پاسخ آن خطاها بود و ما تعهداتی را پذیرفتیم که کشورهای دیگر مانند ترکیه، فیلیپین و ... نیازی نبود بپذیرند. البته پنهان از NPT کاری نکردند.

 

مجلسی اظهار کرد: در صورتیکه تحریم ها ادامه یابد ممکن است به تنش هایی هم منجر شود اما باید مسئولان به این مهم توجه داشته باشند. سفر آقای گروسی را می توان مثبت تلقی کرد، برای کسانی که طرفدار آرامش، رفاه ملی و توسعه اقتصادی، اجتماعی هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد توافق انجام شده یک فرصتی است به عنوان آتش بس که به یک تفاهم های آتش بس در کل منطقه منجر شود. اگر چنین باشد که هیچ در غیر این صورت ممکن است تبعاتی را به دنبال داشته باشد.

 

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین گفت: این اتفاقات در شرایطی است که طالبان در شرق ایران مستقر شده آن هم با آن تجهیزات نظامی که برایش به جای مانده است. گرچه برخی به استقبال طالبان رفتند اما باید ببینیم که طالبان علیه آمریکا چه خواهد کرد.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که عقلانیت و منافع ملی در تصمیمات باید جای خود را به هیجانات اخلاقی دهد و پیروز شود .

 توافق جدید ایران با آژانس,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

استقبال چین از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

ائو لیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به این پرسش تلویزیون چین که پرسیده بود محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی، میدرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی روز ۱۲ سپتامبر با همدیگر گفتگو کردند و بیانیه‌ای مشترک در این زمینه حاصل شد، گفت: چین از اجماع حاصل شده از سوی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که از طریق گفتگو و همکاری بر سر پادمان و نظارت بر توافق هسته‌ای به دست آمد، استقبال می‌کند و امیدوار است که دو طرف به سرعت ارتباطات خود را ادامه دهند و مسائل مربوط به تعلیق را به شکلی درست حل کنند. ما از طرف‌های ذی ربط می‌خواهیم تا نقشی سازنده در این خصوص ایفا کنند.

 

او همچنین در ادامه تصریح کرد: چین همیشه بر این باور بوده است که حمایت و اجرای برجام تنها راه صحیح و مؤثر برای حل بحران هسته‌ای ایران است. طرف‌های مربوطه، به ویژه آمریکا باید تصمیم سیاسی قاطع خود را در سریعترین زمان ممکن اتخاذ کنند و گام‌های مشخصی را برای پیشبرد و از سرگیری مذاکرات بردارند.

 

وی گفت ما امیدواریم طرف‌های ذی ربط به مسیر درستی پایبند بمانند و شرایطی را برای تلاش‌های دیپلماتیک ایجاد کنند.

 

گفتنی است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در سخنانی با اشاره به توافق حاصل شده با ایران گفته بود: این توافق، فوری‌ترین مسأله موجود میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را حل کرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------